Piesek czy suczka? Różnice między płciami u psów

Wybór czworonoga to nie lada wyzwanie. Wielu przyszłych opiekunów poza wyborem rasy zastanawia się nad płcią. Czy ma ona takie ogromne znaczenie? Czy istnieją istotne różnice, które mogą wpłynąć na wybór czworonoga?
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 4 min

Z jakimi mitami można się w tym temacie spotkać?

Wokół płci psów przez lata powstało wiele mitów. Do dziś można jeszcze spotkać się z przekonaniem, że płeć męska jest głośniejsza i bardziej problematyczna w wychowaniu w porównaniu z płcią żeńską. Samiec ma naszywkę tego agresywnego, terytorialnego, szukającego zaczepek czworonoga. Samica z kolei opisywana jest dość często jako opiekuńcza, łagodna, spokojna. Największym mitem jest ten związany z agresją. Wiele osób wciąż uważa, że samce są bardziej agresywne, ponieważ są samcami i taka ich natura. Prawda jest taka, że agresja zależy od bardzo wielu czynników i wcale nie jest tak mocno związana z płcią. Samice mogą być również agresywne.

Psy niezależnie od płci wykazują różne cechy w zależności od m.in. rasy. Dość często można jeszcze spotkać się ze stereotypem mówiącym o tym, że suczka bardziej przywiązuje się do opiekuna (lub rodziny), a samce są bardziej niezależne i uciekają z domu. Prawda jest taka, że obie płci pod tym względem szczególnie się nie różnią. Na zachowanie tych zwierząt wpływ ma wiele czynników jak cechy rasowe oraz przede wszystkim indywidualny charakter czworonoga. Bardzo ważna w tej kwestii jest również relacja, jaką ma opiekun stworzy ze zwierzęciem.

Nierzadko można spotkać się jeszcze z mitem głoszącym, że suczki są bardziej podatne na infekcje i mają słabszą odporność. Podatność na choroby jest uzależniona od kilku czynników, do których należą m.in. uwarunkowania genetyczne, cechy rasowe, indywidulane predyspozycje, nieprawidłowa dieta. Płeć nie ma tu większego znaczenia.

Jakie są więc istotne różnice?

Różnice anatomiczne są oczywiste, ponieważ budowa narządów moczowo – płciowych rzuca się od razu w oczy. Co jeszcze można wyróżnić porównując samca i samicę?

Przede wszystkim wielkość czworonoga. Samce w obrębie danej rasy są w większości przypadków większe od suczek. Największe różnice wynikają oczywiście z innych narządów płciowych i fizjologii. Inaczej będzie wyglądał spacer z suczką, a zupełnie inaczej z psem. Samce zwykle przez cały spacer będą zaznaczać swoją obecność podsikując krzewy i murki. Suczka z kolei załatwia swoją potrzebę w jednym miejscu przez dłuższą chwilę. Na zachowanie u obu płci wpływ mają hormony. Niewykastrowane zwierzęta faktycznie mogą uciekać z domu – samiec wyczuwając zapach suczki w rui za wszelką cenę może próbować wszystkiego, aby znaleźć się w jej pobliżu. Suczka z cieczką z kolei staje się bardziej nieposłuszna, nieprzewidywalna, nerwowa i może próbować uciekać do samców. U suczek ponadto można zaobserwować objawy ciąży urojonej.

W przypadku obu płci warto więc rozważyć kastrację. Zabieg ten nie tylko wpłynie na zachowanie tych zwierząt, ale w przypadku suczek uchroni także przed niechcianą ciążą a także ropomaciczem, a u psów przed rakiem jąder. Schody pojawiają się w momencie, kiedy opiekun nie rozważa kastracji, wówczas płeć ma spore znaczenie ze względu na niektóre zachowania, które opisano powyżej.

Wyjątki od reguły?

W przyrodzie nic nie jest tylko czarne albo tylko białe. W Interncie wciąż można znaleźć sporo mitów, które  Można trafić na samicę, która jest wyjątkowo większa od samca w swojej rasie lub jest bardziej terytorialna i na spacerze również będzie podsikiwać krzewy. Zdarzają się samce, które na spacerze zachowują się jak suczki. Nie każdy niekastrowany samiec będzie uciekał z domu. Może się zdarzyć, że to samica będzie inicjowała bójki i szkolenie z nią będzie trudniejsze.

Wyjątki się zdarzają i wcale nie jest to rzadkie zjawisko. Źle wyszkolony szczeniak niezależnie od płci może wyrosnąć na nadpobudliwego lub agresywnego psa. Płeć nie ma też wpływu na szybkość uczenia się. Jedne psy uczą się szybciej, drugie trudniej i jest to niezależne od płci. Wybierając czworonoga należy kierować się przede wszystkim swoimi możliwościami. Ważne jest mądre i konsekwentne podejście niezależnie od tego, czy wybierzemy samicę czy samca.

Wybrane dla Ciebie

Aksolotl. Płaz, który wygląda jak jaszczurka

W świecie zwierząt istnieje wiele fascynujących stworzeń, ale niewiele z nich budzi takie zdumienie i zainteresowanie jak aksolotl, czyli ambystoma meksykańska. Ten pochodzący z Meksyku, unikalny płaz stał się obiektem intensywnych badań naukowych, a jego niezwykłe zdolności regeneracyjne
i niepowtarzalny wygląd uczyniły go ulubieńcem w akwariach na całym świecie. Przeczytaj artykuł i sprawdź, dlaczego jeszcze aksolotl jest tak wyjątkowy.

czytaj

Jak zapewnić papudze rozrywkę?

Zapewnienie atrakcji środowiska, gier, zabaw i możliwości żerowania jest niezwykle istotne dla zdrowia i dobrego samopoczucia papug w niewoli. Papugi są istotami o wyjątkowo rozwiniętych zdolnościach intelektualnych. Potrzebują stałej stymulacji psychicznej i fizycznej, aby zachować zdrowie.

czytaj

Centrum Adopcyjne Gryzoni w Szczecinie – rozmowa z Karoliną Zabielską (podcast, zdjęcia)

Myślisz o adoptowaniu koszatniczki, szczura, myszoskoczka lub chomika? Od zawsze chciałaś mieć królika? A może lubisz pomagać i chciałabyś wesprzeć działania miłośników zwierząt? Posłuchaj 12. odcinka Pets World Podcast, w którym na temat działalności Centrum Adopcyjnego Gryzoni w Szczecinie porozmawialiśmy z Karoliną Zabielską.

czytaj

Królik hodowlany czy miniaturka – którego wybrać?

Czytając ten tekst zapewne przygotowujesz się na przyjęcie do domu uszaka. Warto znać wszystkie za i przeciw danym typom królików, zanim podejmie się decyzję. Przedstawiamy porównanie potrzeb poszczególnych rodzajów królików, co pomoże ci wybrać uszaka odpowiedniego dla ciebie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz