Pies ciągnie na smyczy – co zrobić?
Czas czytania: 4 min
Często zdarza się, że pies podczas spaceru ciągnie. Opiekunowie często rezygnują z długich wędrówek czy zabierania psa ze sobą na wycieczki. Wybierają swój komfort, pozbawiając psa realizacji najważniejszych dla niego czynności. Można zapobiec takiemu zachowaniu, ale najpierw trzeba się przyjrzeć, dlaczego zwierzę zachowuje się w taki sposób.
Po pierwsze należy zwrócić uwagę w jaki sposób rozpoczynamy wyjście z domu. Niecierpliwość psa, który czeka na ten najważniejszy w ciągu dnia moment może być spowodowana naszym zachowaniem. Robienie z wyjścia czegoś wyjątkowego, to pierwszy krok do nadmiernej ekscytacji, którą psiak zechce rozładować po opuszczeniu mieszkania. Zapięcie smyczy powinno odbywać się wtedy, kiedy pies jest spokojny. Nie należy pokazywać psu własnej radości. Często opiekunowie już w momencie wstawania z kanapy krzyczą „Spacer! Azor idziemy na spacer! Kto idzie na spacerek?” i jest to najczęstszy błąd oraz przyczyna ciągnięcia. Absolutnie nie należy zachowywać się w ten sposób! Kolejną przyczyną złego zachowania mogą być zbyt krótkie i mało atrakcyjne wyjścia. Chodzenie dookoła bloku to bardzo częste zjawisko. Psy potrzebują stymulacji np. odnajdowania nowych zapachów. Tego nie mogą doświadczać na wciąż tej samej trasie spacerowej, dlatego kiedy tylko znajdą się w innym miejscu czują, że spotkało ich coś fantastycznego i próbują czerpać z tej okazji jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Kolejnym błędem podczas spacerów jest niedostosowanie tempa do możliwości psa. Jest wiele ras psów, które kochają aktywność. Owczarki, teriery, wyżły czy psy północy to psy, które potrzebują dłuższych i bardziej urozmaiconych spacerów niż starszy kundelek. Należy pamiętać o predyspozycjach rasy, bo niezaspokojenie konkretnych potrzeb może wiązać się nie tylko z nadmiernym pobudzeniem, ale w konsekwencji może przerodzić się także w coś gorszego np. agresję. Niejednokrotnie dla psa ważniejsze jest otoczenie niż jego własny opiekun. Jest to spowodowane słabą więzią pomiędzy zwierzęciem, a opiekunem. Taką więź można nawiązać podczas nauki posłuszeństwa, co na pewno zaprocentuje podczas zwykłych, codziennych spacerów.
Jeśli jesteś pewien, że twój pies ma zaspokojone wszystkie potrzeby, a wasza relacja nie jest naganna i mimo tego wciąż pies ciągnie powinieneś nawiązać współpracę z behawiorystą, który przyjrzy się twojemu psu i pomoże ci zrozumieć błędy. Nauka spokojnego chodzenia na smyczy jest możliwa i nie jest trudna, ale potrzeba ogromu cierpliwości.
Jeśli nie chcesz korzystać z porady behawiorysty możesz śmiało poszukać filmów instruktażowych w internecie. To częsty problem, który dotyka wielu właścicieli czworonogów, więc takich filmików krąży bardzo dużo.
Niezależnie od tego jak bardzo ciągnie twój pies – nie powinieneś rezygnować ze spacerów, bo to pierwszy krok ku temu, aby wzmocnić te naganne zachowania. Realizuj spacery tak jak do tej pory. Ustal konkretne godziny i wychodź z psem regularnie. Nie rób ze spaceru wielkiego święta i nie nakręcaj psa okrzykami. W momencie, kiedy pies zaczyna ciągnąć odwróć się i idź w drugą stronę, aby pokazać psu, że dojdzie do celu tylko na twoich warunkach. Chwal psa, kiedy idzie blisko ciebie. Ćwicz cierpliwość, nie krzycz ani pod żadnym pozorem nie szarp zwierzęcia. Ucz swojego pupila przychodzenia na zawołanie nagradzając go smaczkami. Kiedy pies zrozumie, że jesteś równie atrakcyjny i może mieć korzyści z trzymania się blisko ciebie na pewno zrezygnuje z szarpania i ciągnięcia.
Wybrane dla Ciebie
Zasady zdrowego dokarmiania ptaków wolno żyjących
Zima w pełni. Za oknem mróz, twarda ziemia nie pomaga zwierzętom w poszukiwaniu jedzenia. Czy możemy coś z tym zrobić? Pewnie! Zanim jednak przystąpimy do pomocy, należy zadać sobie pytanie czy dokarmiać ptaki wolno żyjące, kiedy i jeśli tak, to czym?
czytajJak oduczyć psa spania w łóżku?
Spanie z psem w łóżku to przyjemność dla wielu właścicieli. Bywa jednak, że z różnych przyczyn zdecydujemy się zmienić tę praktykę. Oto kilka wskazówek, jak skutecznie oduczyć psa spania w łóżku.
czytajKrólik i kawia domowa – czy mogą żyć w jednej klatce?
Króliki mieszkające w jednej zagrodzie z kawiami domowymi są częstym widokiem w sklepach zoologicznych. Jest to zestawienie międzygatunkowe powielane w polskich domach od lat. Wraz ze wzrostem wiedzy na temat opieki nad tymi zwierzętami, stało się jasne, że jest to połączenie nietrafione.
czytajJak zadbać o formę zwierzaka w okresie zimowym? Rozmowa z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską (podcast, zdjęcia)
Kim jest fizjoterapeuta zwierząt i z jakich metod korzysta w codziennej pracy? Jak możesz pomóc swojemu pupilowi w walce z nadwagą? Jak oczyścić łapki zwierzaka z soli drogowej? Posłuchaj rozmowy z zoofizjoterapeutką Weroniką Suwińską-Stańkowską, która była gościem 26. odcinka Pets World Podcast.
czytaj