Przysmaki – nie tylko do chrupania

Ciastka, chrupki, przekąski, który psiak na ich widok nie merda żywo ogonem? Chyba nie ma takiego, który odmówiłby smakowitych dobroci. Należy jednak pamiętać, że nie samymi „psiastkami” żyje nasz pupil.
AUTOR: Marta Frankowska

Czas czytania: 3 min

Rola przysmaków w żywieniu

Oprócz podawania zwierzęciu pełnoporcjowych posiłków w ciągu dnia, można także umilić swojemu przyjacielowi dzień pysznym przysmakiem. Aktualnie, na rynku  mamy dostępny ogrom ciastek, smaczków, kabanosów, chrupek i innych przysmaków, które nie tylko mogą pełnić role umilacza, ale także mogą być przekąskami funkcyjnymi, treningowymi, zajmującymi czas bądź adaptacyjnymi. Ich rola w szkoleniu psa ma duże znaczenie.

Zatem które wybrać?

Wszystko zależy od tego, do czego te przysmaki są nam potrzebne. W dobrym sklepie zoologicznym,  oprócz dużego wyboru otrzymamy także fachową poradę, spersonalizowaną pod naszego psa i oczekiwania. Dobrze przeprowadzony wywiad pozwoli sprzedawcy dobrać indywidualny produkt. Nie można brać pierwszego, lepszego opakowania. Jeżeli potrzebujemy przysmaków, które zabierane będą na treningi, pozwolą nagradzać malucha, kiedy wykona dobrze zadanie to warto wybrać, tzw. treserki. Treserki są to przeważnie małe smaczki mające na celu tylko zaznaczyć prawidłowość działania psa aby poczuł się nagrodzony. Wśród tych przysmaków znajdziemy także takie, które dodatkowo będą spełniały swoje funkcje. A co to oznacza? Nie dość, że przysmak może nagradzać to tez działać dobroczynnie na naszego psa. Możemy tu wymienić takie, które niwelują kamień nazębny, wspomagają układ odpornościowy,  porost sierści, zawierają dodatki witaminowe do prawidłowego wzrostu, wspierają odchudzanie oraz wiele innych. Smaczki muszą być nie tylko dobrane pod wiek psa ale także rasę. Mali, czworonożni przyjaciele powinni dostawać przysmaki o małej wielkości krokieta. Duże rasy muszą natomiast dostawać krokiet o większych rozmiarach, aby uniknąć zadławienia.

Dla alergika

Co zrobić jeśli nasz pies jest alergikiem? Zrezygnować całkowicie z przysmaków? A może zrobić je samemu? Na szczęście firmy zoologiczne specjalizujące się w produkcji przekąsek pomyślały i o wrażliwych brzuchach psiaków. W ofercie sklepów zoologicznych mamy dostępne smaczki hipoalergiczne, mono białkowe lub całkowicie wyprodukowane z owadów. Jednak co, kiedy zostawiamy naszego psa na dłużej i chcemy aby się czymś zajął? Na to także coś poradzimy! Kości, kosteczki, noski, uszka, poroże z jelenia. W sklepach jest dostępna cała gama przysmaków naturalnych tzw. „czaso-zabieraczy”. Takie przysmaki są pomocnym elementem w zmaganiu się z lekiem separacyjnym. Pozostawienie psu przekąski, z którą musi poradzić sobie w długim odcinku czasu, powoduje, że stres związany z brakiem właściciela może być mniejszy.

A co z adaptacją?

Jest to dość częsty problem który pojawia się wśród zwierząt. Ku naszym oczekiwaniom producenci i w tym wypadku postarali się o takie produkty. Zawierają one przede wszystkim ziołowe dodatki, tak aby pomóc wyciszyć i zaadaptować się naszym czworonogom. Przysmaki w tej formie, mogą być wzbogacone o ulubione smaki naszego pupila.

Podsumowując

Ciasteczka nie tylko muszą tuczyć a mogą tez i uczyć. Jeśli macie problem z doborem odpowiednich to nie bójcie się prosić sprzedawcę o pomoc. Na rynku pojawia się tyle nowości, że czasem trudno zwykłemu człowiekowi nadążyć za tym co aktualnie jest w ofercie. Od tego są sprzedawcy i wykwalifikowany personel sklepu zoologicznego. W razie problemów zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu zoologicznego Zwierzakowe Ranczo w Warszawie. Na pewno pomożemy!

Wybrane dla Ciebie

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław (zdjęcia)

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

Szczeniak w domu. Poradnik odpowiedzialnej rodziny

Zanim szczeniak przekroczy drzwi naszego domu, warto przygotować „listę wyprawkową”. Oczywiście, oczekiwanie na szczeniaka nie jest tym samym co oczekiwanie na dziecko, ale to również przełomowy moment w naszym życiu. Jak się do niego przygotować? Przeczytaj artykuł i sprawdź, o czym nie możesz zapomnieć.

czytaj

Terapeutyczny wpływ zwierząt na dzieci

Oprócz radości zwierzęta mogą nam dać jeszcze więcej. Terapia z udziałem zwierząt znana jest jako zooterapia. Przy terapiach obecne są różne zwierzęta, np. przy pomocy psa to kynoterapia, przy pomocy konia – hipoterapia. W tym artykule opowiem, jak wiele korzyści daje nam kontakt ze zwierzętami i jak bardzo terapeutyczne może być samo przebywanie z nimi.

czytaj

21 ciekawostek ze świata zwierząt

Chomiki prowadzą nocny tryb życia. Oznacza to tyle, że śpią w dzień i budzą się późnym wieczorem. Zabawa z tym pupilem może być trudna, ponieważ prowadzi inny tryb życia niż my.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz