Pchły – jak się ich pozbyć?

Twój pies jest niespokojny i ciągle się drapie? To może być oznaka, ze ma pchły! Są to pasożyty bytujące na zwierzętach i żywiące się ich krwią. Nie wolno tego lekceważyć. Sprawdź jak pozbyć się nieprzyjemnego pasażera.
AUTOR: Malwina Szargan

Czas czytania: 2 min

Pchła psia jest pasożytem zewnętrznym bytującym na psach i kotach. Ich rozmiar jest bardzo mały – samiec osiąga wielkość 1,5 do około 2 mm a samica około 3 mm. Samica składa na żywicielu jaja. W ciągu życia aż około 400 sztuk! Dorosła pchła pije krew codziennie. Ciepłe miesiące sprzyjają infekcjom. Głównie z uwagi na to, że wysokie temperatury są optymalne do rozwoju pchły. Zwykle po zachowaniu psa jesteśmy w stanie rozpoznać, ze coś jest nie tak. Objawia się to częstym drapaniem, czy nawet jękami. Takie zachowanie często prowadzi do ran, które mogą w konsekwencji doprowadzić do stanów zapalnych.

Pytanie brzmi: jak pozbyć się niechcianych pasożytów? Na szczęście na rynku jest coraz więcej specyfików, którymi możemy się posłużyć. Jednym z nich jest szampon na pchły. Jeśli Twój pies lubi kąpiele, to ten sposób sprawdzi się idealnie. Dla piesków, które stronią od wody też jest rozwiązanie – spray. Jego skuteczność jest podobna do szamponu. Pielęgnacje warto uzupełnić o wyczesanie pcheł. Aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości, warto zakupić specjalne obroże przeciw pchłom. Innym wariantem są krople, które się aplikuje na kark, by skutecznie odstraszały pasożyty.

Zwalczenie pcheł u psa nie wystarczy. Pamiętajcie, że mogły się one rozejść po całym domu. Należy więc go dokładnie wysprzątać. Warto zacząć od wyprania legowiska w wysokiej temperaturze. Warto wyczyścić również meble i dokładnie odkurzyć mieszkanie, w tym dywany.

Często zadajemy sobie pytanie, czy pchły mogą przejść na człowieka. Otóż mogą, jednak nie mają warunków, by bytować na człowieku. Mogą jednak nas kąsać, co nie jest przyjemne. Pchły potrafią również przenosić choroby, jednak gatunki występujące w Polsce raczej takich zdolności nie wykazują.

Najlepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy zwrócić uwagę dokąd zabieramy pupila. Lepiej ograniczyć kontakty z innymi zwierzętami, ponieważ to najłatwiejszy sposób na zarażenie się pasożytami. Częstym miejscem złapania pcheł może też być poczekalnia u weterynarza. Należy wtedy pamiętać o zastosowaniu środków odstraszających pasożyty.

Pchły są bardzo uciążliwym problemem. Na szczęście istnieje wiele sposobów na walkę z nimi. Pamiętajcie, aby przyglądać się swoim pupilom i po zauważeniu niepokojących symptomów natychmiast działać.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz