Najmniejszy koń świata – poznaj rasę falabella

Myśląc o koniach przed oczami buduje nam się obraz majestatycznego ssaka o solidnej budowie. Są jednak wyjątki od reguły a jest nim malutki konik falabella. Miejscem powstania tej wyjątkowej rasy jest Argentyna, jednak twórca Patrick Newtall pochodził z Irlandii.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Co ciekawa nazwa falabella nie pochodzi od jego pomysłu, a nazwiska zięcia, który od 1879 roku prowadził badania nad tą rasą. Juan Falabella krzyżował małe koniki swojego teścia z kucami. Stopniowo wprowadzał do linii krew innych koni, np. arabskich oraz criollo, co uszlachetniło rasę i nadało jej subtelny wygląd. Po śmierci Juana, jego pracę kontynuowała wdowa, która ustanowiła ważną zasadę istniejącą po dziś dzień: Wszystkie konie tej rasy muszą mieć w rodowodzie przynajmniej jednego osobnika z oryginalnego argentyńskiego stada.

40 kilogramowe szczęście

Falabella to najmniejszy ze wszystkich znanych człowiekowi koni. Często jest mylony z kucem. Wysokość w kłębie dorosłego osobnika to około 75 centymetrów i 40 kilogramów wagi. Źrebaki natomiast mają zaledwie 30 centymetrów.

Co ciekawe nawet niektóre rasy psów są większe i cięższe. Falabella od kuca różni się zachowaniem proporcjonalnej budowy ciała. Kuce można opisać jako krępe i beczułkowate, często z nieproporcjonalną głową. Falabella natomiast wyróżnia się dużą głową, mocną szyją i krótkimi nogami. Najmniejszego konika możemy spotkać w różnych umaszczeniach od jasnych aż po czarne.

Charakterystycznym elementem wyglądu jest także bujna, gruba grzywa i ogon. Skóra tego wyjątkowego ssaka jest bardzo lśniąca. Całość  obrazu daje nam również majestatyczne, ale małe zwierzę. Co ciekawe rasę odróżnia także wydłużona ciąża klaczy. W przypadku falabelli trwa 13, a 11 miesięcy, jak to bywa w innych rasach koni. Co ciekawe klacze opiekują się młodymi przez pierwsze 4 miesiące, a następnie karmią je do 10 miesiąca. Po upływie pierwszego roku, zwierzę zaczyna być samodzielnie, a od 3 roku staje się dorosłe. Falabella żyją około 35 lat, ale oczekiwana długość to nawet 45 lat.

Usposobienie

Koniki falabella mają bardzo przyjazny charakter. Często są wykorzystywane do kontaktu z dziećmi. Źrebięta wyróżniają się ciekawością. Co ważne, bardzo szybko się uczą i są niezwykle łagodne. Falabelle wyróżnia natomiast duży apetyt. Należy uważać, aby nie przesadzać z przekąskami, bo mają skłonność do nadprogramowych kilogramów. 

Co ciekawe koniki są wyjątkowo skoczne. Bez większych przeszkód są w stanie skoczyć nawet na metr, dlatego należy dobrze ogradzać teren na którym się znajdują. Ogólnie rzecz ujmując rasa ta nie jest zbytnio wymagająca. Podobnie jak inne zwierzęta potrzebują jedynie odpowiedniej opieki, żywienia i dużo miłości. Koniki uwielbiają przebywać na świeżym powietrzu.

Choroby

Co ważne na koniach falabella nie wolno jeździć.  Nawet małe dzieci nie powinny tego robić, a to ze względu na delikatny kościec zwierzęcia. Badania weterynaryjne wykazały ciekawą anatomię tych koni. Posiadają 17 kręgów (większość koni posiada 18) oraz podobnie jak konie arabskie minimum jedną parę żeber mniej. Kolejną rzeczą jest odpowiednia temperatura.

Zimą konie muszą być trzymane w stajni, a dodatkowo pomieszczenie powinno być wolne od przeciągów, co może uchronić od nieporządnego przeziębienia. Ich lśniąca sierść jest cienka, więc podatna na infekcje, należy więc regularnie sprawdzać jej stan, szczególnie w okresie linienia. Koniki falabella potrzebują także odpowiedniej ilości wapnia i fosforu w swojej diecie. Nie zastosowanie się do tego i nieodpowiednia suplementacja może prowadzić do krzywicy, a nawet innych ciężkich chorób.

Cena i dostępność

Aktualnie koniki falabella staja się coraz bardziej popularne, również w Polsce. Najczęściej kupowane są do domów jednorodzinnych jako dodatkowy towarzysz. Ich trzymanie to także plus, ponieważ chętnie podjadają szybko rosnącą trawkę. Sprawdzają się także jako zwierzęta towarzyszące. Są chętnie zapraszane do ośrodków rehabilitacji dzieci jako atrakcja, ze względu na swój delikatny charakter. 

Najwięcej osobników tej rasy można spotkać w ojczystej Argentynie oraz w Stanach Zjednoczonych. Aktualnie cena waha się w okolicach 5-6 tysięcy złotych. Za bardzo dobry rodowód możemy jednak zapłacić więcej. Co ciekawe w ojczystym kraju rasa jest nazywana słowem „pampa”, którym określa się argentyńskiej stepy.

Wybrane dla Ciebie

Chwiejnym krokiem przez świat, czyli o kotach kiwaczkach

Pozornie określenie to brzmi dość sympatycznie, jednak wiąże się z zaburzeniem neurologicznym, jakim jest hipoplazja móżdżku. Co jest przyczyną tego zaburzenia? Czy da się to leczyć? Tego dowiesz się czytając poniższy artykuł.

czytaj

Badania krwi u królików. Czy są konieczne?

Króliki stają się coraz częstszymi bywalcami naszych domów. Czy odpowiedzialny opiekun powinien badać maluchom krew? A jeśli tak, to jak często?

czytaj

Recepta na psią długowieczność od firmy Loyal*

Każdy psi opiekun zmaga się z trudnościami związanymi ze starzeniem ich ukochanego podopiecznego. Co, jeśli moglibyśmy wydłużyć ich życie i znacznie opóźnić nadejście tego smutnego momentu?

czytaj

Na czym polega praca przewodnika psa służbowego w polskiej Policji? Rozmowa z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy (podcast, zdjęcia)

Tego jeszcze u nas nie było! Mamy dla Was wyjątkowy odcinek Pets World Podcast. Tym razem porozmawialiśmy z sierżantem sztabowym Przemysławem Kubiakiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy, który na co dzień pracuje z 4-letnim owczarkiem belgijskim o imieniu „Palnik”.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz