Praca inspektora ds. ochrony zwierząt.

Inspektor ds. ochrony zwierząt, to członek organizacji pozarządowej, który zgodnie z Ustawą z dn. 21 sierpnia 1997 r. upoważniony jest do przeprowadzania interwencji z zakresu ochrony zwierząt. Inspektor podejmujący interwencje zobowiązany jest do współpracy z instytucjami samorządowymi, jak i państwowymi tzn. z Policją, Gminą, Strażą Miejską, Inspekcją Weterynaryjną. Musi posiadać ogromną wiedzę w zakresie obowiązującego prawa, ale to nie wszystko. Jego wiedza musi znacząco wykraczać poza to
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

Często inspektor musi wykazywać się znajomością behawioryzmu zwierząt, czy nawet weterynarii. Dlatego wśród inspektorów znajdujemy behawiorystów, techników weterynarii, szkoleniowców, weterynarzy, zootechników. Przydatne także okazują się umiejętności szeroko rozumianej mediacji oraz innych dziedzin, które pomagają zrozumieć drugiego człowieka, przeanalizować daną sytuację, wyciągnąć z niej wnioski.  Stres jaki towarzyszy podczas wykonywania interwencji bywa obciążający i jest nieodłącznym elementem tej pracy. Każdy, kto chciałby zostać inspektorem musi zdawać sobie sprawę, że pewnych rzeczy nie da się nauczyć, mimo szkoleń. Tutaj ogromną zaletą okazują się umiejętności interpersonalne, takie jak: asertywność, umiejętność rozwiązywania konfliktów, słuchanie, ale także przekazywanie informacji. Podejmowanie decyzji od których zależy los zwierząt lub poprawa jakości ich życia, to główne zadania z którymi trzeba mierzyć się codziennie. Inspektor nie może wymagać od właścicieli zwierząt więcej niż przewidują artykuły ustawy. Dla kogoś, kto kocha zwierzęta, często te rzeczy wydają się niewystarczające, ale jeśli są zgodnie z prawem, to należy się z nimi pogodzić. Większość osób nie dostaje za swoją pracę wynagrodzenia. Działają na zasadzie wolontariatu, a jedyną nagrodą jaką otrzymują, to satysfakcja. Nielicznym udaje się zostać zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, jednak zarobki na jakie może liczyć inspektor, to często najniższa krajowa. Osoba zatrudniona na tym stanowisku musi być miłośnikiem zwierząt i czuć „to coś“, aby szybko nie zrezygnować, gdyż aspekt finansowy na pewno nie będzie wynagradzał tej ciężkiej pracy, a wręcz przeciwnie.  Poza interwencjami jest wiele obowiązków, które trzeba wykonywać. Jest to m.in spisywanie protokołów kontroli, kontakt z prawnikami, składanie zawiadomień, zeznania na Policji oraz w sądach, spotkania w urzędach, opiniowanie programów opieki nad bezdomnymi zwierzętami, przeprowadzanie zajęć edukacyjnych dla uczniów Nie zapominając o odbieranych zwierzętach. Nimi także trzeba się zająć. Jeśli organizacja ma własne przytulisko, to problem wydaje się być rozwiązany. Jeśli nie ma, to inspektor także musi uczestniczyć w poszukiwaniu miejsca dla odebranego psa, a także funduszy na jego utrzymanie.

W każdej organizacji zakres obowiązków może być różny. Nie ma dwóch takich samych interwencji. Mimo przeprowadzanych szkoleń, nie ma możliwości przedstawić osobie zainteresowanej tym stanowiskiem schematów, według których mogłaby interwencje przeprowadzać.

Oczywiście, pewne rzeczy się powtarzają, ale stosowanie się do szablonów bywa zgubne., dlatego system wdrażania nowej osoby bywa mozolny i długi. Wiele zgłoszeń brzmi podobnie, ale trzeba mieć świadomość, że za każdym adresem stoją zupełnie inni ludzie, zwierzęta i historie. Czasami obok dramatu zwierząt, można zauważyć dramat ludzi. Mimo, iż pomoc ludziom nie leży w kompetencji inspektora ds. ochrony zwierząt, to często pomagają także im. Nie można być dobrym inspektorem bez ogromnej empatii, wrażliwości i miłości do zwierząt. To trzy podstawowe cechy, których nie da się nauczyć i żadne szkolenia nie zdołają tego wskrzesić w człowieku. Wielu osobom wydaje się, że praca na tym stanowisku jest lekka i przyjemna. Wyobrażenia z rzeczywistością mają jednak niewiele wspólnego. Chętnych do tej pracy nie brakuje, ale nowe osoby bardzo szybko rezygnują. Wolą pomagać zwierzętom w schroniskach poprzez bezpośrednią opiekę niż mierzyć się z naszym systemem, który w kwestii zwierząt i ich praw wciąż mocno kuleje.  Przeglądając strony internetowe polskich i światowych organizacji dla zwierząt widać, że ten zawód jest bardzo potrzebny. Szczególnie, kiedy spojrzymy na ilość interwencji i dramatów, jakie rozgrywają się na podwórkach, szczególnie w regionach wiejskich. Niestety, nie ma w Polsce żadnej szkoły ani uczelni, która przygotowywałaby do wykonywania tego zawodu. Wszystkie szkolenia przeprowadzają starsi, doświadczeni pracownicy organizacji oraz prawnicy. Zarówno od strony teoretycznej, jak i praktycznej trzeba spędzić wiele godzin na nauce by na końcu samodzielnie podejmować interwencje, a później przekazywać wiedzę młodszym, chętnym do objęcia stanowiska osobom.

Fotografie zaczerpnięte od: OTOZ ANIMALS

Wybrane dla Ciebie

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

Wizyta u weterynarza

Wizyta u weterynarza to ważne wydarzenie w życiu każdego psa. Dla wielu czworonogów może to być stresujące przeżycie. Dlatego warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie psa do tej wizyty. Poniżej znajdziesz szczegółowy przewodnik, jak zrobić to krok po kroku.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz