Okno życia dla królików

Okienko Życia dla Królików i Gryzoni powstało we wrześniu 2014 roku. Wynika to z potrzeby jaką zauważyłam prowadząc sklep zoologiczny. Chociaż nie było w nim żywych zwierząt to ludzie przychodzili po poradę, lub szukali za moim pośrednictwem nowego domu dla swoich podopiecznych.
AUTOR: Magda Nowaczyk

Czas czytania: 2 min

Jak to się zaczęło?

Okienko Życia dla Królików i Gryzoni powstało we wrześniu 2014 roku. Wynika to z potrzeby jaką zauważyłam prowadząc sklep zoologiczny. Chociaż nie było w nim żywych zwierząt to ludzie przychodzili po poradę,  lub szukali za moim pośrednictwem nowego domu dla swoich podopiecznych. Część maluchów była chora, więc zanim znalazłam im nowy dom, leczyłam je i kastrowałam. Od mniej więcej tego czasu działam też jako Inspektor ds. Ochrony Żwierząt Otoz Animals, więc zaczęły się też pojawiać zwierzaki z interwencji. Po kilku latach „działalność” Okienko Życia dla Królików i Gryzoni rozrosła się do tego stopnia, że musieliśmy wynająć inny lokal, o większym metrażu. Dziś liczba podopiecznych nie spada poniżej 100, a w czasie wakacji czy przed świętami, gdy ludzie masowo pozbywają się zwierząt, dochodzi często do prawie 200.

Jacy są mieszkańcy Waszego okienka?

Trafiają do nas głównie króliki i kawie domowe, ale mamy też szynszyle, myszki, chomiki, czasem szczurki. Większość z nich szuka domu, a te najbardziej chore lub niepełnosprawne, zostają pod naszą dożywotnią opieką. Przy takiej ilości zwierzaków bardzo cenimy pomoc każdego wolontariusza – pracy jest mnóstwo. Sprzątanie, karmienie, podawanie leków, pielęgnacja, socjalizacja i fizjoterapia pochłania mnóstwo czasu i sił. Gorąco zachęcamy więc do wypełnienia ankiety na wolontariusza na naszej stronie- www.okienkozycia.pl w zakładce „wolontariat”. Można też pomóc na inne sposoby, np. adoptować któregoś z podopiecznych, objąć wirtualną opieką, wysłać paczkę, zrobić przelew, zorganizować zbiórkę, przekazać fanty na bazarki czy kiermasze rękodzieła itp. Sposobów pomocy jest mnóstwo! Trzeba tylko chcieć.

Czy prowadzicie także inną działalność?

Tak, edukacyjną dla osób, które mają już swoje zwierzaki, mamy na stronie zakładkę „Opieka”, w której każdy znajdzie mnóstwo informacji na temat tego, jak odpowiednio dbać o pupila. Co jakiś czas organizujemy Dzień Otwarty, w którym można odwiedzić naszych podopiecznych i zobaczyć, jak działamy. Na bieżąco informujemy o naszych działaniach na naszej stronie na Facebook’u i Instagramie.

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz