Paszport dla psa, czyli wyjazdy za granicę z pupilem

Chcesz wyjechać za granice z psem, musisz pamiętać o wyrobieniu paszportu dla swojego pupila. To bardzo ważne gdyż jest on wymagany nawet na terenie Unii Europejskiej, jak i w innych krajach. Czas zapoznać się ze szczegółami na ten temat.
AUTOR: Magdalena Filek

Czas czytania: 3 min

Co to jest paszport dla psa?

Paszport to dokument identyfikacyjny, który zawiera wszystkie dane Twojego psa czyli imię, data urodzenia, rasa, umaszczenie, znaki szczególne, nr czipa,, aktualne szczepienie na wściekliznę oraz odrobaczeniu.

W dokumencie znajdują się również Twoje dane takie jak imię i nazwisko, dane kontaktowe oraz dane lekarza weterynarii który wydał paszport. Te wszystkie dane w dokumencie są również bardzo przydatne w sytuacji gdy nasz pies zaginie za granicą.

Paszport jest obowiązkowy na terenie Unii Europejskiej ale też w Norwegii, Szwajcarii, Islandii, Monako, Andorze, Watykanie, dodatkowo w Anglii, Szwecji, Irlandii i Malcie obowiązkowe są zaświadczenia o leczeniu przecież bąblowicy, kleszczom i badanie krwi obowiązujące w danym kraju.

Prawo które reguluje wywożenie zwierząt za granice w celach niehandlowych to Rozporządzenie WE nr 998/2003 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 maja 2003 roku.

Jak i gdzie wyrobić paszport ?

Dokument może wystawić tylko uprawniony do tego lekarz weterynarii możesz zapytać w przychodni do której uczęszczasz ze swoim pupilem lub znaleźć listę lekarzy na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Należy wcześniej zaczipwać psa oraz zarejestrować ten numer w bazie krajowej jak i międzynarodowej. Czip powinien spełniać odpowiednie normy ISO 11784 posiadające technologię HDX lub FDX-B. Jeżeli pies już miał wprowadzony czip, weterynarz powinien sprawdzić datę założenia oraz jego prawidłowe działanie poprzez czytnik elektroniczny.

Musimy przestrzegać obowiązku szczepienia na wściekliznę i ściśle trzymać się terminów kolejnych szczepień ponieważ jeśli przegapimy datę, na wyrobienie paszportu trzeba będzie poczekać dłużej.

Koszt i czas wyrobienia paszportu.

Cena urzędowa to 100 zł, natomiast formalności to również ok 100 zł, dodatkowo jeżeli pies nie był czipowanu, szczepiony czy odrobaczany te koszty musimy dodać do ceny końcowej. Paszport wymaga aktualizowania jak na przykład wpisywanie aktualnych szczepień na wściekliznę.

Jeżeli chodzi o czas to wszystko zależy na jakim etapie jesteście pod względem wszystkich wymogów. W momencie kiedy pies jest zaczipowany i zaszczepiony procedura będzie bardzo szybka. W innej sytuacji może to potrwać dłużej. Pies może podróżować gdy minie 21 dni od szczepienia na wściekliznę.

Kiedy planujesz wyjechać z psem po za Unię Europejską należy dokonać legalizacji dokumenty, którą wykonasz w Powiatowym Inspektoracie Weterynarii. Do tego potrzebujesz paszportu, aktualnego poświadczenia o stanie zdrowia psa oraz wniosku, a koszt to kilkadziesiąt złotych.

Warto pamiętać iż zanim wyjedziemy należy sprawdzić wymogi danego kraju w temacie przewozu zwierząt domowych i dostosować się do nich. Wyrobienie paszportu również nie zostawiać na ostatnią chwilę tylko w miarę wcześnie skompletować potrzebne dokumenty i udać się do odpowiedniego lekarza weterynarii. Sprawdźmy również stan zdrowia naszego psa przed wyjazdem.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz