Podróżowanie z psem pociągiem. Co warto wiedzieć?
Czas czytania: 3 min
Ostatnio bardzo popularne stało się podróżowanie pociągiem z psem. W tym przypadku istotnym plusem jest fakt, że zwierzak pozostaje ciągle pod naszą opieką. Nie jak w przypadku lotu samolotem gdzie najczęściej zwierzęta lądują w luku bagażowym. Zatem – jakie są plusy i minusy podróżowania pociągiem?
O czym należy pamiętać?
Zaczynając naszą podróż musimy pamiętać o zabraniu kilku ważnych elementów. Oprócz samego psa weźmy także wygodne szelki lub obrożę z adresatką, smycz, kaganiec, książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami oraz transporter, gdy mamy psiaka małej rasy. Jeśli mamy pod opieką kilka psiaków, tutaj zaczyna pojawiać się problem. PKP zezwala bowiem na przewóz jednego psa „luzem” przez jedną osobę. Podróżując w parze możemy zabrać dwa, w trójkę trzy i tak dalej. W transporterze może ich być choćby tyle ile się pomieści.
W razie jakiejkolwiek awarii i braku możliwości dotarcia pociągiem do celu podróży dostajemy komunikację zastępczą. Na tę ewentualność dobrze zabezpieczyć się już przed samym odjazdem z punktu A, ponieważ nie każdy kierowca autobusu zgodzi się na przewóz psa. Nie martwmy się na zapas ale planujmy takie wyjazdy rozważnie, ponieważ w razie komplikacji narażamy naszego pupila na ogromny stres. Przez co może się zrazić do dalszego podróżowania.
W pociągu psiak zostaje na smyczy i w kagańcu, wyjątkiem są psy podróżujące w transporterze. Miejsce zwierząt choć obok nas – jest na podłodze. Dlatego dobrze zabrać ze sobą dodatkowo niewielki materacyk, kocyk czy jakiekolwiek posłanie, które będzie wygodne i nie zajmie dużo miejsca pod naszymi nogami.
Jeśli zdarzyłby się przypadek, że komuś z przedziału przeszkadza nasz zwierzak wtedy konduktor może kazać nam pozostawić pupila w innym przedziale lub na korytarzu, jeśli tylko mamy zamiar podróżować dalej. W innym przypadku jesteśmy zmuszeni opuścić pociąg na najbliższej stacji, tak jak mówi o tym regulamin. Zdanie innych pasażerów nie jest ważne w momencie gdy podróżujemy z psem przewodnikiem lub jesteśmy w wagonie bez przedziałowym.
Z ciekawostek dodam, że przewoźnicy pociągów EIC, IC, TLK, EIP nie pobierają opłat za psy znajdujące się w transporterze. Płacimy tylko i wyłącznie za psa znajdującego się „luzem”. Opłata jest zawsze ta sama, bez względu na cel podróży i wielkość psa. Podróżując z małym Chihuahua lub wielkim Nowofundlandem zapłacimy tyle samo – 15,20zł.
Kolejną ciekawostką na pewno okaże się fakt, że koleje Mazowieckie nie pobierają opłat za jakiekolwiek zwierzęta. Obowiązuje tylko zasada 1+1, czyli jeden człowiek i jeden pies.
Co z innymi kolejami?
Za psy poza transporterem zapłacimy 4,50zł w kolejach Dolnośląskich i Wielkopolskich. W kolejach Małopolskich 3zł a najmniej w Śląskich czyli 2zł.
Mam nadzieję, że choć trochę przybliżyłam Wam temat bezpiecznego podróżowania. Ciężko byłoby wykuć cały regulamin na blachę ale myślę, że udało mi się streścić wszystko co najważniejsze. Pamiętajcie aby kontrolować swojego psiaka i nie utrudniać podróży innym. Miłej podróży psiarze!
Wybrane dla Ciebie
Jak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?
czytajJak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)
O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.
czytajMagia psa w reklamie. Dlaczego działa?
Dobra reklama oddziałuje na odbiorcę i wchodzi z nim w jakąś formę relacji. Jest to łatwiejsze, jeśli budzi emocje, a te najłatwiej wywołać za pomocą kontrowersji lub… angażując do reklamy psy albo dzieci.
czytajPBFD, czyli śmiertelna choroba wirusowa papug
W populacji papug hodowanych w domach występują poważne choroby wirusowe, spośród których PBFD budzi szczególne obawy opiekunów. Niezależnie od tego, czy mamy papugi lub dopiero planujemy ich przygarnięcie, wiedza o PBFD może pomóc w uniknięciu tej choroby lub jak najwcześniejszym rozpoznaniu jej objawów.
czytaj