
Psi senior
Czas czytania: 4 min

Choć moje obecne psiaki są jeszcze młode i w sile wieku, pamiętam jak przechodziły starość psy z którymi wspólnie dorastałam. Gdy stuknęło im ponad 10 lat, nie wiele się zmieniło. Były tak samo kochane, chętne na pieszczoty i gonitwy po łąkach. Wciąż szybsze ode mnie i ze znakomitym węchem do tropienia rozrzuconej w trawie karmy. Lecz gdy pojawiły się pierwsze choroby całe nasze życie posmutniało. Jako dziecko nie byłam jeszcze na to gotowa i nie potrafiłam zrozumieć wielu rzeczy. Dziś podchodzę do tych spraw bardzo odpowiedzialnie i wiem, że wielu sytuacji można uniknąć zapobiegając niż później lecząc. Mimo, że każdego dnia jesteśmy coraz starsi, to dowiadujemy się coraz więcej na różne tematy. Nauka o weterynarii wciąż idzie do przodu i dzięki temu nasze zwierzęta mogą żyć dłużej niż kiedyś.
W życiu każdego człowieka jak i psa bardzo ważny jest ruch i dobrze zbilansowana dieta. Dobre „prowadzenie” psa pod tym kątem już na początku pozwala mu łagodniej przejść choroby a niektórych nawet uniknąć. Aby nasz psiak czuł się komfortowo bez względu na wiek powinniśmy podawać mu karmę dobrej jakości. Taką, która w głównej mierze składa się z mięsa mięśniowego a nie podrobów, które powodują brzuszkowe problemy takie jak biegunki. Karma powinna być urozmaicona o różne warzywa, owoce, zioła a nawet ryż jeśli psiak potrzebuje czegoś delikatniejszego dla żołądka. Na pewno też przydałoby się wziąć pod uwagę takie smaki jak – ryba, kaczka czy owady, takie karmy bardzo dobrze znoszą alergicy. Przez większość życia psa, karmę dobieramy sami. Wybieramy taką, która pasuje nam składem, ceną ale gdy psiak zaczyna tyć lub pojawiają się poważne choroby wtedy potrzebna jest konsultacja u zoodietetyka. Ten specjalista od żywienia zwierząt, pomoże nam dobrać odpowiednią karmę oraz dawkowanie dopasowane do jego wagi i aktywności fizycznej. Wiele osób mimo to sięga po dosyć popularną karmę weterynaryjną z polecenia ich weterynarza. Są przypadki kiedy ta karma jest faktycznie wskazana, kiedy tylko po niej psiak lepiej znosi chorobę ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest ona lekiem na wszystko. Do każdego psa trzeba podejść indywidualnie.

Wspomniałam o aktywności fizycznej. Cóż, psiaki przez większość swojego życia to takie wulkany energii. Nawet gdy są chore, gdy brakuje im jednej łapy, one się nie poddają. Potrafią cieszyć się życiem jak wcześniej, a może nawet tak tyci bardziej. Na psiego seniora trzeba już troszkę uważać bo będzie męczyć się znacznie szybciej niż kiedyś. Szlaki, które kiedyś pokonywał bez trudu z zachęcającą minką by połazić jeszcze – teraz mogą go przerosnąć. Więc powinniśmy zabierać go w takie miejsca gdzie jego łapki jeszcze dadzą radę dotrzymywać nam kroku. Tak jak zawsze trzeba pamiętać o nawodnieniu, o zacienionym miejscu do odpoczynku bo odwodnienie i przegrzanie prowadzą do udaru. A dla psich seniorów jest to skrajnie niebezpieczne gdyż organizm nie jest już tak silny i ten stan może doprowadzić do nagłej śmierci.
Profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. W całym psim życiu jest niezmiernie ważna ale na starość staje się ważniejsza niż kiedykolwiek. Tak jak na przykład częstsze wizyty u weterynarza. U psiego seniora trzeba znacznie częściej robić „przegląd” czyli sprawdzać stan jego zdrowia. Po to aby szybciej wykryć choroby, aby oszczędzić mu cierpienia a także sobie wydawania później masy pieniędzy gdyby choroba była już w poważnym stadium. Do profilaktyki na pewno zaliczają się też różne rzeczy, które zaczynamy kupować aby ta starość przebiegała naszemu przyjacielowi jak najprzyjemniej. Od suplementów wspomagających odporność, skórę, sierść czy stawy po takie, które pomagają mu lepiej funkcjonować w domu. Do takich rzeczy zaliczają się między innymi schodki dzięki którym łatwiej wdrapie się na łóżko, ewentualnie legowisko ortopedyczne dla wsparcia stawów. Na pewno przydadzą się też maty higieniczne w razie posikiwania oraz specjalna szczotka i pasta do mycia psich zębów. Będąc młodym, silnym i zdrowym psiakiem każdy usuwał swój kamień za pomocą twardych gryzaków. Na starość zęby stają się słabsze i bardziej podatne na osadzanie się kamienia, dlatego trzeba o nie dodatkowo zadbać. Tak samo jak o przycinanie pazurków, które mogą nie ścierać się już tak szybko jak kiedyś. Jeśli psiak ma bardzo mało ruchu to na pewno sam nie da rady ich zetrzeć. Ale na szczęście ma nas – odpowiedzialnych opiekunów!
Wybrane dla Ciebie
Waleczny i odważny – chomik europejski
Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.
czytajCzy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?
Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?
czytajDogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)
Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.
Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka
Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.
czytaj