Pies senior – przegląd rynku produktów

W życiu każdego psa przychodzi moment, kiedy jego potrzeby zmieniają się diametralnie. To tzw. ”psia starość”. Chociaż wiele osób nawet nie myśli o tej chwili nabywając szczeniaka, to jednak czas upływa nieubłaganie. Psy potrafią dożyć nawet 18 lat, ale już wcześniej trzeba myśleć o tym jak przygotować się na ten okres, aby zwierzak mógł czuć się jak najbardziej komfortowo. Psy starzeją się szybciej od ludzi. Wiele osób uważa, że starość zaczyna się wraz z pojawiającą się siwizną, jednak psia emerytura zaczyna się już w wieku 6-9 lat (w zależności od rozmiaru psa, a także rasy).
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Żywienie

Utrzymanie psa w zdrowiu i wspaniałej kondycji zależy od wielu czynników. Na rynku można nabyć karmy dla seniorów. Nie jest to żaden wymysł producentów. Karma dla seniora ma zazwyczaj odpowiednio wyważone składniki odżywcze, tłuszcze, a czasem nawet konsystencję, rozmiar czy kształt chrupek. Wszystko po to, aby nadchodząca starość i często zmienny apetyt nie stały się problemem. Ważne, aby karma dla psa w podeszłym wieku była lekkostrawna i łatwo przyswajalna dla obciążonego organizmu. W tym okresie zmienia się również aktywność, więc należy zwracać uwagę na kaloryczność posiłku, aby nie doprowadzić do otyłości. Starsze psiaki miewają problemy ze stawami, więc warto rozważyć suplementację chondroityny oraz glukozaminy, które pomagają utrzymać w zdrowiu kości i stawy.


Starość nie musi być nudna!

Kolejnym ważnym aspektem poza odpowiednio bilansowanymi posiłkami i wspieraniem stawów jest troska o zrównoważony poziom aktywności. Często psim emerytom odbiera się całkowicie możliwość aktywnego spędzania czasu w trosce o ich zdrowie. To olbrzymi błąd. Oczywistym wydaje się być fakt, że jeśli pies do tej pory uprawiał bardzo wyczerpujące sporty, to należy je ograniczyć do minimum lub całkowicie zaprzestać ich uprawiania, ale nie należy rezygnować całkowicie z aktywności. Dziś, kiedy dostęp do wiedzy jest tak ogromny mamy możliwość wyboru nowych sportów i zadań dla zwierząt. Psi senior może na przykład z powodzeniem uprawiać tropienie sportowe. Nie jest to dziedzina, która obarcza zdrowie, kości ani stawy, ale daje psom dużo radości i pozwala ćwiczyć umysł, co przy starzejącym się mózgu jest bardzo ważne i potrzebne dla prawidłowego funkcjonowania. Odpowiednia ilość ruchu to zdrowe serce i płuca.

Miejsce do odpoczynku

Legowiska dla psich emerytów także powinny być dopasowane do ich potrzeb. W tej chwili na rynku jest duży wybór tzw. „legowisk ortopedycznych”. To posłania z wypełnieniem, które zapewnia psu odpowiednie wsparcie kości i stawów. Ma ono za zadanie izolować zwierzę od zimnej podłogi. Koszt legowiska specjalistycznego nie odbiega wysoce od zwykłych legowisk, ale zdecydowanie warto rozważyć taki zakup. Psi senior statycznie odpoczywa i śpi dłużej, dlatego ważne jest, aby jego łóżko było wygodne, miękkie i trwałe. W kwestii również warto zamienić twarde gryzaki na bardziej miękkie odpowiedniki. To samo tyczy się smaczków, które podajemy.


Lepiej zapobiegać niż leczyć

Od chwili, kiedy zauważysz że twój psiak zaczyna się powoli starzeć powinieneś mocno zwrócić uwagę na profilaktykę. Badanie krwi (morfologia), kału i moczu powinno być wykonywane regularnie. Badanie krwi raz na pół roku a badanie kału i moczu raz do roku pozwolą szybko wykryć nieprawidłowości i wspomóc zwierzę, zanim poważnie zachoruje. Niestety w przypadku chorób, które dotykają starsze zwierzęta najczęstszym błędem właścicieli jest zbyt późne wstawienie się do weterynarza. Zaawansowaną chorobę w starczym wieku dużo gorzej jest leczyć niż wtedy, kiedy choroba lub schorzenie się dopiero rozwija.


Potrzeby Twojego psiego emeryta się delikatnie zmieniają, ale nadal potrzebuje on takiej samej uwagi, troski i uczucia jakim darzyłeś go wcześniej. Zapewnij mu odpowiednie produktu przeznaczone dla jego grupy wiekowej – karma, suplementy, zabawki, smakołyki. On będzie ci za to wdzięczny.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz