Rasy psów: Akita

Dostojny, niezależny i dumny pies o wyglądzie pluszowego misia. Aparycja japońskiego szpica potrafi zmylić bo są to psy i silnym i często trudnym charakterze.Uważa się , że akita pochodzi, jak zresztą większość europejskich i azjatyckich szpiców, od psa torfowego żyjącego na terenie Eurazji w neolicie. Do Japonii przodkowie współczesnych akit trafiły prawdopodobnie z ludnością napływowa.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Uważa się, że psy przypominające dzisiejsze akity występowały na Honsiu już kilka tysięcy lat temu i towarzyszyły samurajom. Strzegły majątków wasali, masywniejsze osobniki używane były w walkach psów, a także do polowań, głównie na duże zwierzęta takie jak niedźwiedzie czy jelenie. Po II wojnie światowej która przyczyniła się do znacznego zmniejszenia pogłowia rasy uznano rasę za dziedzictwo kulturowe Japonii i dzięki dotacjom na hodowlę udało się ocalić rasę od wyginięcia.

Sama nazwa rady jest złożona z nazwy prefektury Akita w której głównie spotykane były te psy a także członu inu – oznaczającego w języku japońskim psa.

Akita jest dużym, dość masywnie zbudowanym szpicem o gęstej, grubej dwuwarstwowej sierści o bardzo obfitym podszerstku. Szata tego typu wymaga sporych nakładów pracy. Na co dzień dobrze jest na bieżącą wyczesywać wypadający podszerstek, żeby uniknąć tworzenia się kołtunów. Jeżeli nie radzimy sobie z tym sami możemy zwrócić się i pomoc do groomera. Należy jednak wyczesywać psa regularnie, bardzo intensywne ale zbyt rzadkie czesanie może doprowadzić do zapaleń skóry lub pojawiania się łupieżu. O ile pies nie wybrudzi się w czymś trudnym do usunięcia do utrzymania czystości wystarczy regularne wyczesywanie. Kąpiele planowane lepiej wykonywać w ciepłych miesiącach ponieważ że względu na obfitość i gęstość szaty akity są ciężkie do całkowitego wysuszenia. Niedosuszenie sierści i wyjście na dwór kiedy jest chłodno może skutkować problemami zdrowotnymi. Akity występują w kilku umaszczeniach, między innymi takimi jak pręgowane, białe rude czy sezamowe. Każde, poza białym, umaszczenie musi mieć białe znaczenia na liście, szyi, brzuchu i spodzie ogona nazywane urajiro.

Charakter Akit mocno odzwierciedla ich pierwotne przeznaczenie. Psy do walk czy polujące na grubą zwierzynę musiały być uparte, nieustępliwe, dość niezależne. Są raczej nieufne w stosunku do nowo poznanych osób, zdążają się przypadki agresji w stosunku do innych zwierząt. U niektórych osobnik występuje bardzo silny instynkt łowiecki – mogą nie dogadać się mniejszymi zwierzętami mieszkającymi w tym samym domu. Większość osobników słabo dogaduje się również z innymi psami. Akity są psami które bardzo mocno przywiązują się do jednego opiekuna, odnajdą się w kilkuosobowej rodzinie ale najsilniej przywiązują się do jednej osoby.

Akity potrafią być mocno terytorialne, mogą więc pojawić się problemy z obroną zasobów czy agresją terytorialna. Tego typu problemy mogą wymagać profesjonalnej terapii behawioralnej.

Akity uznawane są za dosyć zdrowa rasę. Jak u większości dużych psów może pojawiać się dysplazja, dlatego szukając szczeniaka warto poszukać dobrej hodowli, dbającej o zdrowie i regularne badania swoich psów i świadome dobieranie lat do rozrodu. W starszym wieku mogą się także pojawić problemy ze zwyrodnieniami i bolesnością kręgosłupa.

Akita inu ze względu na swój trudny charakter zdecydowanie nie są psami dla każdego. Decyzja o zakupie psa tej rasy powinna być odpowiedzialna i dokładnie przemyślana

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz