Pies czy suczka – co wybrać?

Zarówno jeśli chodzi o dziecko, tak samo w przypadku zwierząt - płeć prędzej, czy później zostaje przez nas analizowana. W obu przypadkach, człowieczych i zwierzęcych wniosek jest jednak ten sam - głównym aspektem jest temperament, a niekoniecznie fakt, czy jest to chłopiec lub dziewczynka. Są jednak pewne czynniki, które definiują konkretną płeć i jesteśmy w stanie te cechy zauważyć. Warto jednak pamiętać, że każdy zwierzak posiada indywidualny charakter, który może się nie wpisać w popularne schematy.
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min

Pies

Charakter psów zazwyczaj jest bardziej wyrazisty. Często pokazują one swoje zdanie oraz jeśli zajdzie taka potrzeba to… różki. Krąży pewna teoria, że to właśnie samce bywają bardziej agresywni – pamiętajmy, że jest to element behawioralny, który można zwalczyć. Mówi się także, że psy lepiej znoszą samotność, a co brzmi jeszcze bardziej paradoksalnie przy tym stwierdzeniu, są one także najlepszym stróżem człowieka. Ze względu na swój przebojowy temperament, samca o wiele łatwiej jest nauczyć poszczególnych sztuczek. 

Natomiast jeśli chodzi o pewne czynniki, które mogą być przeciwne przygarnięciu pieska, to na pewno jest to fakt, że posiadając chłopca, musimy liczyć się z tym, że będzie on oznaczał teren. Ten element jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają ogród. Konsekwencją oznaczania terenu jest niszczenie zieleni, na co trzeba być gotowym. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić, znajdując na to odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest np. kastracja psa, którą każdy właściciel czworonogów powinien uczynić, a w tym przypadku przełoży się to na zmniejszenie oznaczenia terenu, bądź nawet wyeliminowanie tej czynności.


Suka

W momencie, gdy psy bywają charakterne, suki są wręcz ich przeciwieństwem. Wyróżnia je spokój do otaczającego świata. Ze względu na swój potulny charakter, bardzo szybko przywiązują się do człowieka, często są typowymi domatorkami, a co więcej – angażują się w 100% podczas nauki pierwszych sztuczek, dzięki niezawodnemu skupieniu i gracji. Pamiętajmy jednak o tym, że sukę tak samo, jak i samce powinno się wykastrować. W innym przypadku czekać nas będzie nie tylko cieczka, która ma miejsce dwa razy do roku, ale także ryzyko zajścia w ciążę, ucieczki, czy, co gorsza, ciężkich chorób, które są wynikiem braku wykonania wspomnianego zabiegu. 

Biorąc pod skrzydła sukę, trzeba przemyśleć ten aspekt tak, by zapewnić jej spokojne, zdrowe i długie życie w naszym towarzystwie. 

Za i przeciw

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która płeć lepiej się sprawdzi w danym domu. Na pewno trzeba przemyśleć, czy w tym momencie jesteśmy gotowi na przygarnięcie zwierzaka – nie zważając na to, jakiej płci będzie. Pamiętaj, że oba te psiaki zaleją Cię lawiną miłości i możesz być pewien, że nie opędzisz się od psich całusków. Jednak posiadanie zwierzaka to coś więcej niż dobre chwile. Warto pod uwagę wziąć także ryzyko chorób, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub ewentualne wizyty z behawiorystą, jeśli zachowanie psiaka tego wymaga. Kieruj się sercem – a zwierzę zrobi dokładnie to samo. 

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz