Znakowanie moczem u kotów
Czas czytania: 3 min
Kot jednak nie robi tego złośliwie, w ten sposób sygnalizuje opiekunowi, że coś zwyczajnie jest nie tak. Konsultacja dotycząca oddawania moczu poza kuwetę jest niczym śledztwo – czynników powodujących ten stan jest wiele. To niczym puzzle, które trzeba połączyć w całość.
Na początku trzeba ustalić, czy kot oddaje mocz, czy może znakuje teren? Wbrew pozorom są to dwie różne sytuacje.
Dlaczego w ogóle koty znakują teren?
W ten sposób zostawiają informację w otoczeniu, którą odczytają inne koty (jeśli są w danym otoczeniu). Nierzadko przyczyną znakowania są kocie konflikty. Kot w ten sposób zaznacza, że dane otoczenie to jego terytorium. Znakowanie terenu jest naturalnym zachowaniem, wpisanym w kocią naturę. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy to znakowanie jest zbyt częste. Znakowanie moczu nazywane jest również ostrzykiwaniem, opryskiwaniem terenu, osób lub zwierząt.
Częstotliwość znakowania jest bardzo zmienna, może mieć miejsce od kilku do kilkunastu razy dziennie. Zwykle jest to niewielka ilość moczu oddawana pod dużym ciśnieniem. Znakowanie moczem często przypisuje się niekastrowanym kocurom, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że może to dotyczyć również kotów kastrowanych, zarówno samic jak i samców. Ponadto zdarza się ono również w okresie dojrzewania płciowego.
Często kotki w rui również znakują teren. Takie zachowanie jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne – o ile obserwuje się swoje zwierzę. Kot podchodzi do jakiegoś ważnego dla niego miejsca, obwąchuje je, po czym odwraca się i na wyprostowanych nogach opryskuje obiekt niewielkimi ilościami moczu potrząsając przy tym ogonem.
W przypadku, kiedy kot chce po prostu opróżnić pęcherz moczowy będzie kucał i ilość oddanego moczu zwykle jest większa. Poza tym kot zakopuje to, co zostawił w kuwecie.
Jakie miejsca zwykle mogą być znakowane moczem przez kota?
Ramy okien, zasłony, firany, drzwi, obiekty, na których znajdują się feromony i zapachy, miejsca, w których znajdują się inne zwierzęta i ludzie. Kot może znakować teren, kiedy widzi np. przez szybę innego kota lub w otoczeniu kota doszło do jakiś zmian. Ponadto odczuwanie stresu, czy głodu również może przyczynić się do tego, że kot będzie znakował teren.
Co zrobić jeśli nasz kot znakuje teren?
Trzeba się zastanowić, co powoduje takie zachowanie u kota. Być może w jego otoczeniu pojawił się jakiś czynnik stresogenny, o których wspomniano powyżej. Jeśli są to przyczyny behawioralne, to trzeba podjąć działania, które poprawią samopoczucie kota. Należy również pamiętać, żeby nie karać kota za znakowanie terenu. Warto udać się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów natury zdrowotnej.
Jak można przeciwdziałać znakowaniu?
Poza obserwacjami i konsultacjami ze specjalistami można dodatkowo zastosować preparaty zawierające syntetyczne odpowiedniki feromonów policzkowych kota. Pomagają one redukować stres u kota i przywracają poczucie bezpieczeństwa.
Wybrane dla Ciebie
Jakie zwierzęta są najczęściej wybierane na domowe pupile?
Na świecie żyje obecnie nawet ponad miliard zwierząt towarzyszących. Częściej, do ich opisu, posługujemy się angielską nazwą pets, a to jakie gatunki dominują pod względem liczebności w tej grupie, zależy od miejsca na świecie.
czytajPodstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Króliki coraz częściej są wybierane jako domowi towarzysze. Co powinieneś wiedzieć, zanim zaprosisz uszaka pod swój dach?
czytajPsy i ich właściciele. Czy upodobniają się do siebie nawzajem?
Czy to prawda, że psy są podobne do swoich właścicieli zarówno pod względem charakteru, jak i cech wyglądu? Tę teorię, która wydaje się zwykłym stereotypem lub rozpowszechnianym dla żartu mitem, potwierdziły badania naukowe, a dowody na jej prawdziwość przedstawiają również behawioryści oraz psychologowie.
czytajLeczenie żółwi
Nie płaczą, nie wyją, nie wydają dźwięków… Skąd możemy wiedzieć, co dolega żółwiom? I na co się je leczy?
czytaj