Mój pies kogoś pogryzł – co teraz?

Jako właściciel psa – nawet tego nie przejawiającego agresji musisz być świadomy, że może zdarzyć się incydent, który niestety zakończy się pogryzieniem innej osoby przez Twojego psa. Chociaż wydaje Ci się to niemożliwe, nie jest wykluczone.
AUTOR: Joanna Stróżyńska

Czas czytania: 3 min

Mój pies – nigdy!

Otóż nigdy nie mów nigdy. Twój z pozoru delikatny i łagodny pupil może przejawić nagle agresywne zachowanie spowodowane strachem albo bólem. I jeśli zawsze z miłością i czułością podchodzi do innych, dzieci czy dorosłych to właśnie te osoby, mogą nie mieć przyjacielskich zamiarów. Jak wiadomo, przez dzieci często przemawiają różne emocje naraz. Pies nienauczony spontanicznych ruchów może je uznać za atak i w odpowiedzi zareagować tym samym. Może się zdarzyć także, że bardzo cierpliwy pupil, który przez lata nie zrobił nic niepokojącego nagle kogoś ugryzie i to w sytuacji, którą zna i nie spowodowała u niego strachu. Takie zachowanie może być spowodowane bólem naszego pupila. Dlatego zawsze trzeba wiedzieć co należy zrobić i jak zachować się w sytuacji, w której nasz pupil kogoś ugryzie.

Co na to prawo?

Jeśli nasz pies ugryzie inną osobę to właściciel musi zmierzyć się z konsekwencjami. Są różne formy ukarania: może to być grzywna za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń  za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Ale co gorsze można także ponieść odpowiedzialność karną z oskarżenia prywatnego. Ta sytuacja dotyczy sytuacji gdy poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, którego skutki trwają do 7 dni. Jeśli obrażenia były cięższe, to można zostać ściganym z urzędu. Wejście na drogę sądową zależy od poszkodowanego, który może albo wystąpić o zadośćuczynienie albo o odszkodowanie. Co ważne te dwa pojęcia nie mogą być stawiane na równi. Zadośćuczynienie ma wynagrodzić straty niematerialne jak stres a odszkodowanie dotyczy szkód materialnych.

Można zawrzeć ugodę

Można spróbować dogadać się z osobą poszkodowaną. Uspokoić, zapewnić o zdrowiu i wszystkich potrzebnych szczepieniach pupila. Pomóc w dotarciu do domu czy do lekarza. Nie należy jednak lekceważyć żadnego przypadku ugryzienia, jeśli rana jest głęboka wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli to tylko powierzchowne zadrapanie ranę należy odkazić i zabezpieczyć. Może zdarzyć się sytuacja, że osoba próbuje wyłudzić z niegroźnej sytuacji jak najwięcej korzyści. Warto wtedy poinformować taką osobę, że zawarcie porozumienia jest najlepsze dla obu stron, ponieważ koszty sądowe, opinia biegłego itp. są drogie. Może wtedy osoba, która faktycznie nie doznała żadnych obrażeń odpuści sobie chęć wyłudzenia odszkodowania.

Nie zapomnij o spisaniu oświadczenia

Jeśli sytuacja faktycznie zakończy się jedynie porozumieniem to należy spisać oświadczenie. Ważne aby napisać tam informację o kwocie rekompensaty i zdanie: „Otrzymanie wskazanej powyżej kwoty wyczerpuje wszystkie moje roszczenia w stosunku do…”.  Jeśli poszkodowany nie wezwie policji i nie zrobi obdukcji, to na tym sprawa się zakończy.

Co dalej?

Twój pies ugryzł z jakiegoś powodu. O ile nie został zaatakowany czy sprowokowany musisz zastanowić się co było powodem. Po pierwsze należy udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi czy Wasz czworonożny przyjaciel jest zdrowy. Jeśli okaże się, że to nie problem natury zdrowotnej pomocna może okazać się pomoc behawiorysty. Takiej sytuacji, nawet jednorazowej nie można ignorować.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz