Mamo, dostanę szczeniaczka?
Czas czytania: 4 min
Szczeniak to obowiązek
Szczenię to nie tylko słodkie, małe zwierzątko. Należy wytłumaczyć dzieciom, że piesek z czasem dorośnie i może mieć kłopoty ze zdrowiem. Praca przy posiadaniu psa nie należy do najłatwiejszych. Nasz czworonożny przyjaciel musi wychodzić na spacery, nawet w brzydką pogodę. Najczęściej dzieci potrafią zapragnąć psiego przyjaciela kiedy obcują ze szczeniakiem w swoim otoczeniu – czy to u znajomych, czy u dziadków, rodziny. Czasem dlatego, że oglądają popularną bajkę „Psi Patrol”, a czasem bo poczucie bliskości ze zwierzętami jest naturalną potrzebą człowieka. W nas, rodzicach ciąży największe zadanie. Musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się ze wszystkimi domownikami. Nie ulegajmy namową. Pies to decyzja na kilka, a nawet kilkanaście lat.
W jakim wieku dziecko jest gotowe na szczeniaka?
Na pewno dziecko musi mieć z tego radość i powinno w tym uczestniczyć, czuć że przyczyniło się do wyboru rasy, umaszczenia, imienia dla psa. Co do wyboru imienia dla psa ważne aby umiało to imię wymówić i zapamiętać. Nie ma konkretnego wieku dobrego na zakup czy adopcję psa. Są dzieci w wieku 2,5 lat, które czują potrzebę bliskości ze zwierzętami domowymi, lubią bawić się misiami czy w weterynarza. Zwłaszcza te dzieci, które posiadają starsze rodzeństwo. Na pewno najmniej odpowiednim momentem jest kupno lub adopcja szczeniaka, kiedy jesteśmy w ciąży lub kiedy mamy dziecko, które jest w wózku lub jeszcze nie potrafi stabilnie chodzić. W ciąży pies to dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność więc ciężko się na nim skupić w momencie wicia gniazda i przygotowywania się na przyjście nowego członka rodziny. Trudny jest też etap, kiedy dziecko leży w wózku. To, że co chwile ktoś zerka i nosi małe zawiniątko powoduje, że pies może czuć się zazdrosny i odrzucony. Kolejny etapem rozwoju dziecka, który wedle moich obserwacji jest nieodpowiedni na przyjęcie pierwszego psa to raczkowanie. Kiedy dziecko pełza po podłodze może nadepnąć na szczenię, które w obronie i ze strachu zareaguje agresją, np. złapie zębami albo uderzy łapą. Takie małe dzieci nie mają potrzeby posiadania psa i wiele stracą nie mając umiejętności uczestniczenia w jego życiu. Bezcenna jest więź dziecka z psem kiedy razem się wychowują i dorastają oraz pies uczestniczy we wszystkich najważniejszych chwilach całej rodziny. Należy też dobrze znać swoje dziecko żeby ocenić czy ono nie stanowi dla psa zagrożenia, np. nie weźmie na ręce i zrzuci, nie będzie ciągnęło za łapki, ogon, główkę i czy nie da czegoś nieodpowiedniego do zjedzenia.
Jakie są przeciwwskazania do posiadania psa:
- Ciąża oraz okres niemowlęcy dziecka co najmniej do 2,5 roku życia
- Posiadanie w domu domownika z aktywną nieleczoną alergią na sierść
- Jeśli domownicy przebywają po za domem znaczną część dnia i nie mają możliwości zabrania psa do pracy
- Mają już w domu innego psa, który nie toleruje innych zwierząt bądź jest agresywny
- Jeśli nie mamy w domu warunków (np. duża rasa w małym mieszkaniu)
- Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – pies potrzebuje stałego miejsca aby czuć się bezpiecznie
Dlaczego warto żeby dziecko miało psa?
- Dzieci przy boku psów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
- Psy mają działanie terapeutyczne i bezcenny wpływ na emocje
- Psy uczą systematyczności, obowiązkowości
- Ludzie, którzy posiadają w rodzinie psa są weselsi i mniej pedantyczni
- Jest mnóstwo zajęć jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility, zawody piękności
- Dzieci, które mają psy spędzają więcej czasu w ruchu – podczas spacerów i wspólnej zabawy
- Często mieszkanie razem z psem pomaga uniknąć rozwoju alergii, ponieważ organizm dziecka przyzwyczaja się do alergenów od najmłodszych lat, a to jest naturalna szczepionką
- Dziecko zdobywa bezinteresownego najlepszego przyjaciela na lat
- Umiejętność oswajana niczym w książce „Mały książę” powoduje, że dziecko staje się odpowiedzialne
- Dzieci przebywające ze zwierzętami często są wrażliwe ale też odważne i przebojowe
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj