Skaczący królik – czyli kilka słów o rabbit hopping

Skaczący królik nie jest niczym niezwykłym ale królik skaczący przez przeszkody stanowi dość osobliwy widok. Rabbit hopping nazywany też rabbit agility to dyscyplina mająca na celu zbliżenie królika i jego właściciela i wzmocnienie łączącej ich więzi, a także rozwijanie sprawności fizycznej królika.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Dyscyplina powstała na wzór jeździeckich skoków przez przeszkody z odpowiednio mniejszymi przeszkodami. W latach 70 w Szwecji jeden z klubów zrzeszających hodowców królików stworzył tor przeszkód dopasowany wielkością to rozmiarów zajęczaków. Na początku sport rozwijał się głównie w Skandynawii, po Szwecji kluby zrzeszające skaczące króliki pojawiły się również w Norwegii

W rabbit hopping można wyróżnić kilka konkurencji:

  • straight course – z przeszkodami ułożonymi w linii prostej
  • crooked course – z przeszkodami w bardziej skomplikowanym ułożeniu które trzeba pokonać w określonej kolejności (bardzo zbliżone do psiego agility)
  • high jump – skok wzwyż, konkurs na najwyższy skok w konkurencji
  • long jump – skok w dal, konkurs na najdalszy skok w konkurencji

W konkurencjach straight i crooked course zawody rozgrywane są na pięciu różnych poziomach

  • mini – przeszkody o wysokości maksymalnie 26 cm i 30 cm szerokości, 6-8 przeszkód na torze
  • easy – przeszkody o wysokości maksymalnie 30 cm i 45 cm szerokości, 8 przeszkód na torze
  • medium – przeszkody o wysokości maksymalnie 38 cm i 65 cm szerokości, 10 przeszkód na torze
  • advanced – przeszkody o wysokości maksymalnie 45 cm i 75 cm szerokości, 10 przeszkód na torze
  • elite – przeszkody o wysokości maksymalnie 50 cm i 80 cm szerokości, 12 przeszkód na torze

Pierwszą profesjonalna federacją zrzeszająca zawodników była Szwedzka, powstała w 1994 roku, kolejne pojawiały się w krajach Skandynawskich i w Niemczech na początku XXI wieku. W Polsce zainteresowanie tym sportem jest znikome i obecnie nie ma żadnego profesjonalnego klubu zrzeszającego zawodników.

Jak to wygląda?

Na pokonanie toru przeszkód zawodnicy mają określony limit czasowy, zazwyczaj 60 minut (przepisy różnią się trochę pomiędzy krajami organizującymi zawody). Para której nie uda się pokonać toru w określonym czasie jest dyskwalifikowana. W klasyfikacji zawodników bierze się pod uwagę głównie błędy popełniane na torze za które przyznawane są punkty karne. Sędziowie biorą pod uwagę czas pokonania toru w sytuacji kiedy dwie pary uczestników mają tę samą liczbę punktów karnych.

Rabbit hopping może uprawiać w zasadzie każdy królik. Na poziomie profesjonalnym najlepiej radzą sobie zazwyczaj mieszańce o cechach specjalnie dobieranych do tego sportu. Słabo w tej dyscyplinie będą radzić sobie najmniejsze rasy królików miniaturek dla których przeszkody w najniższych konkurencjach mogą być zbyt wysokie.

Na pewno nie jest to sport dla bardzo młodych zwierząt które dopiero rosną i większa aktywność fizyczna może skutkować bardzo poważnymi kontuzjami. Rabbit hopping nie sprawdzi się również jako atrakcja dla starszych królików które ze względu na zmiany zwyrodnieniowe mogą odczuwać ból przy intensywnych skokach.

Zanim zaczniemy budować skomplikowany tor przeszkód skupmy się na podstawowych elementach. Nauczmy królika reagowania na imię, ćwiczmy z nim skręcanie w lewo i w prawo.  W przypadku pracy z królikami bardzo dobrze sprawdza się metoda klikerowa. Wzmocnienie pozytywne w postaci kliknięciu i podania królikowi jego ulubionego przysmaku sprawi, że łatwiej będzie przyswajał nowe umiejętności ale też będzie nabierał większego zaufania do nas dzięki czemu będziemy wzmacniać łączącą nas więź.

Jeśli chcemy zacząć uprawiać sport z naszym królikiem musimy pamiętać, że ma to sprawiać radość królikowi. Kiedy zauważmy choćby najmniejsze oznaki stresu czy niezadowolenia ze strony naszego zwierzaka zrezygnujmy ze sportu, zaproponujmy mu inną formę aktywności

Wybrane dla Ciebie

Ślimaki – czy są niebezpieczne dla psów i kotów?

Ślimak sam w sobie nie jest trujący lub toksyczny dla psów i kotów. Może przenosić jednak pasożyty niebezpieczne dla tych zwierząt. Ponadto jeśli ślimak zjadł swoją ostatnią „kolację”, w postaci granulek zawierających metaldehyd – może stać się śmiertelnie niebezpieczny dla pupili.

czytaj

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz