Kliker: Jak wytresować nimfę?

Sprytne nimfy - czy one istnieją tylko w filmach? Oczywiście, że nie! Przy odrobinie praktyki i sprawnym klikaniu, nimfa i jej właściciel mogą się razem świetnie bawić i nauczyć fantastycznych sztuczek. "Trening z klikerem świetnie się sprawdza u zwierząt, które nie boją się podejść do swojego właściciela i złapać od niego przekąskę", mówi certyfikowany biolog i specjalista od papug.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 3 min

Co musimy zrobić?

Przy niewielkim wysiłku, trening można zacząć od razu. Wszystko czego potrzebujesz to Kliker, urządzenie, które generuje sygnał akustyczny – klik, oraz nagrodę. Ekspert zaleca: „Właściciele ptaków nie powinni używać klikera przeznaczonego dla psów. Ich dźwięk jest zbyt głośny dla wrażliwych uszu ptaków. Klikery dla ptaków są bardziej ciche. Dodatkowo, te wyposażone w  bransoletkę są lepszym wyborem, ponieważ zostawiają wolną rękę na podawanie nagrody”. W specjalistycznych sklepach zoologicznych, sprzedawcy na pewno dobrze Ci doradzą jaki kliker wybrać oraz odpowiedzą na wszystkie pytania.  Jeśli jesteś już gotowy do rozpoczęcia, to Twoim pierwszym krokiem jest uwarunkowanie nimfy na kliker. Musisz ją nauczyć, że każde kliknięcie oznacza coś dobrego. Nie wymagaj zbyt dużo od swojego pupila. Kilka, krótkich treningów w ciągu dnia jest znacznie bardziej skutecznych niż jedna, długa sesja treningowa. Dlatego Niemann zaleca: „Każda sesja powinna trać nie dłużej niż 2 minuty. To wystarczający czas, aby Twoja nimfa nauczyła się czegoś, pobawiła i nie zniechęciła do następnej sesji.”.

„Czas jest najważniejszy. Papugi – nimfy są bardzo inteligentnymi zwierzętami, które bardzo szybko myślą. W celu uwarunkowania kliknięcia z nagrodą, obie rzeczy muszą być dostarczone jednocześnie”


Kilka trików dla początkujących

Ekspert zaleca zacząć najpierw od prostego triku: „Aby nauczyć nimfę obracać się wokół własnej osi, ruchem kolistym przesuń smakołykiem poniżej żerdzi. Gdy ptak podąży za ruchem ręki, kliknij kliker i nagrodź go.”
Miłośnicy ptaków mogą nauczyć swoje papugi wielu sztuczek: „Na początku, można nauczyć papugę jak iść za smakołykiem lub podnieść stópkę czy skrzydło. Dla bardziej zaawansowanych właścicieli można użyć klikera do nauki zabawkami. W ten sposób, nimfa powoli nauczy się jak łapać małe przedmioty lub pchać miniaturowy wózek”, wyjaśnia ekspert. Ważne w nauce jest także budowanie zaufania. Szkolenie papugi przy pomocy kliera to nie tylko zabawa. „Poprzez bycie razem i wspólną zabawę, właściciel i nimfa tworzą bliższą relację. Wzajemne zaufanie rośnie i tworzy podstawę do życia razem w harmonii.”
Wiele przykładów, jak szkolić nimfę można znaleźć na YouTube, wpisując „nimfy” i „clickertraining”. Trzeba pamiętać, że każdy ptak jest indywidualny i jednym nauka przyjdzie szybciej, drugim wolniej. Podobnie jak nauka mówienia, praca z nimfą wymaga wiele cierpliwości ale przede wszystkim systematyczności. Podając smakołyk należy też zwrócić uwagę na jego jakość i ilość. Nie możemy przesadzać w żadną stronę.

Wybrane dla Ciebie

Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym

Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.

czytaj

Opieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?

Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?

czytaj

Jak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?

Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?

czytaj

Jak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)

O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz