Najczęstsze błędy w hodowli żółwi lądowych

Żółwie lądowe to ogólne określenie dotyczące wielu gatunków prowadzących taki właśnie tryb życia. Każdy z nich ma odmienne wymagania odnośnie diety i warunków bytowania, stąd bardzo ważne jest by przed zakupem odpowiednio się przygotować i zebrać niezbędną wiedzę, która pozwoli zapewnić wybranemu gatunkowi odpowiednią opiekę.
AUTOR: Bartłomiej Gorzkowski

Czas czytania: 4 min

W swojej wieloletniej pracy związanej z pomocą i rehabilitacją gadów spotykam szereg powszechnych błędów, które można określić mianem uniwersalnych – tak samo niebezpiecznych dla zwierząt bez względu na to, jakiego gatunku żółwia lądowego dotyczą.

Brak oświetlenia UVB

Promieniowanie UVB jest naturalnym składnikiem światła słonecznego. Nie przenika jednak przez szyby, stąd w terrariach dla żółwi (szczególnie roślinożernych) konieczny jest montaż specjalistycznych żarówek lub świetlówek. To niezwykle istotne bowiem właśnie UVB, wraz z odpowiednią temperaturą pochodzącą z lampy grzewczej, pozwala na syntezę witaminy D3 i prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie.

Brak tego elementu prowadzi nieuchronnie do wspomnianej już wcześniej MBD. Trzeba pamiętać o systematycznej, zgodnej z zaleceniami producenta, wymianie źródła UVB na nowe, bo z czasem traci ono swoje właściwości.

Niewłaściwa dieta

Oczywiście należy ją dobrać do potrzeb gatunku. Jednak w przypadku najpopularniejszych w polskich domach żółwi stepowych i greckich, trzeba pamiętać, iż żywią się one niemal wyłącznie roślinami jakie mogą znaleźć w naturalnie zamieszkiwanym przez siebie suchym środowisku – bogatymi w błonnik i ubogimi w białko.

Nadmiar białka (np. z groszku lub fasoli) prowadzi do nadmiernie przyspieszonego wzrostu, deformacji skorupy i chorób nerek. Podobnie niebezpieczne są pokarmy zawierające kwas szczawiowy (m.in. szpinak, sałata) oraz cukry (owoce). Te ostatnie można podawać, ale wyłącznie sporadycznie i w bardzo małej ilości. Absolutnie nie wolno karmić tych gatunków psią lub kocią karmą, nabiałem i innym białkiem zwierzęcym. Zdarza mi się spotykać argumenty, że żółwie są mądre i same wiedzą jaki pokarm jest dla nich właściwy.

Owszem, ale tylko w ich naturze. W warunkach sztucznych są jak małe dzieci i często chętnie jadłyby to co im nie służy. To na właścicielu, jak na dobrym rodzicu, spoczywa obowiązek zapewnienia im właściwej i zdrowej diety.

Chów podłogowy

Gdy ktoś podejmuje się opieki nad żółwiem, to powinien stworzyć mu odpowiednie terrarium oraz, jeśli dany gatunek tego wymaga, bezpieczny wybieg zewnętrzny na okres letni. Niestety w naszym kraju wciąż trwa moda na utrzymywanie żółwi swobodnie na podłodze mieszkania.

W takich warunkach gady te żyją o wiele krócej niż powinny, chorują i cierpią w milczeniu. Na podłodze nie da się zapewnić, tak ważnej dla zwierząt zmiennocieplnych, odpowiedniej temperatury. Niemożliwe jest także utrzymanie właściwej wilgotności, dostępu do UVB czy bezpieczeństwa. Upadki ze schodów lub balkonu, nadepnięcia, pogryzienia przez inne zwierzęta domowe nie są niczym wyjątkowym. Dodatkowo przebywanie na podłodze prowadzi do zwyrodnień stawów – gady te nie są przystosowane do poruszania po śliskiej i gładkiej powierzchni.

Brak suplementacji

Wapń jest niezbędnym elementem do budowy kości. Niestety, rośliny pochodzące z upraw na terenie naszego kraju na ogół zawierają go zbyt mało. Stąd tak ważna jest właściwa suplementacja tego pierwiastka. Jej brak prowadzi m.in. do metabolicznej choroby kości (MBD). U niektórych gatunków, w uzasadnionych przypadkach, wskazane jest także podawanie wapnia z dodatkiem witaminy D3.

Wybrane dla Ciebie

Nie zostawiaj zwierzaka w kwaterze. Zabierz go ze sobą na seans  – rozmowa z Patrycją Blindow z kina „Żeglarz” w Jastarni

Jego historia liczy ponad 80 lat. Obecnie jest ostatnim czynnym kinem na Półwyspie Helskim, do którego oprócz ludzi, regularnie wpadają Bodo, Frelka, Wafel, Kokos czy Nadzia. Poznajcie legendarne, studyjne kino „Żeglarz” w Jastarni, czyli kolejne miejsce przyjazne zwierzętom, o którym porozmawialiśmy z jedną z jego opiekunek, Patrycją Blindow.

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz