Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.
AUTOR: Marta Frankowska

Rola przysmaków w żywieniu

Oprócz podawania zwierzęciu pełnoporcjowych posiłków w ciągu dnia, można także umilić swojemu przyjacielowi dzień pysznym przysmakiem. Aktualnie, na rynku  mamy dostępny ogrom ciastek, smaczków, kabanosów, chrupek i innych przysmaków, które nie tylko mogą pełnić role umilacza, ale także mogą być przekąskami funkcyjnymi, treningowymi, zajmującymi czas bądź adaptacyjnymi. Ich rola w szkoleniu psa ma duże znaczenie.

Zatem które wybrać?

Wszystko zależy od tego, do czego te przysmaki są nam potrzebne. W dobrym sklepie zoologicznym,  oprócz dużego wyboru otrzymamy także fachową poradę, spersonalizowaną pod naszego psa i oczekiwania. Dobrze przeprowadzony wywiad pozwoli sprzedawcy dobrać indywidualny produkt. Nie można brać pierwszego, lepszego opakowania. Jeżeli potrzebujemy przysmaków, które zabierane będą na treningi, pozwolą nagradzać malucha, kiedy wykona dobrze zadanie to warto wybrać, tzw. treserki. Treserki są to przeważnie małe smaczki mające na celu tylko zaznaczyć prawidłowość działania psa aby poczuł się nagrodzony. Wśród tych przysmaków znajdziemy także takie, które dodatkowo będą spełniały swoje funkcje. A co to oznacza? Nie dość, że przysmak może nagradzać to tez działać dobroczynnie na naszego psa. Możemy tu wymienić takie, które niwelują kamień nazębny, wspomagają układ odpornościowy,  porost sierści, zawierają dodatki witaminowe do prawidłowego wzrostu, wspierają odchudzanie oraz wiele innych. Smaczki muszą być nie tylko dobrane pod wiek psa ale także rasę. Mali, czworonożni przyjaciele powinni dostawać przysmaki o małej wielkości krokieta. Duże rasy muszą natomiast dostawać krokiet o większych rozmiarach, aby uniknąć zadławienia.

Dla alergika

Co zrobić jeśli nasz pies jest alergikiem? Zrezygnować całkowicie z przysmaków? A może zrobić je samemu? Na szczęście firmy zoologiczne specjalizujące się w produkcji przekąsek pomyślały i o wrażliwych brzuchach psiaków. W ofercie sklepów zoologicznych mamy dostępne smaczki hipoalergiczne, mono białkowe lub całkowicie wyprodukowane z owadów. Jednak co, kiedy zostawiamy naszego psa na dłużej i chcemy aby się czymś zajął? Na to także coś poradzimy! Kości, kosteczki, noski, uszka, poroże z jelenia. W sklepach jest dostępna cała gama przysmaków naturalnych tzw. „czaso-zabieraczy”. Takie przysmaki są pomocnym elementem w zmaganiu się z lekiem separacyjnym. Pozostawienie psu przekąski, z którą musi poradzić sobie w długim odcinku czasu, powoduje, że stres związany z brakiem właściciela może być mniejszy.

A co z adaptacją?

Jest to dość częsty problem który pojawia się wśród zwierząt. Ku naszym oczekiwaniom producenci i w tym wypadku postarali się o takie produkty. Zawierają one przede wszystkim ziołowe dodatki, tak aby pomóc wyciszyć i zaadaptować się naszym czworonogom. Przysmaki w tej formie, mogą być wzbogacone o ulubione smaki naszego pupila.

Podsumowując

Ciasteczka nie tylko muszą tuczyć a mogą tez i uczyć. Jeśli macie problem z doborem odpowiednich to nie bójcie się prosić sprzedawcę o pomoc. Na rynku pojawia się tyle nowości, że czasem trudno zwykłemu człowiekowi nadążyć za tym co aktualnie jest w ofercie. Od tego są sprzedawcy i wykwalifikowany personel sklepu zoologicznego. W razie problemów zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu zoologicznego Zwierzakowe Ranczo w Warszawie. Na pewno pomożemy!

Wybane dla Ciebie

Pogona vitticeps, czyli agama brodata w Twoim domu!

Pogona vitticeps, czyli agama brodata jest jednym z najpopularniejszych gadów hodowanych w domach. Jaszczurka ta doskonale nadaje się na początek przygody z terrarystyką. Jednak jak każde zwierzę wymaga odpowiedniego przygotowania i uzupełnienia wiedzy!

czytaj

Krewetki w domu, czemu nie!

O czym należy pamiętać? Decydując się na założenie krewetkarium  należy zaopatrzyć się w odpowiedni zbiornik i utrzymywać optymalne parametry wody. Co ważne, dla niektórych takie krewetkaria są zazwyczaj nieduże. Ich wielkość mieści się w przedziale 10-30L, co jest całkowicie wystarczające do hodowli tych ciekawych zwierząt. Najbardziej popularne krewetki to te z rodzaju Caridina i Neocardina. […]

czytaj

Problemy skórne u psów

W okresie powakacyjnym problemy skórne u psów stanowią jedną z częstszych przyczyn wizyty u lekarza weterynarii. A ciepła jesień zachęca nas do długich spacerów, czasami do ostatnich kąpieli w rzece. to niestety sprzyja inwazjom pasożytniczym, takim jak pchły i kleszcze, a także różnorakim podrażnieniom skóry spowodowanych kąpielą z zanieczyszczonej wodzie. Jeśli dodamy do tego wrażliwego psa ze skłonnością do alergii-przepis na chorobę gotowy. Choroby skóry u psów są spowodowane wieloma czynnikami. Należą do nich: infekcje bakteryjne, infekcje grzybicze, pasożytnicze zapalenia skóry, choroby o podłożu alergicznym czy autoimmunologicznym. Część z tych chorób przenosi się z jednego zwierzęcia na drugie, tak jak choroby pasożytnicze, a część nie. Jednak bez względu na przyczynę wszystkie choroby skórne podlegają leczeniu.

czytaj

Sterylizacja czy kastracja u kotów – co wybrać?

Powody, dla których decydujemy się na pozbawienie kotów możliwości posiadania potomstwa, niezależnie od ich płci jest wiele. Dla niektórych będzie to cierpienie zwierząt i chęć ograniczenia bezdomności, ale nie dla wszystkich są to wystarczające argumenty, dlatego takie osoby powinny rozważyć kastrację z typowo medycznych powodów. Kastracja jest jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie problemów zdrowotnych, chociażby takich jak ropomacicze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz