Slow feeding – czym jest?
Czas czytania: 3 min
Slow feeding – co to oznacza?
Slow feeding to nic innego jak metoda spowolnionego karmienia psa. Producenci, zważając na aktualne trendy oraz przede wszystkim wartości zdrowotne, jakie niesie za sobą wolne jedzenie, postanowili wypuścić na rynek mnóstwo gadżetów w postaci misek o różnorodnych kształtach, które nie tylko kuszą swoją atrakcyjnością nasze zwierzaki, ale przede wszystkim wpływają korzystnie na zdrowie czworonogów. Szybkie jedzenie może doprowadzić do połykania powietrza, co jest niebezpieczne dla zdrowia, natomiast przy slow feedingu zyskujemy szereg pozytywnych doświadczeń związanych ze spożywaniem posiłków.
Dlaczego warto wprowadzić slow feeding w życie zwierzaka?
Slow feeding jest zalecane szczególnie psiakom oraz kociakom, które mają skłonność do “łapczywego jedzenia” a tym samym, do połykania nadmiaru powietrza. Ta metoda świetnie sprawdzi się także u zwierząt, które mają problem z nadwagą. Decydując się na miskę spowalniającą jedzenie, dajemy swojemu psiakowi bądź kociaki gwarancję lepszego trawienia… ale to nie wszystko.
Połykanie powietrza w trakcie szybkiego spożywania karmy niesie za sobą ryzyko: kolki, wzdęć oraz wymiotów. Slow feeding niweluje ryzyko występowania tych objawów z uwagi na swoją formę. Dodatkowo, miski te zostały stworzone w taki sposób, by zapewnić naszym zwierzakom rozrywkę, a tym samym mogą poczuć się niczym zdobywcy każdego, nawet najmniejszego kęsa. Używając slow feedingowych gadżetów mamy także okazję urozmaicać dietę naszych zwierzaków i w odpowiednie pola wkładać: karmę mokrą, suchą oraz przekąskę w nagrodę.
Co jeszcze daje slow feeding?
Slow feeding wpływa również na stan psychiczny naszych zwierząt – działa on kojąco i uspokajająco. Wprowadzając więc ten styl jedzenia w życie, możemy zauważyć wyciszenie się naszych czworonogów. Nie musimy także w tym przypadku obawiać się o przypadkowe zadławienie, jeśli dochodziło do tego typu sytuacji w przeszłości – slow feeding to przede wszystkim małe kęsy, które nie powinny doprowadzić do nieszczęścia. Warto również wiedzieć, że ta forma podawania jedzenia niweluje ryzyko wystąpienia skrętu żołądka.
Slow feeding – jaką miskę wybrać?
To, na jaki gadżet dedykowany slow feedingowi się zdecydujemy, zależy tak naprawdę od nas. Producenci oferują miski typu “plaster miodu”, do którego możemy serwować zarówno karmę suchą, mokrą, jak i przekąski czy wyciskane pasty. Oprócz typowych misek, znajdziemy także gumowe maty o większej i mniejszej wielkości, które swoimi zawijasami sprawiają, że zwierzak będzie musiał się naprawdę postarać, by dotrzeć w każdy zakamarek. Do najbardziej klasycznych misek należą te, które posiadają normalny, okrągły kształt, ale ich wnętrze przedzielają mikro ścianki, które utrudniają zwierzakowi swobodne jedzenie pokarmu.
Slow feeding wyszedł naprzeciw właścicielom, którzy nie do końca wiedzieli, w jaki sposób poradzić sobie z łakomstwem swojego zwierzaka. To genialne rozwiązanie nie tylko ze względu na szereg właściwości zdrowotnych, ale również z uwagi na to, że posiłek można połączyć z zabawą, co nie oszukujmy się – pokocha każde zwierzę. Warto zapoznać się z gadżetami dostępnymi na rynku i wybrać coś dla swojego pupila – pokochacie oboje to inteligentne rozwiązanie!
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj