
Rasy psów: Mops
Czas czytania: 4 min

Krótka historia
Uważa się, ze mopsy został wyhodowane na dworze Cesarza Chin. Był uważane za nieodłączny atrybut władzy cesarskiej. Jako prezenty od władcy dla innych domów królewskich zaczęły trafiać do innych krajów. Ze względu na niewielki rozmiar i niezbyt dużą aktywność na ich posiadanie decyduje się coraz więcej osób. Mopsy są wesołymi, bardzo kontaktowymi psami. Lubią przebywać z człowiekiem i towarzyszyć mu w codziennych czynnościach. Potrafią być niecierpliwe i uparte kiedy bardzo czegoś chcą. Powszechnie uchodzą za psy ciężkie w szkoleniu ale kiedy przyłożymy się do pracy i będziemy cierpliwi możemy je nauczyć wielu rzeczy.
Na co dzień mopsy są psami o raczej umiarkowanym temperamencie. Ze względu na usposobienie i budowę anatomiczną są raczej mało aktywne, potrafią szybciej się męczyć zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Należy o tym pamiętać zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim. Dobrze jest wtedy zredukować spacery do niezbędnego minimum, nie narażać psa na długie przebywanie na słońcu i zapewnić mu chłodne miejsce w domu.

Charakterystyka rasy
Posiadają krótką dwuwarstwową szatę w kolorze czarnym lub beżowym z czarną maską. Na co dzień sierść nie wymaga dużych nakładów pracy ale dość obfity podszerstek sprawia, że w okresach zwiększonego linienia na wiosnę i w okresie jesiennym będzie wypadało go dość sporo. Do wyczesywania go sprawdzi się rękawica albo gumowe zgrzebło. Kąpieli wymagają zazwyczaj wtedy kiedy sierść ulegnie mocnemu zabrudzeniu. Przy pielęgnacji mopsa szczególną uwagę należy zwrócić na fałdy w okolicach nosa. Należy je często i dokładnie przemywać, tak żeby nie dopuścić do powstawania stanów zapalnych a w ich rezultacie zakażeń grzybiczych albo bakteryjnych tych rejonów ciała. Ze względu na niewielkie rozmiary mogą nierównomiernie ścierać swoje pazurki dlatego regularnie należy sprawdzać ich stan. Warto również zwracać uwagę na uszy, są nieduże ale jak u większości raz zwisłouchych środowisko które w nich powstaje sprzyja rozwojowi mikroorganizmów takich jak chociażby grzyby. Przy niewielkich zabrudzeniach można je przecierać gazikiem zwilżonym wodą albo zaopatrzyć się w specjalny płyn do higieny uszu.

Choroby
Ile jest prawdy w legendach o mopsich problemach ze zdrowiem? Niestety całkiem dużo. Decydując się na psa tej rasy musimy brać pod uwagę, że prawdopodobnie będziemy częstym gościem gabinetu weterynaryjnego. Biorąc pod uwagę ich anatomię i fizjologie są rasą obciążoną wieloma chorobami. Mocno skrócona kufa skutkuje problemami z oddychaniem (tzw. BAS – syndrom brachycefaliczny) przy których może być konieczna interwencja chirurgiczna np. korekcja zwężonych nozdrzy albo skrócenie przerośniętego podniebienia miękkiego. W związku z chronicznym niedotlenieniem często pojawiają się też choroby serca. Ze względu na budowę głowy i osadzenie w niej oczu istnieje ryzyko wypadnięcia gałki ocznej, zwłaszcza przy dużym i nagłym wzroście ciśnienia. Takie osadzenie oczu może również sprawiać problem z całkowitym zamykaniem powiek dlatego trzeba kontrolować czy oko jest odpowiednio nawilżone i czy nie rozwija się jakiś stan zapalny.
Zastanawiając się nad kupnem psa tej rasy musimy poszukać naprawdę dobrej hodowli, która rozważnie dobiera pary do rozrodu. Warto dokładnie dowiedzieć się jakimi problemami zdrowotnymi obciążeni są rodzice i przodkowie miotu z którego planujemy mieć szczeniaka. Jak w przypadku każdej rasy należy zwrócić uwagę w jaki sposób hodowca przeprowadza wczesne etapy socjalizacji szczeniąt.
Wybrane dla Ciebie
Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytaj