
Mój pies kogoś pogryzł – co teraz?
Czas czytania: 3 min

Mój pies – nigdy!
Otóż nigdy nie mów nigdy. Twój z pozoru delikatny i łagodny pupil może przejawić nagle agresywne zachowanie spowodowane strachem albo bólem. I jeśli zawsze z miłością i czułością podchodzi do innych, dzieci czy dorosłych to właśnie te osoby, mogą nie mieć przyjacielskich zamiarów. Jak wiadomo, przez dzieci często przemawiają różne emocje naraz. Pies nienauczony spontanicznych ruchów może je uznać za atak i w odpowiedzi zareagować tym samym. Może się zdarzyć także, że bardzo cierpliwy pupil, który przez lata nie zrobił nic niepokojącego nagle kogoś ugryzie i to w sytuacji, którą zna i nie spowodowała u niego strachu. Takie zachowanie może być spowodowane bólem naszego pupila. Dlatego zawsze trzeba wiedzieć co należy zrobić i jak zachować się w sytuacji, w której nasz pupil kogoś ugryzie.
Co na to prawo?
Jeśli nasz pies ugryzie inną osobę to właściciel musi zmierzyć się z konsekwencjami. Są różne formy ukarania: może to być grzywna za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń za niezachowanie środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia. Ale co gorsze można także ponieść odpowiedzialność karną z oskarżenia prywatnego. Ta sytuacja dotyczy sytuacji gdy poszkodowany doznał lekkiego uszkodzenia ciała, którego skutki trwają do 7 dni. Jeśli obrażenia były cięższe, to można zostać ściganym z urzędu. Wejście na drogę sądową zależy od poszkodowanego, który może albo wystąpić o zadośćuczynienie albo o odszkodowanie. Co ważne te dwa pojęcia nie mogą być stawiane na równi. Zadośćuczynienie ma wynagrodzić straty niematerialne jak stres a odszkodowanie dotyczy szkód materialnych.
Można zawrzeć ugodę
Można spróbować dogadać się z osobą poszkodowaną. Uspokoić, zapewnić o zdrowiu i wszystkich potrzebnych szczepieniach pupila. Pomóc w dotarciu do domu czy do lekarza. Nie należy jednak lekceważyć żadnego przypadku ugryzienia, jeśli rana jest głęboka wizyta u lekarza jest konieczna. Jeśli to tylko powierzchowne zadrapanie ranę należy odkazić i zabezpieczyć. Może zdarzyć się sytuacja, że osoba próbuje wyłudzić z niegroźnej sytuacji jak najwięcej korzyści. Warto wtedy poinformować taką osobę, że zawarcie porozumienia jest najlepsze dla obu stron, ponieważ koszty sądowe, opinia biegłego itp. są drogie. Może wtedy osoba, która faktycznie nie doznała żadnych obrażeń odpuści sobie chęć wyłudzenia odszkodowania.
Nie zapomnij o spisaniu oświadczenia
Jeśli sytuacja faktycznie zakończy się jedynie porozumieniem to należy spisać oświadczenie. Ważne aby napisać tam informację o kwocie rekompensaty i zdanie: „Otrzymanie wskazanej powyżej kwoty wyczerpuje wszystkie moje roszczenia w stosunku do…”. Jeśli poszkodowany nie wezwie policji i nie zrobi obdukcji, to na tym sprawa się zakończy.
Co dalej?
Twój pies ugryzł z jakiegoś powodu. O ile nie został zaatakowany czy sprowokowany musisz zastanowić się co było powodem. Po pierwsze należy udać się do lekarza weterynarii, który sprawdzi czy Wasz czworonożny przyjaciel jest zdrowy. Jeśli okaże się, że to nie problem natury zdrowotnej pomocna może okazać się pomoc behawiorysty. Takiej sytuacji, nawet jednorazowej nie można ignorować.
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj