Opieka nad nieświszczukiem – co musisz wiedzieć?

Nieświszczuk, nic Ci to nie mówi? A może określenie piesek preriowy jest CI bliższe? Stosowane zamiennie nazwy na tego niedużych rozmiarów gryzonia, mogą zmylić niejedną osobę. Nazwa piesek nie mam z nim nic wspólnego, gdyż gryzoń nie jest w żaden sposób spokrewniony z psem. Z charakteru bliżej mu do kota.
AUTOR: Redakcja

Czas czytania: 4 min

Kilka podstawowych informacji

Nieświszczuk togryzoń o niewielkich rozmiarach. Ciało pieska preriowego ma około 30-40cm. Posiada także charakterystyczny ogon z czarną końcówką. To właśnie od niego wziął się drugi człon nazwy, mianowicie nieświszczuk czarnoogonowy.  Samiec może ważyć od około 500g do nawet 1,5kg, natomiast samiczka jest lżejsza i jej waga nie przekracza kilograma. Gęsta sierść piesków preriowych ma umaszczenie złotobrązowe. Co ciekawe, jego małe uszy są praktycznie niewidoczne. Co ważne, u tych zwierząt nie występuje dymorfizm płciowy.  Zarówno samiec jak i samica wyglądają tak samo. Nieświszczuk pochodzi z Ameryki Północnej. Tam, w naturalnych warunkach gryzonie żyją w ogromnych koloniach, często liczących po kilka tysięcy osobników. Pieski preriowe mieszkają w wykopanych przez siebie norach w ziemi. Przeważnie jedną grupę tworzy samiec oraz kilka samiczek i stado młodych osobników.

Piesek preriowy w domu

Nieświszczuk staje się coraz bardziej popularnym zwierzęciem domowym. Jednak do jego hodowli potrzebna jest odpowiednia wiedza i przede wszystkim warunki. Utrzymanie nieświszczuka nie należy do najtańszych. Samo zwierzę kosztuje aktualnie od 1500 do 2000 zł. Specjaliści zalecają także, aby nabyć dwa osobniki, ponieważ są to zwierzęta stadne. Samotne nieświszczuki często zaczynają przejawiać zaburzenia behawioralne, a brak bliskości może doprowadzić do rozwoju chorób, a nawet śmierci. Pieski preriowe muszą mieć odpowiednią ilość miejsca i ruchu. Powinny być trzymane w bardzo przestronnej klatce liczonej w metrach! Po za tym muszą być regularnie wypuszczane. Brak ruchu może przyczynić się do tego, że staną się leniwe i ospałe co w konsekwencji może doprowadzić do nadwagi. Kolejną niezbędną rzeczą jest odpowiednie podłoże i jego ilość. Nieświszczuki w naturalnym środowisku lubią kopać, dlatego podłoże klatki powinno być zagospodarowane przez grubą warstwę żwiru. Niezbędnym wyposażeniem są także miski na wodę, pokarm oraz zabawki takie jak tunele i domki.


Dieta

Dieta piesków preriowych nie jest zbyt wymagająca, jednak musi być odpowiednio zbilansowana. W tym celu warto poradzić się lekarza weterynarii. Nieświszczuki to zwierzęta roślinożerne, które w diecie potrzebują dużą ilość błonnika. Ich codziennie pożywienie stanowi świeża trawa, zioła i siano. Sporadycznie można podawać owoce i warzywa. Aby zadbać o odpowiednie ścieranie zębów, pieski preriowe muszą mieć dostęp do suchych gałązek drzew. Nieświszczukom należy zapewnić także pożywienie w formie białka zwierzęcego w postaci jajka bądź larwy mącznika, jednak to tylko mały ułamek ich diety. Urozmaicona dieta to podstawa hodowli, jednak pamiętaj o odpowiednim zbilansowaniu i koniecznie zaczerpnij opinii u lekarza weterynarii.

Charakter

Czy pieski preriowe nadają się do życia w domu? Tak. To zwierzęta o łagodnym usposobieniu, bardzo towarzyskie, nie przejawiające agresji. Lubią zabawę ze swoim opiekunem. Gryzonie najwięcej energii mają rano i wieczorem. Co ważne, nieświszczuki to zwierzęta, które można kontrolować, ale nie zdominować. W warunkach domowych mogą żyć nawet 10 lat, więc decydując się na takie zwierzątko, trzeba brać to pod uwagę. Kupując nieświszczuka do domu z dzieckiem, należy uczulić je na to, że jest to jednak gryzoń, który może łatwo uciec, schować się, a przez jego niewielki rozmiar, należy zachować szczególną ostrożność podczas zabawy. Mimo wszystko piesek preriowy bardzo lubi pieszczoty, a w momencie zagrożenia i poczucia braku bezpieczeństwa zakomunikuje to gwizdaniem.

Czy jest jakieś ale?

Chociaż hodowanie piesków preriowych staję się coraz bardziej popularne to nie jest jednak pupil dla każdego. Opieka nad gryzoniem jest bardzo wymagająca i zajmuje dużo czasu. Co więcej, należy mu stworzyć odpowiednie warunki mieszkaniowe czyli naprawdę dużą klatkę i przestrzeń. Pieski preriowe nie powinny być też hodowane w domu z innymi zwierzętami, szczególnie nie lubią kotów. Obecność innych pupili może sprawdzić, że poczują się w niebezpieczeństwie. Warto także pamiętać, że nieświszczuk to zwierzę jak każde inne i może zachorować, dlatego potrzebuje regularnych wizyt u lekarza weterynarii. Warto przez zakupem dowiedzieć się, czy w Twojej okolicy znajdzie się specjalista znający się na nieświszczukach i poznać koszty ewentualnego leczenie.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz