Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 4 min

Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.

Gdzie ją umieścić?

Woliera nie może stać na środku ogrodu. Nie powinna kolidować z innymi rzeczami oraz przede wszystkim nie może być wystawiona na ciągłe działanie promieni słonecznych. Ptaki muszą mieć miejsce do schowania się w cieniu. Woliera nie może być także postawiona w miejscu, w którym łatwy dostęp będą miały do niej drapieżniki.

Od czego zacząć?

Od dołu, czy na spodzie woliery układamy płytki betonowe na piasku, np. 35×35 cm, żeby  żaden intruz nie zdołał się podkopać. Jeśli płytki ułożymy w ilości 3 na 8 sztuk to woliera będzie miała wymiary 105 x 280 cm. Nie jestem zwolennikiem budowy woliery na stałe więc jeżeli będziemy wykorzystywali kotwy to wbijamy ją na 50 cm do ziemi. Woliera będzie bardzo mocna i stabilna. Na każdy róg woliery dajemy po kotwie, do tego dopasujemy kantówkę (dostępna w tartaku). Wymiar kantówki należy dopasować do kotwy.

Budujemy dalej – robimy szkielet, również z kantówek. Pamiętajmy o miejscu na budkę lęgowa, przygotujmy ją tak, aby swobodnie do niej zaglądać, najlepiej z małego korytarza, który uchroni nas od ciągłego wchodzenia do papug. Miejsce (dziurę na budkę), możemy póki co zakryć siatką, a budkę włożyć w razie potrzeby. Drzwi muszą być zrobione tak, aby nie trzeba było się schylać.

Na wspomniany wcześniej korytarz wystarczy zagospodarować niecały metr. Jest on ważnym elementem, a nawet koniecznym, ponieważ chroni przed niebezpieczną sytuacją, jaką jest ucieczka naszych podopiecznych. W korytarzu możemy zostawić sobie wiaderko z pokarmem oraz pojemnik na zużyty pokarm czy butelkę z wodą. Na spodzie woliery dookoła mocujemy dodatkowo deskę, nie musi być heblowana, ale to dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi.


Siatkowanie woliery

Kiedy nasza woliera jest już postawiona i stabilna zaczynamy przykręcać siatkę. Dobra będzie  taka, której oczko wynosi 13x13mm i grubości drutu 1,4 mm. Pamiętajmy siatkę zakładamy podwójnie z obu stron kantówek na wysokość 1 m. To dla bezpieczeństwa naszych papug! Boki  woliery można zrobić z pyty OSB i pomalować z zewnątrz specjalną farbą wtedy.

Boki z siatki możemy zostawić po 1,5 m z każdej strony i 1m z czoła. Na wysokości metra siatkę  dajemy podwójnie dla bezpieczeństwa. Na dach  radzę dać płytę OSB, a na nią blachę. Płyta OSB latem, w upalne dni, nie przepuści do środka tyle ciepła, a i w zimie trochę przyhamuje chłód. Płyta z OSB na bokach ma duże znaczenie. Ptaki mogą się schować przed upałem, zimnem czy wiatrem.

Tył – czyli wejście do woliery z drzwiami proponuję zrobić z poliwęglanu – będzie jaśniej i nie będzie przeciągu, którego papugi tak nie lubią. Do karmienia można zrobić podest wysoki na 40-50 cm. Papugi będą bardziej zadowolone jedząc stojąc na drzewie, a nie na siatce czy ziemi. To ważne szczególnie zimą.

Jakie ptaki trzymać w wolierze?

W naszej wolierze możemy trzymać parę gatunków, ale oczywiście najlepiej od młodego wieku. Musimy także znać się na gatunkach i wiedzieć, które dogadują się dobrze przebywając na świeżym powietrzu jak, np. Rozelle i Barnardy.

Jeśli latem będziemy chcieli w wolierze rozmnażać papugi to musi się tam znajdować tylko jedna para. Jest kilka gatunków papug, które możemy rozmnażać w stadzie (np. mnichy nizinne, papużki faliste, nierozłączki). Te ostatnie są bardzo niszczycielskie i trzeba pamiętać, że zawsze musi być jedna budka lęgowa więcej.

Rozmnażanie to jednak temat trudny, wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich warunków, dlatego budując wolierę w celach hobbystycznych lepiej pozostawić to specjalistom.

Koszty

W ostatnim czasie bardzo modne stały się woliery z aluminium, jednak koszt takiej woliery  jest zdecydowanie większy. Dobrze zrobiona i zabezpieczona woliera z kantówek też posłuży nam na długie lata, a  i wygląda bardzo naturalnie. Do woliery całe lato możemy wkładać gałązki modrzewia, tui, wierzby czy brzozy – papugi będą miały zajęcie i nie będą niszczyć woliery.

Sumaryczny koszt budowy woliery to około 1450 zł, w różnych częściach Polski mamy różne ceny. Woliera  z aluminium to aż około 1000 zł więcej.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz