
Wścieklizna
Czas czytania: 3 min

Objawy choroby pojawiają się:
- u człowieka miedzy 4 a 8 tygodniem od zakażenia
- u psa, kota od kliku do nawet 90 dni od pogryzienia
- u dużych zwierząt takich jak bydło czy koniowate od kilku do nawet 180 dni od zakażenia
Sama choroba może mieć postać cichą lub szałową. U psów kotów objawy mogą być podobne. Pojawia się niepokój, nadmierna pobudliwość, wzmożony popęd płciowy, występuje nagła, nieuzasadniona agresja a także światło i wodowstręt. U psów pojawia się ślinotok, ochryple szczekania, opadanie żuchwy łącznie z wypadaniem języka. Na krótko przed śmiercią występują porażenia częściowe ciała i niedowłady kończyn.
U człowieka zakażenie objawia się bólem głowy, utrata apetytu, mrowieniem i zmiana czucia w miejscu pogryzienia. Mogą pojawiać się również nieswoiste objawy takie jak wymioty, biegunka czy problemy ze snem lub nadmierna senność. W kolejnych stadiach może pojawić się wodo i światłowstręt, zaburzenia świadomości, nadmierne pobudzenie, drgawki, halucynacje. Następnie pojawiają się częściowe i całkowite prażenia nerwowo które w konsekwencji doprowadzają do śmierci.
Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, nie istnieje na nią skuteczne leczenie i w 100% przypadków kończy się śmiercią, zarówno u zwierząt jak i u ludzi. Jedynym narzędziem do walki z tą choroba jest profilaktyka.
W Polsce działania profilaktyczne to obowiązkowe szczepienia psów. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt pies musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni od ukończenia trzeciego miesiąca życia. Kolejne dawki muszą być podawane nie rzadziej niż co 12 miesięcy.

Szczepienie przeciwko wściekliźnie dla kotów nie są obowiązkowe na terenie całego kraju. Zalecane są w przypadku kotów wychodzących które są dużo bardziej zagrożone zarażeniem. Od niedawna obowiązek szczepienia kotów, niezależnie od tego czy kot jest wychodzący czy nie zaczął obowiązywać w kilkunastu powiatach, głównie w centralno wschodniej Polsce. Zalecam zapoznać się z aktualnymi rozporządzeniami wojewody i informacjami podawanymi przez inspektorat weterynarii odpowiedni dla naszego miejsca zamieszkania. W przypadku kotów podstawowe zasady szczepienia wyglądają tak samo jak w przypadku psów. Szczepieniu podlegaja koty które ukończyły 3 miesiąc życia, szczepienie należy powtarzać co roku, nie rzadziej niż co 12 miesięcy.
Kolejnym działaniem profilaktycznym są szczepienia lisów prowadzone na obszarach szczególnie narażonych. Szczepionki doustne w formie blistrów otoczonych przynęta wyrzucane są z samolotów bądź śmigłowców lub wykładane ręcznie. W czasie przeprowadzania szczepień najlepiej nie wypuszczać kotów i nie pozwalać psom na samodzielną eksplorację terenu, tak żeby uniknąć ich kontaktu ze szczepionką.
Dzięki obowiązkowemu szczepieniu psów i cyklicznym szczepieniu lisów wścieklizna uważana była w Polsce praktycznie za wyeliminowaną. W ostatnim czasie liczba przypadków zachorowań wśród zwierząt dzikich zaczęła rosnąć, stwierdzono też kilka przypadków zachorowania u zwierząt domowych. W kilkunastu powiatach w naszym kraju wprowadzono obowiązek szczepienia kotów przeciwko wściekliźnie (wcześniej to szczepienie nie było obowiązkowe), niezależnie od tego czy kot jest domowy, niewychodzący czy też żyje na zewnątrz.
Pamiętajmy o regularnym szczepieniu naszych zwierząt przeciwko wściekliźnie i stosujmy środki ostrożności które mogą nas chronić przed zakażeniem. Zależy od tego bezpieczeństwo nasze i naszych zwierząt.
Wybrane dla Ciebie
Rola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytajKoty rasowe vs koty dachowe – wygląd, pochodzenie, wyzwania
Koty wolno żyjące są w naszym kraju problemem, który próbujemy redukować poprzez kastrację i odławianie. Jak to możliwe, że jednocześnie prowadzone są hodowle, w których co roku na świat przychodzą młode? Dlaczego jedne zwalczamy, a drugie nie wzbudzają żadnych kontrowersji?
czytaj