Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 4 min

Obecnie znalezienie opiekuna dla zwierząt nie jest problemem. Możemy to zrobić na portalach dedykowanych petsitterom, w mediach społecznościowych czy przez znajomych i rodzinę. Jako petisitter wiem, że doskonale sprawdza się tak zwany marketing szeptany. Zadowoleni klienci polecają nas znajomym szukającym opiekuna. W momencie kiedy jesteśmy zmuszeni oddać naszego zwierzaka pod opiekę petsittera warto sprawdzić  jak długo dany opiekun się tym zajmuje, jakimi zwierzętami do tej pory się opiekował, jakie są jego kompetencje i dodatkowe umiejętności.

Musimy się również dowiedzieć w jaki sposób świadczy swoje usługi. Niektórzy opiekunowie oferują wyłącznie opiekę dochodzącą – zabierają psa na spacer i zostawiają go później w naszym domu czy odwiedzają kota kilkukrotnie w ciągu dnia, inni zabierają zwierzaka do swojego domu na cały okres opieki. To my najlepiej znamy naszego zwierzaka i najlepiej dobierzemy dla niego sposób opieki. Z doświadczenia wiem, że opieka dochodząca lepiej sprawdza się w przypadku kotów, a opieka całodobowa lepiej dopasowuje się do trybu życia psów ale ponownie, każdorazowo powinno być to dostosowane do konkretnego zwierzaka.

Jeżeli nasz zwierzak wymaga jakichś dodatkowych zabiegów musimy wziąć to pod uwagę szukając petsittera. Nie każdy będzie w stanie chociażby podać leki. Warto wtedy szukać osób z doświadczeniem weterynaryjnym, na przykład techników weterynarii.

Przy ustalaniu warunków opieki warto zaznaczyć, że chcemy aby petsitter stosował te same zasady i zakazy co my w domu. Jeśli nie pozwalamy na to aby pies wchodził na łóżko czy kanapę opiekun również nie powinien na to pozwalać. Jeżeli dzielimy zabawki na takie którymi bawi się tylko z nami i takie którymi zajmuje się tylko kiedy jest sam petsitter również powinien stosować się do takich podziałów. Jeżeli schematy z życia codziennego będą powtarzać się w nowym otoczeniu pozwoli to zminimalizować stres zwierzęcia związany z rozstaniem z nami.

Dobry opiekun zapyta nas o rytm dnia naszego zwierzaka. O jakich porach pies wychodzi na spacery i kiedy dostaje jeść, a kiedy jest pora na trening czy zabawę. Kiedy wracamy z pracy – wizyty opiekuna u kota można dostosować do takich por dnia w których kot jest przyzwyczajony do zwiększonego ruchu w mieszkaniu. Ustalona, powtarzalna rutyna do której zwierzak jest przyzwyczajony już w warunkach domowych pomoże zmniejszyć stres związany ze zmianą miejsca czy kontaktem z nową osobą.

Po wybraniu odpowiadającego nam opiekuna najlepiej jest umówić się na spotkanie zapoznawcze. Dobry petsitter pewnie sam zaproponuje takie rozwiązanie – będzie chciał poznać zwierzaka którym ma się zająć i ustalić z nami szczegóły opieki. W przypadku psów na spotkanie zapoznawcze dobrze jest umówić się w trakcie spaceru – na neutralnym gruncie zapoznanie z nową osobą nie będzie się psu w żaden sposób kojarzyć negatywnie. Koty i bardzo lękliwe psy najlepiej poznać z opiekunem w naszym domu. Łatwiej będzie im zaakceptować nową osobę w miejscu które dobrze znają.

Samo przekazanie opiekunowi zwierzaka powinno się odbywać możliwie krótko, bez nadmiernego pobudzania emocjonalnego zwierzęcia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na opiekę w domu petsittera powinniśmy pozostawić ze zwierzakiem jego zabawki, posłanie, jego jedzenie i miski (w przypadku kota również kuwety i żwirek), a jeśli przyjmuje na stałe jakieś leki to musimy zostawić również je łącznie z dokładnym schematem jak i kiedy powinny być podawane. Przewidując nagłe przypadki warto również zostawić kontakt do lekarza weterynarii który na co dzień zajmuje się naszym zwierzakiem.

Warto ustalić z opiekunem żeby w trakcie naszej nieobecności wysyłał nam regularnie wiadomości na temat samopoczucia naszego zwierzaka.

Wybrane dla Ciebie

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz