
Najczęstsze błędy w hodowli żółwi lądowych

Brak oświetlenia UVB
Promieniowanie UVB jest naturalnym składnikiem światła słonecznego. Nie przenika jednak przez szyby, stąd w terrariach dla żółwi (szczególnie roślinożernych) konieczny jest montaż specjalistycznych żarówek lub świetlówek. To niezwykle istotne bowiem właśnie UVB, wraz z odpowiednią temperaturą pochodzącą z lampy grzewczej, pozwala na syntezę witaminy D3 i prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie. Brak tego elementu prowadzi nieuchronnie do wspomnianej już wcześniej MBD. Trzeba pamiętać o systematycznej, zgodnej z zaleceniami producenta, wymianie źródła UVB na nowe, bo z czasem traci ono swoje właściwości.

Niewłaściwa dieta
Oczywiście należy ją dobrać do potrzeb gatunku. Jednak w przypadku najpopularniejszych w polskich domach żółwi stepowych i greckich, trzeba pamiętać, iż żywią się one niemal wyłącznie roślinami jakie mogą znaleźć w naturalnie zamieszkiwanym przez siebie suchym środowisku – bogatymi w błonnik i ubogimi w białko. Nadmiar białka (np. z groszku lub fasoli) prowadzi do nadmiernie przyspieszonego wzrostu, deformacji skorupy i chorób nerek. Podobnie niebezpieczne są pokarmy zawierające kwas szczawiowy (m.in. szpinak, sałata) oraz cukry (owoce). Te ostatnie można podawać, ale wyłącznie sporadycznie i w bardzo małej ilości. Absolutnie nie wolno karmić tych gatunków psią lub kocią karmą, nabiałem i innym białkiem zwierzęcym. Zdarza mi się spotykać argumenty, że żółwie są mądre i same wiedzą jaki pokarm jest dla nich właściwy. Owszem, ale tylko w ich naturze. W warunkach sztucznych są jak małe dzieci i często chętnie jadłyby to co im nie służy. To na właścicielu, jak na dobrym rodzicu, spoczywa obowiązek zapewnienia im właściwej i zdrowej diety.

Chów podłogowy
Gdy ktoś podejmuje się opieki nad żółwiem, to powinien stworzyć mu odpowiednie terrarium oraz, jeśli dany gatunek tego wymaga, bezpieczny wybieg zewnętrzny na okres letni. Niestety w naszym kraju wciąż trwa moda na utrzymywanie żółwi swobodnie na podłodze mieszkania. W takich warunkach gady te żyją o wiele krócej niż powinny, chorują
i cierpią w milczeniu. Na podłodze nie da się zapewnić, tak ważnej dla zwierząt zmiennocieplnych, odpowiedniej temperatury. Niemożliwe jest także utrzymanie właściwej wilgotności, dostępu do UVB czy bezpieczeństwa. Upadki ze schodów lub balkonu, nadepnięcia, pogryzienia przez inne zwierzęta domowe nie są niczym wyjątkowym. Dodatkowo przebywanie na podłodze prowadzi do zwyrodnień stawów – gady te nie są przystosowane do poruszania po śliskiej i gładkiej powierzchni.

Brak suplementacji
Wapń jest niezbędnym elementem do budowy kości. Niestety, rośliny pochodzące z upraw na terenie naszego kraju na ogół zawierają go zbyt mało. Stąd tak ważna jest właściwa suplementacja tego pierwiastka. Jej brak prowadzi m.in. do metabolicznej choroby kości (MBD). U niektórych gatunków, w uzasadnionych przypadkach, wskazane jest także podawanie wapnia z dodatkiem witaminy D3.
Wybane dla Ciebie
Jak dbać o ryby w oczku wodnym?
Oczko wodne to klejnot zdobiący przydomowy ogród. Stanowi prawdziwą dumę właściciela działki, który oprowadzając gości może pochwalić się kolorowymi rybami w krystalicznej wodzie i brzegiem porośniętym oryginalnymi roślinami. A w chwili relaksu, po ciężkim dniu pracy można usiąść i cieszyć się szumem wody z kaskady lub fontanny oraz mikroklimatem, jaki tworzy już nawet niewielki zbiornik wodny. I choć z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych gatunków i odmian roślin wodnych, tak od lat niezmiennie prym wiodą mieszkające w wodzie ryby.
czytajGady, które możesz spotkać na swojej drodze
Ile gatunków gadów można spotkać w Polsce? Czy, zgodnie z często powtarzanym stwierdzeniem, wszystkie są chronione? Poniższy krótki przegląd winien odpowiedzieć na te pytania. Miłej lektury.
czytajMiejsca przyjazne zwierzętom
Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!
czytajUwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?
Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.
czytaj