Sezon kleszczowy w pełni
Czas czytania: 3 min
- Czym grozi ukąszenie kleszcza?
Ukąszenie przez kleszcza niesie za sobą nieprzyjemne skutki. Te pasożyty bytują w wysokich trawach i krzakach. Uzbrojone w specjalne zmysły, szybko rozpoznają ofiarę i wgryzają się w skórę. Szukają do tego dogodnego miejsca na ciele, najczęściej tam gdzie skóra jest cienka i najmniej owłosiona. Największym zagrożeniem dla psa są choroby odkleszczowe, które zagrażają ich życiu. Nie każdy kleszcz przenosi choroby, jednak nie wolno ich ignorować. Niestety samo ukąszenie nie niesie ze sobą żadnych objawów, które pomogłyby w znalezieniu pasożyta. Dlatego tak ważna jest obserwacja ciała psa po spacerach. Najgroźniejsze choroby odkleszczowe to bolerioza, babeszjoza, czy odkleszczowe zapalenie mózgu.
- Jak bezpiecznie usunąć kleszcza z psa?
Jeżeli czujesz się na siłach, możesz usunąć kleszcza samodzielnie. W sytuacji jeśli jednak Cię to przerasta, możesz skorzystać z pomocy weterynarza. Wybierając opcję pierwszą przygotuj narzędzie, za pomocą którego usuniesz pasożyta. Możesz użyć pęsety. Złap kleszcza przy samej skórze i wykręć go zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Uważaj, by go nie ścisnąć, ponieważ grozi to rozerwaniem i pozostawieniem część pasożyta na skórze. Na rynku dostępne są również specjalne haczyki. Należy umieścić narzędzie przy samej skórze, a następie podważyć kleszcza i w ten sposób go wyciągnąć. Po usunięcia kleszcza dowolną metodą, należy upewnić się, że jego szczątki nie pozostały w ciele a następnie zdezynfekować miejsce ukąszenia.
- Jak zapobiegać ukąszeniom przez kleszcze?
Lepiej zapobiegać niż leczyć. Na rynku znajdziemy wiele rozwiązań. Bardzo popularne są obroże przeciw kleszczowe, które chronią nie tylko przed kleszczami ale również pchłami i innymi pasożytami. Warto kupować je w sprawdzonych źródłach, by mieć pewność, że działają. Kolejnym rozwiązaniem są krople na kleszcze, które są szkodliwe dla pasożyta ale niegroźne dla psa oraz dla człowieka. Aplikuje się je za pomocą specjalnej pipety na kark. Krople należy aplikować, co jakiś czas uściślony przez producenta. Wygodnym rozwiązaniem jest spray aplikowany na ciało psa przed wyjściem na spacer. Skutecznie zabija pasożyty, zanim zaszkodzą psu. Innym sposobem są tabletki podawane psom. Powodują one szybkie obumarcie kleszcza, jednak nie chronią pupila przed ukąszeniem, a tym samym chorobami odkleszczowymi.
Znalazłeś kleszcza u swojego pupila? Najważniejsze to nie panikować. Usunięcie kleszcza nie jest trudne, nawet jeśli robisz to pierwszy raz. Ważne, by działać zgodnie z poradami specjalistów. Warto zainwestować w preparaty na kleszcze, które oszczędzą wiele nerwów oraz zdrowie psa. Każdy z preparatów ma wady i zalety. Ty zdecyduj, które najlepiej sprawdzi się u Ciebie.
Wybrane dla Ciebie
Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?
Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.
czytajJakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytaj