Rodzaje podłoży do akwarium – jakie wybrać?

Wybór podłoża do akwarium to bardzo ważna sprawa, nie tylko ze względów estetycznych. To od niego zależy, czy mieszkańcy akwarium będą mieli odpowiednie warunki do rozwoju. Podłoża biorą udział w ustalaniu równowagi biochemicznej i zapobieganiu namnażania się niebezpiecznych mikroorganizmów. Podpowiadamy, jakie rodzaje podłoży są dostępne i na co zwrócić uwagę przy wyborze.
AUTOR: Tomasz Trzciński

Czas czytania: 3 min

Żwirek

Jest zdecydowanie najczęściej wybieranym podłożem do każdego akwarium. Używany przez zaawansowanych akwarystów jak i początkujących. Jest to dobry wybór, ponieważ większość roślin dobrze się ukorzeni, a podłoże o gradacji od 1 do 3 mm będzie działać najlepiej. Bezpieczne gradacja dla ryb dennych to ta o średnicy od 3 do 10 mm.  Ma gładkie krawędzie i dlatego nadaje się do wszystkich gatunków ryb.

Piasek

Najczęściej wybieranym podłożem do akwariów ogólnych, oprócz żwirku, jest piasek. Piasek drobnoziarnisty jest dużo lepszy od gruboziarnistego, ponieważ gruboziarnisty piasek odcina dopływ wody do korzeni roślin i nie dostarcza im cennych składników odżywczych, których potrzebują do prawidłowego rozwoju. Następstwem czego korzenie mogą zacząć gnić, a wraz z nimi cała roślina.

Lawa wulkaniczna

Podłoża wulkaniczne to również świetna opcja, jeśli chodzi o kompletne wyposażenie danego akwarium. Podłoża wulkaniczne charakteryzują się bardzo ciekawą kolorystyką, a także są bogate w mikro i makroelementy, które mogą znacząco wzbogacić ekosystem całego akwarium. Warto wspomnieć, że takie podłoże wulkaniczne jest również dobrym filtrem biologicznym do akwarium, dzięki czemu całe akwarium jest znacznie czystsze, co oznacza, że ​​następuje wymiana wody w akwarium.

Substraty pod żwirowe

Umieszczone na dnie akwarium i przykryte odpowiednią warstwą żwiru, zapewniają lepsze nawożenie i strukturę podłoża dla roślin. Można utworzyć dwie warstwy o różnych właściwościach. Pierwsza stabilizuje i ukorzenia rośliny, druga magazynuje wartości nawozowe. Ten fundament to ziemia ogrodowa. Można użyć zwykłej ziemi doniczkowej o niskiej zawartości nawozów. Czasami torf lub keramzyt jest również używany jako drenaż pod żwirem, aby umożliwić swobodny przepływ wody. W akwariach holenderskich (roślinnych) można przygotować mieszankę torfu i gliny.


Jakie więc podłoże wybrać?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od wymagań danego gatunku. Jednym z najbezpieczniejszych podłoży dla ryb jest neutralny żwir oraz specjalne podłoża aktywne. Jeśli szukamy ekonomicznego rozwiązania, z powodzeniem można stosować sterylny żwir lub piasek. Należy jednak pamiętać, że nie zapewni to wystarczającej ilości składników odżywczych dla roślin wodnych. Istnieją również podłoża aktywne, których właściwości pozwalają na optymalizację parametrów jakości wody zarówno dla roślin, jak i zwierząt. Dobrej jakości podłoże aktywne pozwala uzyskać łagodnie kwaśną, miękką wodę, która jest idealna dla wielu gatunków ryb.

Wybrane dla Ciebie

Zajęcia behawioralne z psami w centrach handlowych w Polsce: Spacer socjalizacyjny

Coraz więcej właścicieli psów zdaje sobie sprawę, jak ważna jest socjalizacja ich pupili. Socjalizacja to bardzo ważny proces. Podczas niego pies uczy się, jak reagować na różne sytuacje, ludzi, inne zwierzęta oraz otoczenie.

czytaj

Dlaczego królik mnie atakuje?

Chociaż króliki nikomu nie powinny kojarzyć się z agresją, niejednokrotnie przejawiają one agresywne zachowania wobec ludzi. Wbrew pozorom jest to dość częste zjawisko i może mieć wiele powodów.

czytaj

Wyścigi psich zaprzęgów – rozmowa z Aleksandrą Pieron z Dog Adventure, wiceprezeską Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (podcast, zdjęcia)

Syberian husky, psy grenlandzkie, malamuty, greystery, samoyedy, a nawet pudle… To tylko kilka ras psów, które doskonale radzą sobie w wyścigach psich zaprzęgów. O tajniki tej wyjątkowej dyscypliny zapytaliśmy Aleksandrę Pieron z klubu Dog Adventure, wiceprezeskę Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów. Przyjemnego słuchania!

czytaj

Najczęstsze choroby kotów

Wyłapanie pierwszych problemów zdrowotnych u kotów nie zawsze jest banalnie proste. Koty potrafią długo maskować objawy choroby. Dlatego tak ważne jest, aby opiekun bacznie obserwował swojego kota. Obserwacja zwierzęcia pozwala wyłapać zachowanie nietypowe. Jakie problemy zdrowotne najczęściej występują u kotów? Dowiesz się tego czytając ten artykuł.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz