
Pies lekiem na choroby u ludzi?
Czas czytania: 3 min
Zabawa z psem redukuje stres?
Okazuje się, że głaskanie psa i zabawa z nim obniża poziom hormonu stresu – kortyzolu. Podnosi się także poziom dopaminy i serotoniny, czyli hormonów działających uspokajająco. W 2009 roku w Japonii przeprowadzono badanie, które wykazało, że sam widok pupila zwiększa wydzielanie oksytocyny, która również wykazuje działanie uspokajające.
Każdy, kto był lub jest opiekunem psa z pewnością nie raz uśmiechał się na widok swojego pupila. Warto zaznaczyć, że ma to także korzystny wpływ na serce. Przewlekły stres oraz brak aktywności fizycznej nie służą dobrej kondycji naszego serca. Obcowanie z psem z pewnością zmniejszy stres, a regularne spacery poprawią kondycję organizmu. Tym samym w pewnym stopniu wpłyną korzystnie na serce.
Dogoterapia
To najpopularniejsza forma terapii z udziałem zwierząt. Polega na włączeniu w proces terapii a także rehabilitacji odpowiednio dobranego i przeszkolonego psa. To dodatkowe wsparcie, w którym wykorzystuje się kontakt człowieka z psem.
Ogólnym celem takiej terapii jestpoprawa kondycji fizycznej, psychicznej i motorycznej pacjenta. Należy jednak pamiętać, że dogoterapia jest formą wsparcia innych metod i nie powinna stanowić jedynej formy terapii. Pies w trakcie takiej terapii m.in. redukuje lęk, zmniejsza poczucie osamotnienia, poprawia nastrój.


Chcesz żyć zdrowo – kup/adoptuj sobie psa – co tu jest nie tak?
Dość często można było spotkać się w ostatnim czasie z takim hasłem w Internecie. Niestety hasło to jest dość szkodliwe, ponieważ w pewien sposób uprzedmiotawia zwierzę. Owszem istnieją doniesienia naukowe mówiące o tym, że psy pozytywnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne i pomagają człowiekowi walczyć nawet z depresją.
Należy jednak pamiętać, że na pewnych etapach chorobowych możemy nie być w stanie zapewnić podstawowych potrzeb zwierzęciu, przez co ono również może zachorować. Jeśli nasz stan zdrowia zaczyna nas niepokoić, nie wolno tego bagatelizować i należy zgłosić się do specjalisty.
Podsumowanie
Pies nie zastąpi leczenia czy terapii. Pies oraz każde inne zwierzę równa się odpowiedzialność. W momencie, kiedy kupujemy lub adoptujemy zwierzę stajemy się w pełni za nie odpowiedzialne.
Opieka nad zwierzęciem to szereg dodatkowych obowiązków, na które z powodu choroby możemy nie mieć czasu lub ochoty i zanim zdecydujemy się na psa należy to przemyśleć. Adopcja zwierzęciem nie jest lekiem.
Owszem, opieka nad zwierzęciem daje opiekunowi poczucie kontroli nad życiem. Człowiek czuje się potrzebny, ponadto pupil odwraca uwagę opiekuna od niektórych problemów, mimo to nie powinniśmy traktować zwierząt jako lekarstwo.
Pomimo dostępności licznych artykułów na temat wpływu kontaktu z psem na człowieka, ciężko ocenić obiektywnie jakość przeprowadzonych badań. Co jakiś czas w sieci pojawiają się także doniesienia mówiące o tym, że dzieci obcujące z psami są mniej narażone na rozwój alergii czy astmy w przyszłości. Wyniki badań jednak nie są w tym aspekcie w pełni jednoznaczne. Mimo to widać, że pies może wywierać korzystny wpływ na zdrowie człowieka. A już z pewnością kontakt z nim nam nie zaszkodzi.
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj