
Pies czy suczka – co wybrać?
Czas czytania: 3 min

Pies
Charakter psów zazwyczaj jest bardziej wyrazisty. Często pokazują one swoje zdanie oraz jeśli zajdzie taka potrzeba to… różki. Krąży pewna teoria, że to właśnie samce bywają bardziej agresywni – pamiętajmy, że jest to element behawioralny, który można zwalczyć. Mówi się także, że psy lepiej znoszą samotność, a co brzmi jeszcze bardziej paradoksalnie przy tym stwierdzeniu, są one także najlepszym stróżem człowieka. Ze względu na swój przebojowy temperament, samca o wiele łatwiej jest nauczyć poszczególnych sztuczek.
Natomiast jeśli chodzi o pewne czynniki, które mogą być przeciwne przygarnięciu pieska, to na pewno jest to fakt, że posiadając chłopca, musimy liczyć się z tym, że będzie on oznaczał teren. Ten element jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają ogród. Konsekwencją oznaczania terenu jest niszczenie zieleni, na co trzeba być gotowym. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić, znajdując na to odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest np. kastracja psa, którą każdy właściciel czworonogów powinien uczynić, a w tym przypadku przełoży się to na zmniejszenie oznaczenia terenu, bądź nawet wyeliminowanie tej czynności.

Suka
W momencie, gdy psy bywają charakterne, suki są wręcz ich przeciwieństwem. Wyróżnia je spokój do otaczającego świata. Ze względu na swój potulny charakter, bardzo szybko przywiązują się do człowieka, często są typowymi domatorkami, a co więcej – angażują się w 100% podczas nauki pierwszych sztuczek, dzięki niezawodnemu skupieniu i gracji. Pamiętajmy jednak o tym, że sukę tak samo, jak i samce powinno się wykastrować. W innym przypadku czekać nas będzie nie tylko cieczka, która ma miejsce dwa razy do roku, ale także ryzyko zajścia w ciążę, ucieczki, czy, co gorsza, ciężkich chorób, które są wynikiem braku wykonania wspomnianego zabiegu.
Biorąc pod skrzydła sukę, trzeba przemyśleć ten aspekt tak, by zapewnić jej spokojne, zdrowe i długie życie w naszym towarzystwie.
Za i przeciw
Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która płeć lepiej się sprawdzi w danym domu. Na pewno trzeba przemyśleć, czy w tym momencie jesteśmy gotowi na przygarnięcie zwierzaka – nie zważając na to, jakiej płci będzie. Pamiętaj, że oba te psiaki zaleją Cię lawiną miłości i możesz być pewien, że nie opędzisz się od psich całusków. Jednak posiadanie zwierzaka to coś więcej niż dobre chwile. Warto pod uwagę wziąć także ryzyko chorób, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub ewentualne wizyty z behawiorystą, jeśli zachowanie psiaka tego wymaga. Kieruj się sercem – a zwierzę zrobi dokładnie to samo.
Wybrane dla Ciebie
Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)
Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!
czytajNajczęstsze choroby kotów
Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.
czytajBąbelki mydlane: Cudowna zabawa, ale czy jest szkodliwa dla psów?
Mydlane bąbelki to jeden z symboli naszego dzieciństwa. Kojarzą się nam z beztroską i radością. Mając zwierzęta zaczynamy jednak zastanawiać się czy to co nas otacza jest dla nich bezpieczne. Czy bańki mydlane są szkodliwe dla naszych psów?
czytajSplay leg – problem wygiętych nóg u młodych ptaków
„Splay leg” nazywamy charakterystyczną deformację nóg u ptaków, królików czy prosiąt. Polega ona na odkształceniu kości i stawów dotkniętej kończyny. Odpowiednio wcześnie zauważona może być wyleczona, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów.
czytaj