Petsitter – co kryje się pod tym słowem?

Do niedawna opieką nad zwierzętami zajmowały się osoby uczące się bądź studiujące traktując to jako formę dodatkowego zajęcia. Dzisiaj petsitter jest zawodem, którym zajmują się osoby profesjonalnie do tego przygotowane. Często są to osoby które poza petsittingiem są behawiorystami, technikami weterynarii czy zootechnikami.
AUTOR: Anna Siennicka

Obecnie znalezienie opiekuna dla zwierząt nie jest problemem. Możemy to zrobić na portalach dedykowanych petsitterom, w mediach społecznościowych czy przez znajomych i rodzinę. Jako petisitter wiem, że doskonale sprawdza się tak zwany marketing szeptany. Zadowoleni klienci polecają nas znajomym szukającym opiekuna. W momencie kiedy jesteśmy zmuszeni oddać naszego zwierzaka pod opiekę petsittera warto sprawdzić  jak długo dany opiekun się tym zajmuje, jakimi zwierzętami do tej pory się opiekował, jakie są jego kompetencje i dodatkowe umiejętności.

Musimy się również dowiedzieć w jaki sposób świadczy swoje usługi. Niektórzy opiekunowie oferują wyłącznie opiekę dochodzącą – zabierają psa na spacer i zostawiają go później w naszym domu czy odwiedzają kota kilkukrotnie w ciągu dnia, inni zabierają zwierzaka do swojego domu na cały okres opieki. To my najlepiej znamy naszego zwierzaka i najlepiej dobierzemy dla niego sposób opieki. Z doświadczenia wiem, że opieka dochodząca lepiej sprawdza się w przypadku kotów, a opieka całodobowa lepiej dopasowuje się do trybu życia psów ale ponownie, każdorazowo powinno być to dostosowane do konkretnego zwierzaka.

Jeżeli nasz zwierzak wymaga jakichś dodatkowych zabiegów musimy wziąć to pod uwagę szukając petsittera. Nie każdy będzie w stanie chociażby podać leki. Warto wtedy szukać osób z doświadczeniem weterynaryjnym, na przykład techników weterynarii.

Przy ustalaniu warunków opieki warto zaznaczyć, że chcemy aby petsitter stosował te same zasady i zakazy co my w domu. Jeśli nie pozwalamy na to aby pies wchodził na łóżko czy kanapę opiekun również nie powinien na to pozwalać. Jeżeli dzielimy zabawki na takie którymi bawi się tylko z nami i takie którymi zajmuje się tylko kiedy jest sam petsitter również powinien stosować się do takich podziałów. Jeżeli schematy z życia codziennego będą powtarzać się w nowym otoczeniu pozwoli to zminimalizować stres zwierzęcia związany z rozstaniem z nami.

Dobry opiekun zapyta nas o rytm dnia naszego zwierzaka. O jakich porach pies wychodzi na spacery i kiedy dostaje jeść, a kiedy jest pora na trening czy zabawę. Kiedy wracamy z pracy – wizyty opiekuna u kota można dostosować do takich por dnia w których kot jest przyzwyczajony do zwiększonego ruchu w mieszkaniu. Ustalona, powtarzalna rutyna do której zwierzak jest przyzwyczajony już w warunkach domowych pomoże zmniejszyć stres związany ze zmianą miejsca czy kontaktem z nową osobą.

Po wybraniu odpowiadającego nam opiekuna najlepiej jest umówić się na spotkanie zapoznawcze. Dobry petsitter pewnie sam zaproponuje takie rozwiązanie – będzie chciał poznać zwierzaka którym ma się zająć i ustalić z nami szczegóły opieki. W przypadku psów na spotkanie zapoznawcze dobrze jest umówić się w trakcie spaceru – na neutralnym gruncie zapoznanie z nową osobą nie będzie się psu w żaden sposób kojarzyć negatywnie. Koty i bardzo lękliwe psy najlepiej poznać z opiekunem w naszym domu. Łatwiej będzie im zaakceptować nową osobę w miejscu które dobrze znają.

Samo przekazanie opiekunowi zwierzaka powinno się odbywać możliwie krótko, bez nadmiernego pobudzania emocjonalnego zwierzęcia. Jeżeli zdecydowaliśmy się na opiekę w domu petsittera powinniśmy pozostawić ze zwierzakiem jego zabawki, posłanie, jego jedzenie i miski (w przypadku kota również kuwety i żwirek), a jeśli przyjmuje na stałe jakieś leki to musimy zostawić również je łącznie z dokładnym schematem jak i kiedy powinny być podawane. Przewidując nagłe przypadki warto również zostawić kontakt do lekarza weterynarii który na co dzień zajmuje się naszym zwierzakiem.

Warto ustalić z opiekunem żeby w trakcie naszej nieobecności wysyłał nam regularnie wiadomości na temat samopoczucia naszego zwierzaka.

Wybane dla Ciebie

Jak zadbać o psa w ciepłe dni?

Nadchodzi lato, a więc co za tym idzie, ciepłe dni są już coraz bliżej! Pomimo że większość z nas uwielbia wylegiwać się w promieniach słońca, to niekoniecznie jest to tak samo przyjemne dla naszych czworonogów. Ze względu na swoje umaszczenie, często przeżywają one ten okres dość intensywnie i to właśnie my jesteśmy w stanie im pomóc i sprawić, by upały nie były dla nich totalnym koszmarem. Jak temu zapobiec? Podpowiadamy!

czytaj

Jak zająć się kotem po sterylizacji?

Wiele osób świadomych bezdomności zwierząt oraz chorób, które mogą dopaść niekastrowane koty decyduje się na zabieg. Jednak nie każdy wie, że u kocicy taki zabieg, to bardzo poważna operacja i tak samo poważnie należy podejść do opieki nad zwierzęciem po wybudzeniu i zabraniu go do domu.

czytaj

Żółw wodno-lądowy – co musimy wiedzieć przed zakupem?

Na wstępie warto sobie uzmysłowić, że „żółw wodno-lądowy” to, mniej lub bardziej trafne, określenie trybu życia a nie nazwa gatunku. Niestety, wiele sklepów i sprzedawców internetowych oferuje gady pod tą właśnie nazwą. Fora internetowe i grupy zrzeszające miłośników żółwi w mediach społecznościowych pełne są próśb o identyfikację zakupionego właśnie zwierzaka. Często świeżo upieczeni właściciele są zszokowani, że ich pupil urośnie do np. 40 centymetrów podczas gdy sprzedawca deklarował maksymalnie jedną czwartą tej wielkości. Jeśli zatem chcemy uniknąć tego typu niespodzianek warto przed zakupem poświęcić trochę czasu na właściwe przygotowanie. Od czego zacząć?

czytaj

Jak usunąć plamy z moczu?

Wszyscy kochamy zwierzęta. Pozwalamy spać im w naszych łóżkach, zabieramy je na wakacje, towarzyszą nam w pracy, często urywamy się z pracy, żeby pojechać do weterynarza. Jednym słowem – układamy nasze życie tak, aby zapewnić najlepszy komfort naszym czworonogom. Czasami jednak borykamy się z problemem. Żółte plamy moczu, to utrapienie wielu opiekunów zwierząt towarzyszących

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz