
Mamo, dostanę szczeniaczka?
Czas czytania: 4 min

Szczeniak to obowiązek
Szczenię to nie tylko słodkie, małe zwierzątko. Należy wytłumaczyć dzieciom, że piesek z czasem dorośnie i może mieć kłopoty ze zdrowiem. Praca przy posiadaniu psa nie należy do najłatwiejszych. Nasz czworonożny przyjaciel musi wychodzić na spacery, nawet w brzydką pogodę. Najczęściej dzieci potrafią zapragnąć psiego przyjaciela kiedy obcują ze szczeniakiem w swoim otoczeniu – czy to u znajomych, czy u dziadków, rodziny. Czasem dlatego, że oglądają popularną bajkę „Psi Patrol”, a czasem bo poczucie bliskości ze zwierzętami jest naturalną potrzebą człowieka. W nas, rodzicach ciąży największe zadanie. Musimy przemyśleć wszystkie za i przeciw oraz skonsultować się ze wszystkimi domownikami. Nie ulegajmy namową. Pies to decyzja na kilka, a nawet kilkanaście lat.
W jakim wieku dziecko jest gotowe na szczeniaka?
Na pewno dziecko musi mieć z tego radość i powinno w tym uczestniczyć, czuć że przyczyniło się do wyboru rasy, umaszczenia, imienia dla psa. Co do wyboru imienia dla psa ważne aby umiało to imię wymówić i zapamiętać. Nie ma konkretnego wieku dobrego na zakup czy adopcję psa. Są dzieci w wieku 2,5 lat, które czują potrzebę bliskości ze zwierzętami domowymi, lubią bawić się misiami czy w weterynarza. Zwłaszcza te dzieci, które posiadają starsze rodzeństwo. Na pewno najmniej odpowiednim momentem jest kupno lub adopcja szczeniaka, kiedy jesteśmy w ciąży lub kiedy mamy dziecko, które jest w wózku lub jeszcze nie potrafi stabilnie chodzić. W ciąży pies to dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność więc ciężko się na nim skupić w momencie wicia gniazda i przygotowywania się na przyjście nowego członka rodziny. Trudny jest też etap, kiedy dziecko leży w wózku. To, że co chwile ktoś zerka i nosi małe zawiniątko powoduje, że pies może czuć się zazdrosny i odrzucony. Kolejny etapem rozwoju dziecka, który wedle moich obserwacji jest nieodpowiedni na przyjęcie pierwszego psa to raczkowanie. Kiedy dziecko pełza po podłodze może nadepnąć na szczenię, które w obronie i ze strachu zareaguje agresją, np. złapie zębami albo uderzy łapą. Takie małe dzieci nie mają potrzeby posiadania psa i wiele stracą nie mając umiejętności uczestniczenia w jego życiu. Bezcenna jest więź dziecka z psem kiedy razem się wychowują i dorastają oraz pies uczestniczy we wszystkich najważniejszych chwilach całej rodziny. Należy też dobrze znać swoje dziecko żeby ocenić czy ono nie stanowi dla psa zagrożenia, np. nie weźmie na ręce i zrzuci, nie będzie ciągnęło za łapki, ogon, główkę i czy nie da czegoś nieodpowiedniego do zjedzenia.

Jakie są przeciwwskazania do posiadania psa:
- Ciąża oraz okres niemowlęcy dziecka co najmniej do 2,5 roku życia
- Posiadanie w domu domownika z aktywną nieleczoną alergią na sierść
- Jeśli domownicy przebywają po za domem znaczną część dnia i nie mają możliwości zabrania psa do pracy
- Mają już w domu innego psa, który nie toleruje innych zwierząt bądź jest agresywny
- Jeśli nie mamy w domu warunków (np. duża rasa w małym mieszkaniu)
- Jesteśmy w trakcie przeprowadzki – pies potrzebuje stałego miejsca aby czuć się bezpiecznie

Dlaczego warto żeby dziecko miało psa?
- Dzieci przy boku psów uczą się szacunku i miłości do zwierząt, empatii i wrażliwości
- Psy mają działanie terapeutyczne i bezcenny wpływ na emocje
- Psy uczą systematyczności, obowiązkowości
- Ludzie, którzy posiadają w rodzinie psa są weselsi i mniej pedantyczni
- Jest mnóstwo zajęć jakie można robić z psami. Dzieci mogą się zainteresować nowym hobby jak behawiorystka, obedience, wystawy psów, szkolenia, agility, zawody piękności
- Dzieci, które mają psy spędzają więcej czasu w ruchu – podczas spacerów i wspólnej zabawy
- Często mieszkanie razem z psem pomaga uniknąć rozwoju alergii, ponieważ organizm dziecka przyzwyczaja się do alergenów od najmłodszych lat, a to jest naturalna szczepionką
- Dziecko zdobywa bezinteresownego najlepszego przyjaciela na lat
- Umiejętność oswajana niczym w książce „Mały książę” powoduje, że dziecko staje się odpowiedzialne
- Dzieci przebywające ze zwierzętami często są wrażliwe ale też odważne i przebojowe
Wybrane dla Ciebie
Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)
Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!
czytajCzy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?
Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.
czytajZwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki
Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!
czytajZwierzęta, które zmieniły historię
W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.
czytaj