Niedoczynność tarczycy u psów

Niedoczynność tarczycy uważana jest za najpowszechniejsze zaburzenie endokrynologiczne występujące u psów. Niedoczynność to sytuacja w której gruczoł czyli tarczyca pracuje nie wystarczająco wydajnie i produkuje zbyt małe ilości hormonów tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3). Dochodzi do tego zazwyczaj z powodu zaniku bądź upośledzonego rozwoju tarczycy. Zaburzenie to występują najczęściej u psów w średnim wieku, jednak zdarza się również diagnozowanie go u zwierząt bardzo młodych lub starszych. Rasami które uważane są za predysponowane do niedoczynnośći tarczycy są między innymi golden retrievery, pinczery, labrador retrievery, airedale teriery, boksery, beagle, gordon setery, setery irlandzkie, owczarki niemieckie, chow chow, buldogi angielskie, nowofundlandy, dobermany, sznaucery, jamniki.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Niedobory hormonów tarczycy mogą wywoływać szereg objawów. Najłatwiejszymi do zaobserwowania przez właściciela są między innymi przybieranie na wadze, nadwagę, otyłość – mimo zbilansowanej diety, niezmiennej dawki pokarmowej i odpowiedniej kaloryczności oraz odpowiedniej dawki ruchu. Niechęć do zabawy i aktywności, ospałość mimo że wcześniej pies był raczej aktywny. Kolejnymi objawami które może zaobserwować właściciel jest pogorszenie się stanu okrywy włosowej.

Początkowo może być to przerzedzanie się sierści i nadmierne wypadanie. Pojawianie się wyłysien zwłaszcza na końcu ogona a także symetrycznych łysych plan na po bokach ciała. Pojawienie się łupieżu, nadmiernego złuszczania i rogowacenia naskórka. Nieregularne przebarwienia, ropne zakażenia, a także drożdżyca skóry. Taką która mimo leczenia nawraca, zwłaszcza w przestrzeniach między palcowych i uszach.

U psów dużych ras może pojawić się neuropatia obwodowa.  Objawia się ona osłabieniem, niezbornościa, zanikami mięśniowymi, a w ich następstwie niedowładem kończyn. Jeżeli wiemy że nas pies nie ma poważniejszych problemów ortopedycznych a nagle dużo gorzej się porusza warto sprawdzić poziom hormonów tarczycy. Hormony tarczycy mają również wpływ na pracę serca. W przypadku niedoczynności tarczycy może pojawić się spowolniona praca serca a nawet jego niewydolność. Niedoczynność tarczycy może również wpływać na działanie układu rozrodczego. Najczęściej pojawiają się po zaburzenia w cyklu płciowym u samic oraz bezpłodność i obniżenie libido u samców.

Leczenie niedoczynności tarczycy jest dość proste. Za względu na niewystarczająca produkcję hormonów należy je dodatkowo dostarczać do organizmu psa przy pomocy leków. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia psy często dosyć szybko zaczynają czuć się lepiej. Poprawia się sprawność zwierzęcia, a w związku z tym rośnie również aktywność fizyczna. Jeżeli wystąpiły objawy ze strony układu nerwowego zazwyczaj ustępują trochę wolniej, zazwyczaj w ciągu kilku – kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowania. Skóra i sierść regeneruje się najdłużej

Bezpośrednio po wprowadzeniu leczenia można zaobserwować nadmierne wypadanie sierści. Wiąże się to z faza wzrostu włosa, aby mogły pojawiać się nowe, te będące w fazie spoczynku muszą wypaść. W regeneracji skóry można pomóc stosując dietę bogatą w kwasy omega 3 i mikroelementy. Stosowanie delikatnych, regenerująco nawilżających kosmetyków również może wspomóc odrastanie zdrowej i silnej sierści.

Niedoczynności tarczycy jest poważna choroba i jak każda wymaga leczenia. Zwierzęciu dotknięte mu nią możemy pomóc stosując się do zaleceń lekarza weterynarii i regularnie podając leki. Po zdiagnozowaniu niedoczynności tarczycy i wdrożeniu leczenia nie można przerywać leczenia po poprawieniu się samopoczucie zwierzęcia, leki powinny być stosowane bez przerw w określonych odstępach czasowych. Wszelkie niejasności bądź zmiany w leczeniu powinny być konsultowane z lekarzem weterynarii

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz