Rasy psów: American staffordshire terrier

Potocznie nazywany amstaffem to rasa, która w wielu ludziach budzi grozę. Czy słusznie? Hodowcy oraz właściciele tych psów zgodnie twierdzą, że amstaff tak jak każda inna rasa może być najlepszym przyjacielem człowieka. Na facebooku istnieje wiele grup poświęconych dla tej konkretnej rasy, gdzie można zobaczyć i przekonać się na własne oczy jak wspaniałe są to psy – odpowiednio wychowane i socjalizowane.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 3 min

Historia tej rasy rozpoczyna się w XIX wieku, ale istnieje kilka teorii na temat jej powstania.

Amstaff to pies średniej wielkości. Wielkość samca w kłębie powinna wynosić 46-48cm, a suk 43-46cm. Jest psem niezwykle umięśnionym i silnym, a przy okazji bardzo zwinnym i wyczulonym na otaczające go bodźce. Sierść zawsze krótka, twarda, przylegająca i lśniąca. Występuje niemal we wszystkich kolorach, chociaż FCI nieprzychylnie patrzy na psy w kolorze wątrobianym czy z przewagą białego. W hodowli odchodzi się od rozmnażania psów, których biel wynosi ponad 80% okrywy włosowej. Amerykańskiego teriera zalicza się do psów obronnych, aczkolwiek dzisiaj jest traktowany jako pies rodzinny.

Charakter tych psów jest niesamowity i znajduje wielu miłośników. Przedstawiciele tej rasy są bardzo odważni, zacięci i nie lubią podporządkowywać się innym psom. W kontaktach z psami bywają dominantami, dlatego od szczeniaka powinny mieć z nimi kontrolowany kontakt. Odpowiednia socjalizacja to coś bez czego nie można się obejść. Amstaffy nie lubią samotności. To psy stworzone, aby być blisko ludzi. Pozbawianie kontaktu z właścicielem jest karygodne i nie powinno mieć miejsca. Prowadzenie amstaffa nie jest skomplikowane, aczkolwiek wymagające zaangażowania, cierpliwości i mnóstwa poświęconego czasu. Wyznaczanie zasad i konsekwentne ich respektowanie to podstawy, aby wydobyć z tego teriera jego zalety. Świadomie prowadzony będzie wierny, posłuszny i gotowy podjąć wszystkie rzucone mu zadania.

Podstawowe informacje

W Polsce rasa owiana jest złą sławą. W wielu ludziach widok amstaffa budzi ogromny lęk. Przyczyną takiego podejścia do tych psów jest fakt, że dzięki swojemu „groźnemu” wyglądowi trafiały w ręce nieodpowiedzialnych ludzi, którzy nie zwracali uwagi na specyfikę tej rasy, co prowadziło do wielu pogryzień innych psów. Z uwagi na historię tej rasy, należy pamiętać że to pies stworzony do walki. W momencie, kiedy dojdzie do bójki amstaff będzie walczył na śmierć i życie. To pies, który nie lubi rezygnować i trzeba mieć tego świadomość. Odpowiednio prowadzony i socjalizowany nigdy nie będzie agresywny, a mocna więź z właścicielem budowana w pozytywny sposób spowoduje, że człowiek będzie zawsze na pierwszym miejscu.

Amerykańskie teriery są psami niezwykle przyjaznymi w kontaktach z ludźmi. Uwielbiają pracować. Dzisiaj można je spotkać na treningach obrony, agility a nawet tropienia. Niewątpliwie należy zapewnić tym psom dużo ruchu oraz wszelkich aktywności, które będą angażować wszystkie zmysły. amstaff nie jest psem dla leniwych. Znudzony przewróci dom do góry nogami i zrobi to z nieukrywaną radością. . Ceny w dobrych, renomowanych hodowlach wahają się w granicach 3500-7000zł. Jako nabywca masz pełne prawo do wglądu w rodowody rodziców oraz w dokumenty potwierdzające ich zdrowie. Podczas zakupu szczeniaka powinieneś dostać metrykę, którą zamienisz w odpowiednim oddziale związku kynologicznego na rodowód. Ten dokument jest gwarancją czystości rasy.

Wybierając hodowlę należy zwrócić uwagę na wszelkie aspekty, ale najbardziej należy skupić się na tym w jaki sposób hodowca przeprowadza wczesny proces socjalizacji szczeniąt, bo to on będzie budulcem późniejszych zachowań

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz