Mity na temat kociego życia

Lista mitów na temat kociego życia jest naprawdę długa. Pewnie nieraz słyszeliście o “9 życiach”, “spadaniu na cztery łapy”, czy podawaniu kotu “mleczka” - najlepiej na dobranoc. Opowiemy Wam, skąd one się wzięły i dlaczego są powielane.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

9 żyć

Ten mit wywodzi się prawdopodobnie ze starożytnego Egiptu, gdzie te piękne stworzenia były uważane wręcz za bóstwa, a skoro już przy tym temacie jesteśmy, jeden z tamtejszych cenionych bogów – Atum Ra – był przedstawiony pod postacią kota, którego symbolem była liczba 9. Stąd zapewne wzięło się nawiązanie do “9” żyć.

Spadanie na cztery łapy

Chcielibyśmy, żeby koty rzeczywiście zawsze upadały szczęśliwie… ale niestety tak nie jest. Mit o “spadaniu na cztery łapy” powstał prawdopodobnie przez to, jak skonstruowana jest budowa ciała tych zwierzaków – nie da się zaprzeczyć, że jest ona bardzo elastyczna, co sprawia, że rzeczywiście udaje im się uniknąć wielu urazów, ale nie daje to gwarancji, że każdy upadek szczęśliwie się skończy. Koty nie zawsze spadają na cztery łapy – zwłaszcza jeśli wypuszczamy je na nieogrodzone siatką balkony, bądź nie zabezpieczamy okien, przez co mogą się w nich zaklinować lub wypaść.

Czarny kot przekraczający jezdnię przynosi pecha

Koty o czarnym umaszczeniu w czasach średniowiecznych przeszły prawdziwe piekło. Wierzono tak bardzo w to, że przynoszą one pecha, że poskutkowało to ich paleniem, wieszaniem, topieniem, obdzieraniem ze skóry, czy nawet… murowaniem w ścianach. Mówi się, że tego typu praktyki przyczyniły się do wybuchu epidemii dżumy, którą rozniosły szczury – wcześniej polowały na nie koty, których w tamtych czasach ze względu na liczne mordy, była garstka. 

Oczywiście czarny kot nie przynosi pecha! A co więcej – w niektórych miejscach na świecie był on paradoksalnie uznawany za… przynoszący szczęście! W zabobony nigdy nie warto wierzyć – zwłaszcza w tak absurdalne.

Kot może pić mleko

Głównie bajki i ogólnie rzecz biorąc telewizja, wypromowały to, że kot może pić mleko. Otóż absolutnie nie! W krowim mleku znajduje się laktoza, zupełnie inna niż w pokarmie, którą otrzymują kociaki od swojej mamy, gdy są małe i tej konkretnej, krowiej laktozy, zwierzę po prostu nie toleruje, tak samo jak wielu ludzi. Pamiętajcie, że świadomie dając zwierzakowi ten pokarm, narażacie go na bóle brzucha, problemy skórne, wymioty, czy też inne objawy. Nawodnienie w tym przypadku powinno opierać się po prostu na wodzie. Istnieją także specjalne “kocie mleczka”, które można całkowicie bezpiecznie podawać czworonogom. 

Słysząc koci mit, pamiętajcie, że koniec końców – to tylko mit, do którego warto podejść na chłodno. Każdy futrzak to pełne miłości stworzenie i nie warto przywiązywać swojej uwagi do zabobonów, a jeśli ktoś w nie wierzy – powiedzcie tej osobie, jaka kryje się za nimi prawda. Wspólnie możemy uświadamiać, wykorzystajmy to!

Wybrane dla Ciebie

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz