Pies czy suczka – co wybrać?

Zarówno jeśli chodzi o dziecko, tak samo w przypadku zwierząt - płeć prędzej, czy później zostaje przez nas analizowana. W obu przypadkach, człowieczych i zwierzęcych wniosek jest jednak ten sam - głównym aspektem jest temperament, a niekoniecznie fakt, czy jest to chłopiec lub dziewczynka. Są jednak pewne czynniki, które definiują konkretną płeć i jesteśmy w stanie te cechy zauważyć. Warto jednak pamiętać, że każdy zwierzak posiada indywidualny charakter, który może się nie wpisać w popularne schematy.
AUTOR: Sara Migaj

Pies

Charakter psów zazwyczaj jest bardziej wyrazisty. Często pokazują one swoje zdanie oraz jeśli zajdzie taka potrzeba to… różki. Krąży pewna teoria, że to właśnie samce bywają bardziej agresywni – pamiętajmy, że jest to element behawioralny, który można zwalczyć. Mówi się także, że psy lepiej znoszą samotność, a co brzmi jeszcze bardziej paradoksalnie przy tym stwierdzeniu, są one także najlepszym stróżem człowieka. Ze względu na swój przebojowy temperament, samca o wiele łatwiej jest nauczyć poszczególnych sztuczek. 

Natomiast jeśli chodzi o pewne czynniki, które mogą być przeciwne przygarnięciu pieska, to na pewno jest to fakt, że posiadając chłopca, musimy liczyć się z tym, że będzie on oznaczał teren. Ten element jest szczególnie ważny dla osób, które posiadają ogród. Konsekwencją oznaczania terenu jest niszczenie zieleni, na co trzeba być gotowym. Jednak ze wszystkim można sobie poradzić, znajdując na to odpowiednie rozwiązanie. Jednym z nich jest np. kastracja psa, którą każdy właściciel czworonogów powinien uczynić, a w tym przypadku przełoży się to na zmniejszenie oznaczenia terenu, bądź nawet wyeliminowanie tej czynności.


Suka

W momencie, gdy psy bywają charakterne, suki są wręcz ich przeciwieństwem. Wyróżnia je spokój do otaczającego świata. Ze względu na swój potulny charakter, bardzo szybko przywiązują się do człowieka, często są typowymi domatorkami, a co więcej – angażują się w 100% podczas nauki pierwszych sztuczek, dzięki niezawodnemu skupieniu i gracji. Pamiętajmy jednak o tym, że sukę tak samo, jak i samce powinno się wykastrować. W innym przypadku czekać nas będzie nie tylko cieczka, która ma miejsce dwa razy do roku, ale także ryzyko zajścia w ciążę, ucieczki, czy, co gorsza, ciężkich chorób, które są wynikiem braku wykonania wspomnianego zabiegu. 

Biorąc pod skrzydła sukę, trzeba przemyśleć ten aspekt tak, by zapewnić jej spokojne, zdrowe i długie życie w naszym towarzystwie. 

Za i przeciw

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, która płeć lepiej się sprawdzi w danym domu. Na pewno trzeba przemyśleć, czy w tym momencie jesteśmy gotowi na przygarnięcie zwierzaka – nie zważając na to, jakiej płci będzie. Pamiętaj, że oba te psiaki zaleją Cię lawiną miłości i możesz być pewien, że nie opędzisz się od psich całusków. Jednak posiadanie zwierzaka to coś więcej niż dobre chwile. Warto pod uwagę wziąć także ryzyko chorób, co wiąże się z dodatkowymi wydatkami lub ewentualne wizyty z behawiorystą, jeśli zachowanie psiaka tego wymaga. Kieruj się sercem – a zwierzę zrobi dokładnie to samo. 

Wybane dla Ciebie

Jak kuce zostały przewodnikami osób niewidomych?

Właściciele psów łapią się właśnie za głowę! Jak to? Ktoś trenuje kucyki, żeby opiekowały się osobą niewidomą? Ten pomysł nie może się udać! Tylko, że on już się udał, a pierwsze pary przeżyły ponad dziesięć lat wspólnych wędrówek po świeci. Kuce pomagają im poruszać się po mieście, robić zakupy, a nawet latają samolotem. No dobrze, ale od początku – jak to wszystko się zaczęło?

czytaj

Na co zwracać uwagę wybierając hotel dla psa?

Coraz więcej ludzi stara się ze sobą zabrać swojego psa gdzie tylko to możliwe. Do rodziny, znajomych, do restauracji czy na wakacje. Różne miejsca są coraz lepiej przystosowane do pobytów właścicieli wraz z pupilami więc można śmiało korzystać z uroku upragnionego urlopu tym samym nie czując tęsknoty za ukochanym pupilem. Jednak w naszym życiu zdarzają się różne nie oczekiwane sytuacje przez, które jesteśmy zmuszeni do podróżowania bez zwierzaka. Wtedy najbezpieczniej jest zostawić psiaka u bliskich i zaufanych osób, które odpowiednio się nim zajmą – chociażby w naszym domu. Ale to też nie zawsze jest możliwe.

czytaj

Jakie przekąski wybrać dla psa?

Przysmaki to coś co uwielbiają zarówno psy jak i ich właściciele. Pomagają nam w nagradzaniu za dobre sprawowanie ale też są ratunkiem gdy musimy wyjść z domu a nasz psiak potrzebuje jakiegoś smacznego zajęcia. One oczywiście najbardziej je uwielbiają lecz bywają psiaki, które są strasznie wybredne a nam pozostaje problem w postaci wyboru odpowiedniego opakowania w sklepie zoologicznym. Tylko na jakie się skusić? Są przecież do wyboru miękkie przysmaki, ciastka, kości prasowane a nawet suszone podroby. Czy aby na pewno różni je tylko opakowanie i cena?

czytaj

Jak chronić psa przed kleszczami?

Zbliżająca się jesień wcale nie zwalnia nas z obowiązku dalszego zabezpieczania psa przed kleszczami. Już w jednym z zeszłorocznych artkułów na blogu, wspominałam o tym, że jaja i larwy kleszczy żyją także wtedy gdy na zewnątrz panują ujemne temperatury. Przyjmuje się, że dzieje się tak nawet do -7 stopni. Więc nawet zimą krew naszych pupili jest atrakcyjnym kąskiem dla tych pajęczaków. Jak w takim razie możemy je zabezpieczać? Bo do wyboru jest mnóstwo produktów! Od tych specjalistycznych, które możemy dorwać u naszego lekarza weterynarii po te, które mają być oparte na naturalnych składnikach a tych powstaje coraz więcej i to w coraz nowszych odsłonach

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz