Uwaga na pchły!

Małe i uciążliwe. Trudno je złapać, są bardzo skoczne, rozmnażają się niemalże z prędkością światła, przez co trudno je zwalczyć i jeszcze kąsają. Pchły to jedne z najpopularniejszych pasożytów zewnętrznych psów i kotów.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Owady te stanowią zagrożenie przez cały rok, niestety klimat im sprzyja, a uśpione poczwarki mogą czekać przez wiele miesięcy na sprzyjające dla nich warunki do rozwoju. Na świecie żyje ponad 2000 gatunków pcheł! Naszych czworonożnych przyjaciół atakują najczęściej: pchła kocia (Ctenocephalides felis) oraz pchła psia (Ctenocephalides canis) i z punktu widzenia praktyki weterynaryjnej to właśnie te dwa gatunki maja największe znaczenie. Istotny jest też fakt, że oba gatunki nie są wybredne i tak jak pchła kocia może atakować psy, tak pchła psia może atakować koty.

Dlaczego pchły są niebezpieczne dla zwierząt?

Ukłucie przez pchłę po pierwsze boli, drażni i swędzi. Pchły mogą być nosicielami tasiemca psiego (Dipylidium caninum). Pasożyt ten stanowi zagrożenie także dla ludzi, a zwłaszcza dzieci. Do zarażenia dochodzi poprzez połknięcie pchły i wbrew pozorom nie jest to tak bardzo rzadkie.Ponadto uczestniczą w transmisji: Rickettsia typhi (odpowiedzialna za dur wysypkowy endemiczny, tyfus plamisty mysi), Bartonella henselae (powodująca bartonellozę), Yersinia pestis (odpowiedzialna za dżumę), a nawet kaliciwirusa kociego (FCV) oraz wirusa kociej białaczki (FeLV). Ponadto u niektórych zwierząt pchły mogą być przyczyną reakcji alergicznej (alergiczne pchle zapalenie skóry). Pchła potrafi wypić 20 razy więcej krwi niż sama waży. Przy dużej inwazji, zwłaszcza u szczeniąt i kociąt może dojść do anemii.

Jak chronić pupila przed pchłami?

Zwalczanie pcheł jest trudne, ale nie niemożliwe. Profilaktykę przeciwpchelną powinno stosować się przez cały rok. Z pomocą przychodzi szeroka gama produktów, dostępne są środki w aerozolu, obroże, krople do aplikowania na skórę oraz tabletki. Do najczęściej stosowanych substancji należą: fipronil, permetryna (toksyczna dla kotów), imidakloprid, sarolaner, flumetryna połączona z moksydektyną. Wybór odpowiedniego preparatu najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Poza tym istotną rolę odgrywa sprzątanie otoczenia, bardzo dokładne i regularne. Larwy niestety lubią chować się zakamarkach, gdzie cierpliwie czekają na swojego żywiciela. Pchłom niestety sprzyja klimat. Potencjalnie ich zagęszczenie z roku na rok może wzrastać. Trzeba pamiętać, że zwierzęta niewychodzące również są narażone na inwazję pcheł. Człowiek może przypadkowo przenieść larwy lub jaja do domu na butach lub ubraniu. W ostatnim czasie popularne stają się także olejki eteryczne do odstraszania pcheł. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że niektóre z nich mogą być toksyczne, zwłaszcza, gdy zostaną zlizane.

Czy da się rozpoznać inwazję pcheł?

Twój zwierzak zaczyna się drapać i wylizywać? To może być objaw inwazji pcheł. Dorosłe osobniki są łatwe do zauważenia. Aktywnie poruszają się na skórze zwierzęcia. Można zauważyć także maleńkie czarne kropeczki, dosłownie jak ziarenka maku. Są to odchody pcheł. Można zebrać je na biały ręcznik papierowy i pokropić wodą. Jeśli pojawi się brunatnoczerwony kolor to oznacza to obecność krwi, a więc pchlich odchodów. Poza tym na ciele zwierzęcia można znaleźć ślady po ukąszeniu pcheł.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz