Psi senior – jak o niego zadbać?

Twój pies się starzeje, a Ty chcesz się nim jak najlepiej zająć? Kilka prostych trików ułatwi Wam życie! Pamiętaj, psi senior potrzebuje specjalnej opieki, więcej odpoczynku i dużo miłości.
AUTOR: Anna Wiśniewska

Czas czytania: 2 min

Powiedz nie otyłości !

Jedną z charakterystycznych cech u seniorów jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Zbiera się ona najczęściej w okolicach brzucha. spowodowana jest zmniejszonym zapotrzebowaniem na kaloryczność, spowolnieniem pracy metabolizmu a także zmniejszoną aktywnością fizyczną. Pieski, szczególnie starsze podatne są na wszelkiego rodzaju urazy i zwyrodnienia stawów, więc zachowanie dobrej formy może uchronić je przed kontuzją.

Jak o to zadbać?

Po pierwsze stosuj dietę dopasowaną do Twojego pupila. Lekkostrawne jedzenie, mniej podjadanie to konieczność! Ogranicz do minimum węglowodany a staraj się podawać tylko pełnowartościowe posiłki bogate w potrzebne makro i mikroelementy. Po drugie zadbaj o regularny wysiłek fizyczny Twojego psa. Jeśli nie ma już sił na długie spacery, zadbaj o regularne, krótkie wędrówki. Pomóż psiakowi w wchodzeniu po schodach. Specjalne nosidła stabilizują kręgosłup psa i odciążają stawy.

Ogranicz ryzykowne aktywności

Jeśli nie chcesz aby Twój pies był narażony na choroby związane ze złą pracą stawów to ogranicz do minimum aktywności takie jak skakanie, czy zeskakiwanie. Jeśli Twój pies jeździ z Tobą samochodem to koniecznie zakup odpowiednią rampę, która poprawi komfort wchodzenia i schodzenia z bagażnika samochodu. To samo tyczy się wchodzenia na kanapę. Jeśli pozwalasz na to swojemu pupilowi to możesz zakupić specjalne schodki albo rampę, która umożliwi mu wspinanie w ulubione miejsce. Ogranicz do minimum wchodzenie po schodach. Jeśli Twój psiak ma posłanie „na piętrze” to możesz zadbać o to, aby było w bardziej dostępnym dla niego miejscu.

Zadbaj o jego stan zdrowia

Wszystkie stany zapalane mogą być dla psiego seniora bardzo niebezpieczne. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Dbaj w tym okresie szczególnie o higienę jamy ustnej.,Bolesne dziąsła moga powodować stany zapalne i doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby na inne tkanki czy organy wewnętrzne.

Wybrane dla Ciebie

Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora

Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.

czytaj

Które koty są spokojne? Przewodnik po rasach

Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.

czytaj

Nosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)

Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!

czytaj

Koty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania

Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz