
Kynologopedia – pies terapeuta w logopedii
Czas czytania: 2 min

Kynologopedia jest połączeniem kynoterapii i logopedii. To rodzaj terapii logopedycznej, która polega na obecności i czynnego udziału odpowiednio przygotowanego do zajęć psa. Pies podczas takich zajęć pełni przede wszystkim rolę motywatora. Dzięki obecności psa podczas zajęć stają się one bardziej atrakcyjne i urozmaicone, dzięki czemu dzieci stają się bardziej zaangażowane i aktywne na zajęciach. Dziecko może pracować przy psie bez stresu – pies nie ocenia dziecka, nie naśmiewa się z niego i nawet największy błąd popełniony w nauce przez dziecko nie będzie miał większego znaczenia. Dzięki temu nauka stanie się dla dziecka bardziej przyswajalna i efekty terapeutyczne mogą być osiągane szybciej. Ponadto rozwój relacji dziecka ze zwierzęciem w trakcie terapii może prowadzić do pozytywnych zmian w poznaniu i zachowaniu dziecka dzięki nabyciu nowych umiejętności. Obecność psa podczas zajęć logopedycznych ma stanowić impuls do podejmowania różnych działań przez uczestnika zajęć – dziecko. Kontakt z psem motywuje dziecko do działań i nie rzadko dziecko wykonując dobrze swoje zadanie chce psa uszczęśliwić.

Pomaga również w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności okazywania emocji i uczuć. Trzeba podkreślić, że taka forma terapii nie musi być dla wszystkich dzieci odpowiednia. Nie każde dziecko da się namówić do pracy z psem, ponadto czynnikiem ograniczającym może być alergia.
Jak nie powinny wyglądać takie zajęcia? Leżenie na psie, dotykanie łap, nieodpowiednie głaskanie psa, przypinanie przypinek do sierści psa to sytuacje, które są niekomfortowe dla psa i nie powinno się ich wykonywać. Należy pamiętać, że pies ma być motywatorem i nie jest zabawką, którą daje się w nagrodę za dobrze wykonane zadanie. Pies nie jest również lekiem na całe zło. Niestety nadal można spotkać się z opinią, że pies jest lekarzem, lekiem lub terapią. Nie jest. To żywe zwierzę, które choć odpowiednio przygotowane, jest pewnego rodzaju dodatkiem w terapii. Pies musi mieć zapewnione odpowiednie warunki podczas przeprowadzanej terapii.
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj