Najczęstsze błędy w hodowli żółwi lądowych

Żółwie lądowe to ogólne określenie dotyczące wielu gatunków prowadzących taki właśnie tryb życia. Każdy z nich ma odmienne wymagania odnośnie diety i warunków bytowania, stąd bardzo ważne jest by przed zakupem odpowiednio się przygotować i zebrać niezbędną wiedzę, która pozwoli zapewnić wybranemu gatunkowi odpowiednią opiekę. W swojej wieloletniej pracy związanej z pomocą i rehabilitacją gadów spotykam szereg powszechnych błędów, które można określić mianem uniwersalnych – tak samo niebezpiecznych dla zwierząt bez względu na to, jakiego gatunku żółwia lądowego dotyczą.
AUTOR: Bartłomiej Gorzkowski

Brak oświetlenia UVB

Promieniowanie UVB jest naturalnym składnikiem światła słonecznego. Nie przenika jednak przez szyby, stąd w terrariach dla żółwi (szczególnie roślinożernych) konieczny jest montaż specjalistycznych żarówek lub świetlówek. To niezwykle istotne bowiem właśnie UVB, wraz z odpowiednią temperaturą pochodzącą z lampy grzewczej, pozwala na syntezę witaminy D3 i prawidłową gospodarkę wapniową w organizmie. Brak tego elementu prowadzi nieuchronnie do wspomnianej już wcześniej MBD. Trzeba pamiętać o systematycznej, zgodnej z zaleceniami producenta, wymianie źródła UVB na nowe, bo z czasem traci ono swoje właściwości.

Niewłaściwa dieta

Oczywiście należy ją dobrać do potrzeb gatunku. Jednak w przypadku najpopularniejszych w polskich domach żółwi stepowych i greckich, trzeba pamiętać, iż żywią się one niemal wyłącznie roślinami jakie mogą znaleźć w naturalnie zamieszkiwanym przez siebie suchym środowisku – bogatymi w błonnik i ubogimi w białko. Nadmiar białka (np. z groszku lub fasoli) prowadzi do nadmiernie przyspieszonego wzrostu, deformacji skorupy i chorób nerek. Podobnie niebezpieczne są pokarmy zawierające kwas szczawiowy (m.in. szpinak, sałata) oraz cukry (owoce). Te ostatnie można podawać, ale wyłącznie sporadycznie i w bardzo małej ilości. Absolutnie nie wolno karmić tych gatunków psią lub kocią karmą, nabiałem i innym białkiem zwierzęcym. Zdarza mi się spotykać argumenty, że żółwie są mądre i same wiedzą jaki pokarm jest dla nich właściwy. Owszem, ale tylko w ich naturze. W warunkach sztucznych są jak małe dzieci i często chętnie jadłyby to co im nie służy. To na właścicielu, jak na dobrym rodzicu, spoczywa obowiązek zapewnienia im właściwej i zdrowej diety.

Chów podłogowy

Gdy ktoś podejmuje się opieki nad żółwiem, to powinien stworzyć mu odpowiednie terrarium oraz, jeśli dany gatunek tego wymaga, bezpieczny wybieg zewnętrzny na okres letni. Niestety w naszym kraju wciąż trwa moda na utrzymywanie żółwi swobodnie na podłodze mieszkania. W takich warunkach gady te żyją o wiele krócej niż powinny, chorują
i cierpią w milczeniu. Na podłodze nie da się zapewnić, tak ważnej dla zwierząt zmiennocieplnych, odpowiedniej temperatury. Niemożliwe jest także utrzymanie właściwej wilgotności, dostępu do UVB czy bezpieczeństwa. Upadki ze schodów lub balkonu, nadepnięcia, pogryzienia przez inne zwierzęta domowe nie są niczym wyjątkowym. Dodatkowo przebywanie na podłodze prowadzi do zwyrodnień stawów – gady te nie są przystosowane do poruszania po śliskiej i gładkiej powierzchni.

Brak suplementacji

Wapń jest niezbędnym elementem do budowy kości. Niestety, rośliny pochodzące z upraw na terenie naszego kraju na ogół zawierają go zbyt mało. Stąd tak ważna jest właściwa suplementacja tego pierwiastka. Jej brak prowadzi m.in. do metabolicznej choroby kości (MBD). U niektórych gatunków, w uzasadnionych przypadkach, wskazane jest także podawanie wapnia z dodatkiem witaminy D3.

Wybane dla Ciebie

Jak dbać o ryby w oczku wodnym?

Oczko wodne to klejnot zdobiący przydomowy ogród. Stanowi prawdziwą dumę właściciela działki, który oprowadzając gości może pochwalić się kolorowymi rybami w krystalicznej wodzie i brzegiem porośniętym oryginalnymi roślinami. A w chwili relaksu, po ciężkim dniu pracy można usiąść i cieszyć się szumem wody z kaskady lub fontanny oraz mikroklimatem, jaki tworzy już nawet niewielki zbiornik wodny. I choć z każdym rokiem pojawia się coraz więcej nowych gatunków i odmian roślin wodnych, tak od lat niezmiennie prym wiodą mieszkające w wodzie ryby.

czytaj

Gady, które możesz spotkać na swojej drodze

Ile gatunków gadów można spotkać w Polsce? Czy, zgodnie z często powtarzanym stwierdzeniem, wszystkie są chronione? Poniższy krótki przegląd winien odpowiedzieć na te pytania. Miłej lektury.

czytaj

Miejsca przyjazne zwierzętom

Przedstawiamy Państwu kawiarnię Psikawka, która znajduje się w Krakowie. To wyjątkowe miejsce to punkt, który powinien znać każdy miłośnik pysznych domowych wypieków i psów!

czytaj

Uwaga kot! Jak zabać o jego bezpieczeństo?

Bezpieczny kot to szczęśliwy kot. Kocie bezpieczeństwo to wiele różnych aspektów i o każdy z nich trzeba zadbać, żeby nie narażać kota na potencjalne niebezpieczeństwa, które mogą go narazić na utratę zdrowia, a nawet życia.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz