Znakowanie moczem u kotów

Oddawanie moczu poza kuwetę nadal nierzadko określane jest jako „złośliwe sikanie”. Jest to częsty problem, z którym zgłaszają się opiekunowie kotów do lekarzy weterynarii i behawiorystów.
AUTOR: Adrianna Iwan

Czas czytania: 3 min

Kot jednak nie robi tego złośliwie, w ten sposób sygnalizuje opiekunowi, że coś zwyczajnie jest nie tak. Konsultacja dotycząca oddawania moczu poza kuwetę jest niczym śledztwo – czynników powodujących ten stan jest wiele. To niczym puzzle, które trzeba połączyć w całość.

Na początku trzeba ustalić, czy kot oddaje mocz, czy może znakuje teren? Wbrew pozorom są to dwie różne sytuacje.

Dlaczego w ogóle koty znakują teren?

W ten sposób zostawiają informację w otoczeniu, którą odczytają inne koty (jeśli są w danym otoczeniu). Nierzadko przyczyną znakowania są kocie konflikty. Kot w ten sposób zaznacza, że dane otoczenie to jego terytorium. Znakowanie terenu jest naturalnym zachowaniem, wpisanym w kocią naturę. Problemy pojawiają się wtedy, kiedy to znakowanie jest zbyt częste. Znakowanie moczu nazywane jest również ostrzykiwaniem, opryskiwaniem terenu, osób lub zwierząt.

Częstotliwość znakowania jest bardzo zmienna, może mieć miejsce od kilku do kilkunastu razy dziennie. Zwykle jest to niewielka ilość moczu oddawana pod dużym ciśnieniem. Znakowanie moczem często przypisuje się niekastrowanym kocurom, jednak trzeba mieć na uwadze fakt, że może to dotyczyć również kotów kastrowanych, zarówno samic jak i samców. Ponadto zdarza się ono również w okresie dojrzewania płciowego.

Często kotki w rui również znakują teren. Takie zachowanie jest bardzo charakterystyczne i rozpoznawalne – o ile obserwuje się swoje zwierzę. Kot podchodzi do jakiegoś ważnego dla niego miejsca, obwąchuje je, po czym odwraca się i na wyprostowanych nogach opryskuje obiekt niewielkimi ilościami moczu potrząsając przy tym ogonem.  

W przypadku, kiedy kot chce po prostu opróżnić pęcherz moczowy będzie kucał i ilość oddanego moczu zwykle jest większa. Poza tym kot zakopuje to, co zostawił w kuwecie.


Jakie miejsca zwykle mogą być znakowane moczem przez kota?

Ramy okien, zasłony, firany, drzwi, obiekty, na których znajdują się feromony i zapachy, miejsca, w których znajdują się inne zwierzęta i ludzie. Kot może znakować teren, kiedy widzi np. przez szybę innego kota lub w otoczeniu kota doszło do jakiś zmian. Ponadto odczuwanie stresu, czy głodu również może przyczynić się do tego, że kot będzie znakował teren.


Co zrobić jeśli nasz kot znakuje teren?

Trzeba się zastanowić, co powoduje takie zachowanie u kota. Być może w jego otoczeniu pojawił się jakiś czynnik stresogenny, o których wspomniano powyżej. Jeśli są to przyczyny behawioralne, to trzeba podjąć działania, które poprawią samopoczucie kota. Należy również pamiętać, żeby nie karać kota za znakowanie terenu. Warto udać się do lekarza weterynarii w celu wykluczenia problemów natury zdrowotnej.


Jak można przeciwdziałać znakowaniu?

Poza obserwacjami i konsultacjami ze specjalistami można dodatkowo zastosować preparaty zawierające syntetyczne odpowiedniki feromonów policzkowych kota. Pomagają one redukować stres u kota i przywracają poczucie bezpieczeństwa.

Wybrane dla Ciebie

Waleczny i odważny – chomik europejski

Skrzeczek, reczek, ziemny piesek a może szczekający szczur? Nazw regionalnych tego gryzonia znanych jest około 30, ale wszystkie dotyczą chomika europejskiego.

czytaj

Czy królik będzie dobrym wyborem jako domowy pupil dla dziecka?

Dzieci często marzą o domowym zwierzątku. Wybór zwierzęcia, które będzie odpowiednie dla najmłodszych członków rodziny, wiąże się z wieloma kwestiami, które należy rozważyć. Czy królik będzie odpowiedni?

czytaj

Dogfrisbee i inne psie aktywności. Martyna Żelazo – zoofizjoterapeutka i psia trenerka (podcast, zdjęcia)

Dziś porozmawiamy o dogfrisbee, czyli wyjątkowo efektownym psim sporcie. Dowiemy się, jak zacząć zabawę z frisbee i jak sprawić, aby nasz pies miał jak najwięcej radości ze wspólnego rzucania i łapania dysku. Posłuchaj rozmowy
z Martyną Żelazo – zoofizjoterapeutką, zawodniczką dogfrisbee z blisko
10-letnim doświadczeniem, kynoedukatorką i psią trenerką.

czytaj

Afrykanki – charakterystyka, opis i opieka

Rodzaj Poicephalus obejmuje średniej wielkości papugi pochodzące z Afryki, znane ze swojego zrównoważonego usposobienia. Swego czasu były nazywane “amazonkami dla biedniejszych”, bowiem ich cena była znacznie niższa niż popularnych amazonek.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz