Wybór karmy dla psa

Wybór karmy dla psa w dzisiejszych czasach, kiedy sklepowe półki są wypchane po brzegi, a sklepy internetowe mają dziesiątki zakładek wydaje się być bardzo ciężkim zadanie. Rzeczywiście, z roku na rok przybywa producentów, a wybór staje się coraz cięższy. Problem mają nie tylko świeżo upieczeni opiekunowie czworonogów. Osoby z dużym doświadczeniem także miewają zagwozdki.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 4 min

W pierwszej kolejności, kierując się wyborem marki pod uwagę należy WYBRAĆ zdrowie. Ważny jest dobór składników odżywczych takich jak białko, tłuszcze, węglowodany oraz witaminy, które zapewnią utrzymanie idealnej kondycji, zdrowy wzrost oraz pozwolą zwierzakowi rozwijać się w odpowiednim tempie. Ważne jest również to, aby karma smakowała naszemu pupilowi. Powinna być zjadana ze smakiem. Jedzenie czegoś, czego się nie lubi nie jest przyjemne dla nikogo. A niechęć do spożywania posiłku może doprowadzić do wielu komplikacji. Należy pamiętać o kompromisach. Przy tak wielkim wyborze wysokiej jakości pokarmów nie będzie to trudne. Wybór karmy powinieneś, delikatnie mówiąc „uzgodnić” ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Producenci prześcigają się w reklamach i używają coraz więcej dopisków, które mają przyciągnąć klienta. Pewnie nie raz zauważyłeś napis „premium” lub „super premium”, które niewiele mówią. To nic innego jak chwyt marketingowy. Karma, która ma w składzie wszystkie niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu nazywana jest „pełnoporcjowa”. Wybierając karmę zwróć uwagę czy jedzenie, które wybierasz dla swojego pupila ma taki napis na opakowaniu.

Mięso to w zasadzie najważniejszy składnik. Są różne opinie na temat tego ile % powinna zawierać dzienna porcja pożywienia. Jedni mówią, że minimum to 35%, a inni że 50%. Są też takie osoby, które uważają, że bezwzględne minimum wynosi 90%. Zgodnie z przysłowiem, prawda zawsze leży po środku. Trzeba natomiast pamiętać, że odwzorowaniem jakości podawanego pożywienia będą kupy. Niezbyt przyjemny temat, ale każdy odpowiedzialny opiekun powinien raz na czas zajrzeć co w trawie piszczy, a raczej leży. Zdrowy, odpowiednio karmiony pies robi zbite, twarde stolce o brązowym kolorze. Kolor może się zmieniać w zależności od rodzaju podawanych dodatków np. warzyw.

Karmę wybieraj w zależności od wieku swojego psa, uwzględniając jego aktywność fizyczną. Karmy dzielimy na te dla szczeniąt, psów dorosłych i seniorów. Psy ras małych wcześniej zakończą okres szczenięcy, natomiast psy ras dużych lub olbrzymich powinny dłużej spożywać karmę dedykowaną szczeniakom.

W wyborze karm trzeba uwzględniać wiele kwestii, ale najważniejszą jest to, aby psu dostarczać wszystkich niezbędnych składników. Prawidłowa dieta pomoże utrzymać zwierzę nie tylko w dobrej kondycji, ale także zdrowiu. Przy komponowaniu posiłków należy również przykładać dużą wagę do porcji jaką podajemy. Ten aspekt uzależniamy nie tylko od wielkości pupila, ale także od poziomu aktywności oraz predyspozycji do tycia.

Jeśli już wybrałeś dobrej jakości karmę, a pies chętnie ją spożywa to nie pozostało nic innego jak zwracać uwagę na to czy karma służy pupilowi. Dobrze dobrane jedzenie nie będzie powodowało gazów, biegunek ani zatwardzeń. Stolec będzie dobrze uformowany i zbity. Psiak będzie skory do zabaw, a jego sierść błyszcząca. Jeśli zauważysz jakieś odstępstwa pomyśl o zmianie pożywienia. Wprowadzając nową karmę zachowaj ostrożność. Zbyt szybka zmiana może doprowadzić do jeszcze gorszych problemów.

Jeśli masz wątpliwości czy poradzisz sobie z doborem odpowiedniego pokarmu możesz zasięgnąć porady zoodietetyka. Temat żywienia zwierząt jest bardzo ważny, dlatego coraz więcej osób zaczyna się w tym specjalizować, chętnie dzieląc się swoją wiedzą.

Wybrane dla Ciebie

Które króliki rosną najszybciej?

Króliki w roli domowych pupili kojarzą się głównie z małymi, kudłatymi kuleczkami. Jednak swoją wielkością uszaki mogą dorównywać kotom i małym psom!

czytaj

Baby speaking. Dlaczego do psów mówimy, jak do dzieci?

A kto jest takim grzecznym pieskiem? Brzmi znajomo? Stosowanie tzw. baby speaking charakteryzuje nie tylko rodziców, ale też właścicieli psów. Skąd się bierze baby speaking i czy mówienie w słodki, zniekształcony sposób sprawia, że pies lepiej nas rozumie?

czytaj

Tego nigdy nie dawaj psu. Zatrucia wybranymi produktami spożywczymi

Niektóre elementy diety ludzi dla naszych pupili mogą być szkodliwe, a nawet toksyczne. Niektóre produkty spożywcze są zwyczajnie zakazane dla naszych zwierząt. Musimy pamiętać o tym, że psy wiele produktów metabolizują w sposób odmienny. To, co dla nas jest cennym urozmaiceniem diety, dla naszego psa może skończyć się tragicznie.

czytaj

Siwienie u psów – przyczyny, opieka, stereotypy

Opiekunowie psów nieuchronnie będą musieli skonfrontować się ze starością swojego pupila. Za jedną z pierwszych oznak przyjmuje się siwienie. Najczęściej obejmuje pysk, włącznie z wibrysami. Następnie wędruje w górę głowy lub w kierunku szyi.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz