Ratunku! Mój kot sika poza kuwetą!

„Powiedz mi, po jakim czasie reagujesz, kiedy twój kot sika poza kuwetą, a powiem ci kim jesteś!”. To mógłby być początek wielotomowego dzieła: „Opiekunowie kotów”, wydanie trzecie poprawione. Są opiekunowie, którzy działają od pierwszej kałuży. Nie wyobrażają sobie, że mogliby ograniczyć się do jej osuszania. Niektórzy do behawiorysty zwracają się dopiero po wyczerpaniu wszystkich możliwości samodzielnego rozwiązania problemu. Są także ci, którzy do kociego „sikania” po prostu przywykli i reagują jak przysłowiowa żaba, podgrzewana stopniowo w garnku z wodą. Zdają się nie zauważać, że stopniowo jest coraz gorzej i gorzej.
AUTOR: Magdalena Nykiel

Impulsem do działania może stać się planowana przeprowadzka, remont mieszkania, czy narodziny dziecka

Zwróć uwagę na okoliczności w jakich problem się pojawił po raz pierwszy

Usiądź z ołówkiem nad kartką papieru i przypomnij sobie dzień, w którym kot po raz pierwszy nie skorzystał z kuwety. Co wtedy uważałeś za przyczynę? Może to, że tego dnia kuweta nie była sprzątana? Czy to było wtedy, kiedy zacząłeś wracać do domu później niż zwykle? A może kot sąsiadów awanturował się pod oknem? Coś, co z twojego punktu widzenia nie było zbyt istotne, może być ogromnie ważne z punktu widzenia kota i być pierwotną przyczyną problemu.

Przyjrzyj się kuwecie

Czy kiedy twój podopieczny wyrósł z kocięcej kuwety, wymieniłeś ją na większą? Czy wybierasz rozwiązania, które są dostosowane do potrzeb ludzi, a nie kotów? Wiesz, mam na myśli te wszystkie „wynalazki”, które mają ukryć fakt, że kuweta to kuweta i zamaskować wszystko to, co przeszkadza tobie. Znaczenie ma rodzaj żwirku, wielkość kuwety, miejsce jej ustawienia, dostępność itd. Jeśli coś jest nie tak z kuwetą, trzeba to naprawić. I nie ma znaczenia, że wcześniej kot to „akceptował”. To, że długo znosił niedogodności, nie znaczy, że je lubił.

Zrób szybki przegląd kocich obowiązków

Mam na myśli twoje kocie obowiązki. Czy wywiązujesz się z nich? Czy znajdujesz czas, by się z kotem bawić? Czy nie siedzi całymi dniami sam w domu? Czy coś zmieniło się w waszej codziennej rutynie? Szczególnie źle znoszą to koty, które mogły wcześniej liczyć na ciągłe bycie w centrum uwagi, a potem nagle, ze względu na zmiany w życiu opiekuna, muszą zagospodarować sobie czas na własną łapkę.

Prawda jest taka, że im szybciej zacznie się działać, tym łatwiej można uporać się z problemem


Sięgnij po pomoc lekarza weterynarii

Często przyczyną rezygnacji z kuwety jest stan zapalny układu moczowego. Nie można wykluczyć problemów zdrowotnych „na oko”. Kot może wyglądać zdrowo i mogą go nie dotyczyć typowe, oczywiste objawy zapalenia pęcherza, jak na przykład częste wchodzenie do kuwety. Podstawą jest wykonanie co najmniej badania moczu. Możesz oczywiście zacząć od wykluczenia przyczyny, która wydaje się oczywista. Ujmę to tak: zmieniłeś wczoraj żwirek w kuwecie na jakąś nowinkę z promocji, a dzisiaj kot pobrudził kanapę – wróć do lubianego przez kota żwirku. Jeśli oczywista przyczyna nie majaczy na horyzoncie, albo jej usunięcie nie przynosi natychmiastowego rezultatu, pędź po kubeczek na próbkę do badania i umów kota na wizytę u lekarza weterynarii.

Sięgnij po pomoc behawiorysty

Przekaż behawioryście wszystkie swoje spostrzeżenia. Znajdź kogoś, kto wzbudza w tobie zaufanie, bo szczerość będzie potrzebna. Behawioryści zadają dużo pytań, ale ich celem nie jest ocenianie ciebie, tylko sytuacji, w której znajduje się kot. Jeśli nie przekażesz istotnych informacji może nie uda się rozwiązać problemu.

Brawo!

Możesz należeć do szczęśliwców, którzy nigdy nie musieli mierzyć się z problemem zasikanych butów. Ostatecznie zdecydowana większość kotów grzecznie korzysta ze swojej kuwety przez całe życie. Wtedy postaw na zapobieganie problemom, by utrzymać ten stan rzeczy. Poniżej kilka podpowiedzi.

Regularnie sprzątaj kuwetę

Nie usprawiedliwia cię brak czasu. To, że nigdy nie chciałeś być głównym kuwetowym, też nie. Rano i wieczorem, bez wyjątku.

Wymieniaj cały żwirek regularnie

Myj kuwetę. W wielu domach koty mają jedynie dosypywany czysty żwirek – odrobina czystego do zużytego. Nie rób tego, kociego nosa nie oszukasz.

Stosuj żwirek, który odpowiada kotu

Twoje preferencje są naprawdę mniej istotne – to nie twoja kuweta. Jeśli nie wiesz, który żwirek wybrać, zapytaj kota – daj mu do wyboru dwa, albo trzy różne podłoża i sprawdź z której kuwety korzysta najchętniej.

Wybieraj proste, duże kuwety

Kot musi mieć możliwość wygodnego korzystania z kuwety, a to oznacza zwykle kuwetę w rozmiarze XXL.


Ustaw kuwetę w miejscu, do którego kot ma stały dostęp

W wielu domach panuje przekonanie, że łazienka zamykana „tylko na kwadrans” to miejsce, do którego kot ma stały dostęp. W jego oczach tak nie jest.

Monitoruj relacje kota z innymi zwierzętami

Reaguj, jeśli pojawia się coś niepokojącego. Konflikt między kotami mieszkającymi w domu albo poczucie, że koty mieszkające na zewnątrz mogłyby wtargnąć do domu, skutecznie mogą odebrać kotu poczucie bezpieczeństwa. Kot może bać się chodzić do kuwety, bo inny kot go w niej napada. Stąd tylko krok do wybrania na kuwetę miejsca blisko legowiska, w którym czuje się w miarę bezpiecznie lub do zapalenia pęcherza. Może również zacząć znakować teren moczem, by dać do zrozumienia swoim wrogom, że to jego terytorium.

Im więcej powyższych reguł złamiesz, tym większe ryzyko, że pewnego dnia obudzisz się z ręką w kuwecie.

Na pocieszenie dodam, że będzie to sucha kuweta, bo przecież kot nie będzie z niej już korzystał.

Wybane dla Ciebie

Czy każdy kot musi mieć towarzysza?

Na samym początku należy rozwiać wszelkie wątpliwości – nie każdy kot musi mieć kociego towarzysza. Istnieją koci jedynacy, którzy żyją samotnie i bardzo sobie to cenią, istnieją też koty, którym bardzo trudno zaakceptować innego kota na swoim terytorium i są to przypadki kiedy nie powinniśmy zmieniać tego stanu, ponieważ kolejny kot może, choć nie musi stać się jedynie źródłem problemów.

czytaj

Sytuacja zwierząt w Turcji – Koci raj na tureckiej ziemi

Przyjeżdżając do Turcji na pierwszy rzut oka zauważa się minarety górujące nad miastami, piękne meczety, kobiety w chustach palmy i… koty! Koty są praktycznie wszędzie, nie ma miejsca, do którego nie wejdą. Psów też znajdziemy całe multum, ale to koty rządzą tym krajem – można zobaczyć to chociażby w słynnym filmie „Kedi – sekretne życie kotów” Ceydy Torun. Dzięki niemu świat dowiedział się, że koty są integralną częścią tureckiego życia!

czytaj

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Kot powinien nauczyć się korzystania z kuwety jak najwcześniej. Najlepiej, jeżeli nauka higieny rozpocznie się pomiędzy 4. a 12. tygodniem jego życia. Kociak uczy się wówczas odpowiednich nawyków, obserwując swoją mamę i zwykle niepotrzebna jest ingerencja człowieka. Niestety, często zdarza się, że kocię nie ma możliwości nauczenia się, jak korzystać z kuwety od matki. Dzieje się tak, kiedy mały zwierzak zostaje od niej zbyt wcześnie odseparowany, lub kiedy kocia mama sama nie korzysta z kuwety (np. jest kotem wychodzącym lub bezdomnym). W takiej sytuacji to my będziemy odpowiedzialni za wyrobienie u kota odpowiednich nawyków związanych z higieną.

czytaj

Sytuacja zwierząt na Bałkanach

Gdyby pominąć kwestie kupna ziemi czy mieszkania, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez polskich turystów są… kwestie ekologiczne. Tak! Nie zdarzyła mi się grupa, by ktoś nie zapytał o dzikie wysypiska czy gospodarowanie odpadami i bezdomne zwierzęta. Gdybym stopień zainteresowania ekologią mierzyła w liczbie tych pytań, w kolejnych wyborach prezydenckich powinien zwyciężyć kandydat Zielonych.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz