Zawody Rally-O

Rally-O jest stosunkowo młodą ale zdobywająca duże zainteresowanie dyscyplina sportu kynologicznego. Jest to sport łączący elementy obedience czyli posłuszeństwa sportowego i agility (głównie skoki przez przeszkody). Drużyna składająca się z psa i jego przewodnika ma za zadanie pokonać tor ( tak zwany rajd) z różnymi ćwiczeniami rozmieszczonymi w tak zwanych stacjach. Wskazują one kolejność oraz opisują ćwiczenia do wykonania. Ćwiczenia są dość proste, takie jak siad, leżeć czy chodzenie przy nodze. W Rally-O nie jest istotna precyzja wykonania, a komendy można powtarzać.
AUTOR: Anna Siennicka

Czas czytania: 3 min

Rally -O powstało pod koniec lat ’90. W założeniu powinno przede wszystkim kształtować pozytywną relacje między psem i opiekunem. Miało być sportem odpowiednim dla par które nie czują się na siłach startować w obedience ale mając opanowane podstawowe posłuszeństwo chcieliby zmierzyć się w zawodach sportowych. Pierwsze zawody zorganizowano w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. W Polsce Rally-O pojawiło się w okolicach roku 2011, od wtedy Stowarzyszenie Rally Obedience organizuje zawody i stara się propagować sport w Polsce. W zawodach mogą startować zarówno psy rasowe jak i kundelki. W czasie pokonywania muszą być na co najmniej 1.5m smyczy. Minimalny wiek uprawniający do startu to 6 miesięcy.

W zawodach mogą brać również udział psy i przewodnicy z niepełnosprawnościami. Do dwóch tygodni przed zawodami należy zgłosić sędziemu jakich ćwiczeń para nie jest w stanie wykonać w związku z niepełnosprawnością i zaproponować w jaki najbardziej zbliżony do oryginału sposób mogą je wykonać. W przypadku niepełnosprawności psa należy również dostarczyć zaświadczenie od lekarza weterynarii ze zgodą na udział w zawodach. W trakcie rajdu przewodnik może mieć przy sobie przysmaki, ukryte w kieszeniach saszetkach czy spódniczkach treningowych. Zabawki również mogą być ukryte w częściach garderoby lub pozostawione na mecie. Nagroda można używać dopiero po skończonym rajdzie, po zatrzymaniu czasu.


W Rally-O startować mogą także dzieci w związku z tym wyróżniane są kategorie podzielone że względu na wiek przewodnika psa.

Kategoria Kids- dzieci do 8 roku życia. W przypadku kategorii Kids z dzieckiem i psem na ringu musi przebywać osoba dorosła – mentor który może pomagać dziecku na przykład czytając tabliczki z ćwiczeniami. Nie może on jednak trzymać smyczy ani nagradzać psa. Dziecko wraz psem mają do pokonania tor z 8 stacjami. W każdej chwili dziecko może nagradzać psa. W tej kategorii zawodnicy ze sobą nie rywalizują. Każdy z uczestników dostaje rozetę czy też nagrodę.

Kategoria Standard- osoby pełnoletnie

Kategoria Junior(1, 2 i 3)- młodzież między 8 a18 rokiem życia. Mają do pokonania tor z 10-18 stacjami. W czasie rajdu uczestnikowi może ale nie musi towarzyszyć dorosły mentor. W kategorii standard wyróżnione są również następujące klasy

Klasa 1 pies jest prowadzony przez przewodnika na smyczy. Mają do pokonania tor z 15-17 stacjami

Klasy 2 i 3 pies jest prowadzony bez smyczy, do pokonania jest tor z 17-21 stacjami

Klasa mistrzowska zarezerwowana wyłącznie dla psów z tytułem Rally Championship. Pies prowadzony bez smyczy, przewodnik nie może mieć przy sobie smakołyków ani zabawki. Smak do pokonania tor z 19-21 stacjami

Istnieją także klasy puppy i senior w których mogą startować odpowiednio szczenięta po ukończeniu 6 a przed ukończeniem 12 miesiąca życia oraz psy które ukończyły 8 rok życia.

By móc awansować do kolejnych klas konieczne jest uzbieranie określonej liczby punktów w trzej rajdach ocenianych przez co najmniej dwóch różnych sędziów. Ćwiczenie wykonywane podczas rajdu to między innymi siad, leżeć, przywołanie, zwroty w lewo/prawo czy też obejście psa. W trakcie rajdu uczestników obserwuje sędzia oceniający przejście. Punkty karne przyznawane są za błędu takie jak na przykład napięta smycz, nie wykonanie polecenia przez psa (ćwiczenie można poprawić, jeśli zostanie wykonane poprawnie punkty karne zerują się), przewrócenie pachołka lub upuszczenie jedzenia na ziemię.

Wybrane dla Ciebie

Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?

Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.

czytaj

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?

czytaj

Psy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?

Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.

czytaj

Leczenie żółwi

Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz