Okno na świat ptaków w ogrodzie, czyli kilka słów o wolierach.

Woliera w ogrodzie to świetna rzecz, która gwarantuje widok na ptaki, słuchanie ich gaworzenia, śpiewu czy ćwierkania. Zanim jednak zdecydujemy się na postawienie jej w swoim ogrodzie musimy wybrać takie miejsce, które zapewnia i widok na ptaki i łatwe dojście do woliery.
AUTOR: Eugeniusz Kupczak

Czas czytania: 4 min

Gdzie ją umieścić?

Woliera nie może stać na środku ogrodu. Nie powinna kolidować z innymi rzeczami oraz przede wszystkim nie może być wystawiona na ciągłe działanie promieni słonecznych. Ptaki muszą mieć miejsce do schowania się w cieniu. Woliera nie może być także postawiona w miejscu, w którym łatwy dostęp będą miały do niej drapieżniki.

Od czego zacząć?

Od dołu, czy na spodzie woliery układamy płytki betonowe na piasku, np. 35×35 cm, żeby  żaden intruz nie zdołał się podkopać. Jeśli płytki ułożymy w ilości 3 na 8 sztuk to woliera będzie miała wymiary 105 x 280 cm. Nie jestem zwolennikiem budowy woliery na stałe więc jeżeli będziemy wykorzystywali kotwy to wbijamy ją na 50 cm do ziemi. Woliera będzie bardzo mocna i stabilna. Na każdy róg woliery dajemy po kotwie, do tego dopasujemy kantówkę (dostępna w tartaku). Wymiar kantówki należy dopasować do kotwy. Budujemy dalej – robimy szkielet, również z kantówek. Pamiętajmy o miejscu na budkę lęgowa, przygotujmy ją tak, aby swobodnie do niej zaglądać, najlepiej z małego korytarza, który uchroni nas od ciągłego wchodzenia do papug. Miejsce (dziurę na budkę), możemy póki co zakryć siatką, a budkę włożyć w razie potrzeby. Drzwi muszą być zrobione tak, aby nie trzeba było się schylać. Na wspomniany wcześniej korytarz wystarczy zagospodarować niecały metr. Jest on ważnym elementem, a nawet koniecznym, ponieważ chroni przed niebezpieczną sytuacją, jaką jest ucieczka naszych podopiecznych. W korytarzu możemy zostawić sobie wiaderko z pokarmem oraz pojemnik na zużyty pokarm czy butelkę z wodą. Na spodzie woliery dookoła mocujemy dodatkowo deskę, nie musi być heblowana, ale to dodatkowe zabezpieczenie przed niepożądanymi gośćmi.


Siatkowanie woliery

Kiedy nasza woliera jest już postawiona i stabilna zaczynamy przykręcać siatkę. Dobra będzie  taka, której oczko wynosi 13x13mm i grubości drutu 1,4 mm. Pamiętajmy siatkę zakładamy podwójnie z obu stron kantówek na wysokość 1 m. To dla bezpieczeństwa naszych papug! Boki  woliery można zrobić z pyty OSB i pomalować z zewnątrz specjalną farbą wtedy. Boki z siatki możemy zostawić po 1,5 m z każdej strony i 1m z czoła. Na wysokości metra siatkę  dajemy podwójnie dla bezpieczeństwa. Na dach  radzę dać płytę OSB, a na nią blachę. Płyta OSB latem, w upalne dni, nie przepuści do środka tyle ciepła, a i w zimie trochę przyhamuje chłód. Płyta z OSB na bokach ma duże znaczenie. Ptaki mogą się schować przed upałem, zimnem czy wiatrem. Tył – czyli wejście do woliery z drzwiami proponuję zrobić z poliwęglanu – będzie jaśniej i nie będzie przeciągu, którego papugi tak nie lubią. Do karmienia można zrobić podest wysoki na 40-50 cm. Papugi będą bardziej zadowolone jedząc stojąc na drzewie, a nie na siatce czy ziemi. To ważne szczególnie zimą.

Jakie ptaki trzymać w wolierze?

W naszej wolierze możemy trzymać parę gatunków, ale oczywiście najlepiej od młodego wieku. Musimy także znać się na gatunkach i wiedzieć, które dogadują się dobrze przebywając na świeżym powietrzu jak, np. Rozelle i Barnardy. Jeśli latem będziemy chcieli w wolierze rozmnażać papugi to musi się tam znajdować tylko jedna para. Jest kilka gatunków papug, które możemy rozmnażać w stadzie (np. mnichy nizinne, papużki faliste, nierozłączki). Te ostatnie są bardzo niszczycielskie i trzeba pamiętać, że zawsze musi być jedna budka lęgowa więcej. Rozmnażanie to jednak temat trudny, wymaga specjalistycznej wiedzy i odpowiednich warunków, dlatego budując wolierę w celach hobbystycznych lepiej pozostawić to specjalistom.

Koszty

W ostatnim czasie bardzo modne stały się woliery z aluminium, jednak koszt takiej woliery  jest zdecydowanie większy. Dobrze zrobiona i zabezpieczona woliera z kantówek też posłuży nam na długie lata, a  i wygląda bardzo naturalnie. Do woliery całe lato możemy wkładać gałązki modrzewia, tui, wierzby czy brzozy – papugi będą miały zajęcie i nie będą niszczyć woliery. Sumaryczny koszt budowy woliery to około 1450 zł, w różnych częściach Polski mamy różne ceny. Woliera  z aluminium to aż około 1000 zł więcej.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz