Psi senior – jak o niego zadbać?
Czas czytania: 2 min
Powiedz nie otyłości !
Jedną z charakterystycznych cech u seniorów jest nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej. Zbiera się ona najczęściej w okolicach brzucha. spowodowana jest zmniejszonym zapotrzebowaniem na kaloryczność, spowolnieniem pracy metabolizmu a także zmniejszoną aktywnością fizyczną. Pieski, szczególnie starsze podatne są na wszelkiego rodzaju urazy i zwyrodnienia stawów, więc zachowanie dobrej formy może uchronić je przed kontuzją.
Jak o to zadbać?
Po pierwsze stosuj dietę dopasowaną do Twojego pupila. Lekkostrawne jedzenie, mniej podjadanie to konieczność! Ogranicz do minimum węglowodany a staraj się podawać tylko pełnowartościowe posiłki bogate w potrzebne makro i mikroelementy. Po drugie zadbaj o regularny wysiłek fizyczny Twojego psa. Jeśli nie ma już sił na długie spacery, zadbaj o regularne, krótkie wędrówki. Pomóż psiakowi w wchodzeniu po schodach. Specjalne nosidła stabilizują kręgosłup psa i odciążają stawy.
Ogranicz ryzykowne aktywności
Jeśli nie chcesz aby Twój pies był narażony na choroby związane ze złą pracą stawów to ogranicz do minimum aktywności takie jak skakanie, czy zeskakiwanie. Jeśli Twój pies jeździ z Tobą samochodem to koniecznie zakup odpowiednią rampę, która poprawi komfort wchodzenia i schodzenia z bagażnika samochodu. To samo tyczy się wchodzenia na kanapę. Jeśli pozwalasz na to swojemu pupilowi to możesz zakupić specjalne schodki albo rampę, która umożliwi mu wspinanie w ulubione miejsce. Ogranicz do minimum wchodzenie po schodach. Jeśli Twój psiak ma posłanie „na piętrze” to możesz zadbać o to, aby było w bardziej dostępnym dla niego miejscu.
Zadbaj o jego stan zdrowia
Wszystkie stany zapalane mogą być dla psiego seniora bardzo niebezpieczne. Nie lekceważ żadnych niepokojących objawów. Dbaj w tym okresie szczególnie o higienę jamy ustnej.,Bolesne dziąsła moga powodować stany zapalne i doprowadzić do rozprzestrzeniania się choroby na inne tkanki czy organy wewnętrzne.
Wybrane dla Ciebie
Ochrona łabędzi i ptaków wodnych w okresie zimowym
Temat pomocy ptakom wodnym powraca każdej zimy. Wraz ze spadkiem temperatur i zamarzaniem zbiorników wodnych, wiele z tych ptaków znajduje się w niekorzystnej sytuacji i potrzebuje ludzkiej opieki. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak odpowiedzialnie pomagać ptakom wodnym podczas zimnych miesięcy.
czytajOpieka nad kocim seniorem. Na co warto zwrócić uwagę?
Dużo słyszy się o odpowiedzialnej opiece nad kociętami, które zapraszamy pod swój dach. A na co powinniśmy zwracać uwagę, mieszkając z kocim seniorem?
czytajJak wytłumaczyć dziecku śmierć pupila?
Zapraszając pupila do naszej rodziny, nieuchronnie czeka nas moment, w którym będziemy musieli się z nim pożegnać. Śmierć bliskiego zwierzęcia jest porównywalnie bolesna do utraty ludzkiego przyjaciela. Jak więc ułatwić dziecku zmierzenie się z tym trudnym zadaniem, kiedy sami cierpimy?
czytajJak bezpiecznie podróżować z psem? Rozmowa z Agnieszką Mruk i Małgorzatą Płócieniczak z Amibelle (podcast, zdjęcia)
O czym warto pamiętać przed dłuższą podróżą z psem? Jak zadbać o bezpieczeństwo pupila w samochodzie? Odpowiedzi na te pytania znają Agnieszka Mruk i Małgorzata Płócieniczak z Amibelle, producenta akcesoriów dla psów i kotów.
czytaj