Uchylone okno zagrożeniem dla kota
Czas czytania: 3 min
Fundacje, hodowcy, właściciele kotów wciąż poruszają temat zabezpieczania mieszkania czy domu nie bez powodu. Koty miewają różne pomysły na ucieczki. Jednym z nich jest wyskoczenie przez okno otwierane w sposób uchylny. Wciąż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak niebezpieczna jest to pułapka dla czworonożnego pupila. Media społecznościowe ociekają przykrymi historiami. Część z takich wypadków kończy się dla zwierzęcia śmiercią.
W Polsce i na świecie panuje przekonanie, że kot zawsze spada na cztery łapy. Jest to bardzo zgubne pojęcie, ponieważ koty jak wszystkie inne zwierzęta nie mają kości z gumy. Każdy upadek z wysokości może okazać się zabójczy. Tym bardziej, jeśli upadek będzie z wysokiego piętra. Połamane kończyny, uszkodzenia narządów wewnętrznych, złamany kręgosłup, kalectwo to tylko część konsekwencji ludzkiej nieodpowiedzialności.
Koty są niezwykle inteligentnymi stworzeniami, ale instynkt zawsze bierze górę. Zapachy wolności, odgłosy ptaków, ciekawość świata sprawia, że za wszelką cenę zwierzę będzie chciało wydostać się z pomieszczenia. Jedną z najczęściej ignorowanych spraw, jeśli chodzi o zabezpieczenie pupila jest właśnie uchylne okno. To ono bardzo często staje się śmiertelną pułapką. Kot chcąc wyskoczyć przez szparę może zawisnąć. Szamoczący się zwierzak spada coraz niżej. Dochodzi do niedokrwienia organizmu. Wystarczy zaledwie kilka minut, aby doszło do paraliżu oraz obumierania narządów. Istnieje również ryzyko zawieszenia się tylną kończyną. W takim przypadku próbujący uwolnić się kot po prostu wyrywa łapkę narażając się na ogromny ból. W takich sytuacjach potrzebna jest natychmiastowa pomoc weterynaryjna. Jeśli jesteśmy w domu, nasza szybka reakcja może ocalić kotu nie tylko sprawność, ale również życie. Gorzej, jeśli nie ma nas w takiej chwili i nie jesteśmy w stanie szybko uwolnić zwierzęcia. Historii o takich przypadkach jest wiele. Niestety przeważająca większość ma w następstwie kalectwo. Czy warto ryzykować życie zwierzęcia? Oczywiście, że nie.
Zabezpieczenie okna nie jest w dzisiejszych czasach trudne. Wystarczy dosłownie kilkanaście złotych na zakup ograniczników. Są dostępne niemal w każdym markecie budowlanym. Odpowiednie ustawienie takiego sprzętu sprawia, że okno nie może uchylić się bardziej niż to konieczne ani zamknąć. Powstała dzięki temu mała szpara nie będzie już zagrażała kotu w żaden sposób. Drugim rozwiązaniem jest zakup kratek montowanych na śrubki do ramy okna lub w sposób, który nie wymaga ingerencji w obudowę okna – wystarczy użyć kleju. Takie kratki są nieco droższe od ogranicznika, ale nadal są dużo tańsze niż późniejsze leczenie i rehabilitacja zwierzęcia. Traumy, bólu i cierpienia nie można przeliczyć na żadne pieniądze. Warto pomyśleć o bezpieczeństwie naszego pupila jeszcze zanim nadejdą bardzo ciepłe dni, które zmuszą nas do otwierania okien i wietrzenia mieszkania.
Zapewnienie bezpieczeństwa zwierzęciu, za które wzięło się odpowiedzialność jest oczywiste, dlatego podczas przygotowywania się na przyjęcie nowego członka rodziny warto od razu pomyśleć o wszystkich możliwych opcjach. Inwestycja w solidne zabezpieczenia to podstawa.
Wybrane dla Ciebie
Pseudogroomerzy. Jakie leki uspokajające podają psom podczas zabiegów?
Każdy zawód związany ze zwierzętami wymaga wszechstronnej wiedzy. Człowiek pracujący ze zwierzakami domowymi musi posiadać solidne podstawy z zakresu behawioru, wychowania czy etogramu psa i kota. Co się jednak dzieje gdy tej wiedzy zabraknie? I jak pracują pseudospecjaliści? W tym artykule przyjrzymy się pracy psich i kocich pseudofryzjerów.
czytajJakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytaj