Pies na ratunek ludziom

Nie tylko towarzyszą ludziom podczas codziennych aktywności, ale także ratują ludzkie życie. Mowa o psach ratownikach. Co to za zwierzęta, czym charakteryzuje się pies ratownik oraz jak należy z nim postępować opowie Marcin Zębala - założyciel Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w strukturach OSP.
AUTOR: Marcin Zębala


Czy każdy pies może zostać ratownikiem?

Niestety nie każdy pies  i nie każda rasa spełnia wymogi i posiada predyspozycje na kandydata psa ratowniczego w różnych specjalizacjach psów ratowniczych. Oczywiście trzeba również zaznaczyć, że w strukturach OSP oraz grup cywilnych są psy zabrane ze schroniska i bardzo dobrze się sprawdzają w roli psa ratownika

Czy są rasy, której nadają się bardziej?

Trudno jest określić czy akurat „ta” rasa jest najlepsza. W dużym stopniu ma znaczenie poziom wyszkolenia przez przewodnika, który jest odpowiedzialny za swojego psa. Jest też coś takiego jak „serce do danej rasy” i w moim przypadku są to od zawsze owczarki niemieckie. Natomiast możemy zaznaczyć, że  najczęściej wybierane przez przewodników są: Labrador retriever, Golden retriever, Border collie, Owczarek niemieckim, Flat coated retriever czy Owczarek belgijski Malinois.

Kiedy zaczyna się szkolenie i ile trwa?

Osobiście jestem zwolennikiem by każdy szczeniak miał swoje „dzieciństwo”. Niemniej jednak świadomy hodowca już od pierwszych chwil życia obserwuje zachowanie szczeniaków. Od 3 tygodnia życia wprowadza oswajanie z różnymi bodźcami, np. różne dźwięki-odgłosy, płacz dziecka czy odkurzacz itd. Szkolenie psów ratowniczych trwa ok 2-3 lata i wymaga bardzo dużego zaangażowania  samego przewodnika jak i całej grupy gdzie prowadzone są 2 razy w tygodniu wspólne treningi.  Przewodnik pracuje ze swoim psem każdego dnia. Po tym okresie kandydat na psa ratowniczego wraz z przewodnikiem przechodzą egzamin wewnętrzny w swoich jednostkach, który weryfikuje gotowość przyszłego zespołu do egzaminów Państwowej Straży Pożarnej

Jakie cechy musi posiadać psi ratownik?

Psi ratownicy oprócz doskonałego węchu muszą mieć szczególne cechy takie jak: doskonałe zdrowie, zero oznak agresji w stosunku do ludzi, chęć współpracy z człowiekiem, siłę fizyczną, odwagę, determinację, zaangażowanie.

Ile lat psy pełnią służbę i gdzie mieszkają?

Po ok 2-3 lat szkolenia pies zaczyna służbę. W naszym przypadku jest to służba w strukturach OSP GPR, która może trwać około 5-8 lat. Oczywiście jest to uzależnione od stanu zdrowia i utrzymania poziomu wyszkolenia, za które jest odpowiedzialny w dalszym ciągu przewodnik psa. Zespół jest weryfikowany przez komisję egzaminacyjną PSP na sesji egzaminacyjnej psów ratowniczych.

Jak ludzie reagują na psy? Niektórzy się ich boją?

Zasady zachowania ludzi do psów ratowniczych są takie same jak do wszystkich psów, czyli zawsze pytamy właściciela ( przewodnika), czy możemy podejść i pogłaskać. Natomiast psy, które pracują w terenie, na akcjach mają dzwonek, który z daleka sygnalizuje nadchodzącą pomoc i odblaskowe szelki z napisem pies ratownik, aby osoba, która zobaczy takiego psa nie obawiała się pogryzienia.

Nasze psy, które służą w strukturach Ochotniczej Straży Pożarnej, są psami prywatnymi i mieszkają w domu z przewodnikiem.

Jak wygląda akcja poszukiwawcza?

Akcje poszukiwawcze ludzi zaginionych w terenie otwartym takim jak łąki, lasy, gęste zarośla, góry, plaże, ogólnie miejsca trudno dostępne dla człowieka są prowadzone o różnych porach dnia i roku. Na takiej akcji przydzielone są sektory z planowanego obszaru do przeszukania przez planistów grupy. W wyznaczony sektor najczęściej wychodzi nawigator i zespół z psem ratowniczym. Dobrze przygotowany, co za tym idzie wyszkolony pies potrafi zastąpić wielu ludzi, swoją skuteczność zawdzięcza niezastąpionemu narzędziu  jakim jest psi nos. Czworonożni ratownicy udowodnili nam to już wiele razy.

Z jakie odległości pies potrafi wytropić człowieka?

Psy w naszej grupie o specjalności terenowej klasy 1 pracują tak zwanym górnym wiatrem, czyli potrafią zlokalizować zapach żywego człowieka z kilkuset metrów. Z mojego doświadczenia było to 350 metrów.  Psi ratownik wchodząc w stożek zapachu porusza się między słabszym a mocniejszym stężeniem i dobiega do źródła zapachu czyli człowieka, oznaczając jego obecność przez szczekanie, podjęcie bringsela lub meldunek w zależności od wyuczonych zachowań.

Jaka była najtrudniejsza akcja poszukiwawcza?

W naszym przypadku był to akcja prowadzona całą noc,  wczesnej wiosny przy ulewnym deszczu. Trwała około 14 godzin. Poszukiwaną była starsza Pani z demencją. Na szczęście akcja zakończyła się szczęśliwie i starsza Pani wróciła bezpiecznie do domu.

Wybane dla Ciebie

ZWIERZĘCA RODZINA IZABELI ZEISKE

Izabela Zeiske – jedna z najbardziej lubianych bohaterek programu „Gogglebox. Przed telewizorem”, gdzie występuje wspólnie z synem Joachimem. Przepełnia ją miłość do zwierząt. Obecnie właścicielka pięciu psów i kota.

czytaj

„Nie ma świata bez zwierząt – bez nich nie istniejemy” Wywiad z Leszkiem Stankiem

Leszek Stanek – polski aktor, wokalista, muzyk, choreograf, tancerz i reżyser. W parze z Izabelą Miko zajął 3. miejsce w programie Azja Express. Prywatnie miłośnik zwierząt wspierający wiele fundacji i akcji.

czytaj

Jaka jest wasza misja? – wywiad z wolontariuszką Stowarzyszenia Psi Głos

Stowarzyszenie Psi Głos powstało, aby pomagać porzuconym i najbardziej potrzebującym zwierzętom z terenu gminy Kruszwica. Większość wolnego czasu poświęcamy naszym podopiecznym. Robimy wszystko, by czuły się bezpieczne. Pokazujemy im, że mogą jeszcze spotkać w swoim życiu kochającego człowieka. Wkładamy w to ogrom pracy i serca. Do tej pory znalazłyśmy domy dla ponad 300 porzuconych i niechcianych psów, jesteśmy też kocim głosem i walczymy z bezdomnością wśród kotów. Obecnie mamy 30 podopiecznych, 18 psów i 12 kotów- część jest w domach tymczasowych, część na przytulisku, a jeden pies w hotelu z behawiorystą.

czytaj

Od dokarmiania po Fundacje – moja droga pomocy zwierzętom

Fundacja Pets World mimo krótkiego czasu działania, może pochwalić się sukcesami. O inicjatywie jej założenia, planach i aspiracjach opowie Sara Przytulska, redaktor naczelna i prezes Fundacji Pets World.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz