Żółta wstążka u psów – co oznacza?
Czas czytania: 4 min
Kiedy stosować?
Bez względu na to czy nasz pies jest lękliwy, agresywny, chory czy jest w trakcie socjalizacji, szkolenia – możemy sięgnąć po żółte oznakowanie. Co więc łączy te wszystkie przypadki? Każdy z nich potrzebuje poczuć się komfortowo. Bez dotykania, zaczepek innych psów, hałasów. Pies z żółtym elementem oznacza w skrócie „nie podchodź”. Na całym świecie trwa akcja Yellow Dog Project, która ma na celu uświadamianie społeczeństwa czym jest żółta wstążka i jakie psy powinny być zabezpieczone w ten sposób. Jest to jasny i czytelny komunikat dla przechodniów aby dać psom więcej przestrzeni. Dzięki temu właściciel nie jest zmuszony krzyczeć do zbliżających się ludzi i ich zwierząt aby się nie witali i przeszli obok. Takie sytuacje sama przepracowałam z moim psem Karmelem i niestety zawsze kończyło się tym, że był przerażony moim podniesionym głosem. Automatycznie zaczynał panikować uznając przechodniów za zagrożenie co tylko pogłębiało jego problem z akceptacją ludzi wokół niego. Spokój naszego zwierzaka w dużej mierze zależy od nas, dlatego opanowanie sytuacji jest na wagę złota, ponieważ ciężko wymagać tego samego od obcych ludzi. Gdy inni zawodzą jesteśmy zdani na siebie a dobrym ratunkiem dla psa jest w takim przypadku zmiana trasy spacerowej lub mijanie po łuku.
W całej tej akcji bardzo podoba mi się fakt, że wiele firm dokłada do tej edukacji swoją cegiełkę, tworząc obroże, smycze, apaszki czy akcesoria dla właściciela w żółtych kolorach. Nie brakuje też wersji z napisami „nie dotykaj”, „nie zaczepiaj” i tym podobne. Dzięki temu więcej zwierzaków ma szansę na spokojny spacer bez przykrych niespodzianek.
Jakie psy powinny być oznakowane żółtym kolorem?
– Psy, które nie lubią obcych ludzi i zwierząt
– Lękliwe, agresywne
– Psy podczas socjalizacji, szkolenia
– Po zabiegu lub chore
– Szczeniaki podczas pierwszych szczepień
– Psy na kwarantannie
– Po adopcji
– Z problemami behawioralnymi
– W nowym miejscu, po przeprowadzce
– Suki podczas cieczki
– Pies przewodnik (osób niepełnosprawnych)
Zastosowanie żółtej wstążki w domu
Jeszcze kilka miesięcy temu mogliśmy spotykać się ze znajomymi i rodziną w parkach, knajpach, restauracjach. Gdzie tylko było to możliwe zabieraliśmy swoje pupile aby nie musiały zostawać same w domu przez wiele godzin. Sytuacja jaka obecnie panuje u nas w kraju i na świecie zmusza nas do częstszego spotykania się w domach. Gdy mają pojawić się u nas goście, którzy nie do końca znają nasze psy możemy dać im subtelny znak zakładając psu wstążkę w żółtym kolorze. A gdy mamy więcej psów łatwo jest w ten sposób gościom odróżnić psa, który nie potrzebuje ich uwagi. Zwłaszcza jeśli psy są tej samej rasy i wyglądają niemal identycznie. Może to być pies, który jest świeżo po zabiegu a może po prostu skaleczył łapę na spacerze i denerwuje się gdy ktoś go dotyka.
Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się dla Was przydatny i teraz będziecie wiedzieli jak postąpić gdy zauważycie psa czy też kota w żółtych akcesoriach. Podchodząc zbyt blisko do takich zwierzaków, a co gorsza próbując je przywitać, głaskać czy zachęcać do kontaktu ze swoim pupilem naraża się ich komfort, zdrowie a nawet życie. Nie znając drugiego psa nie mamy pojęcia jak może zareagować. Nawet gdy pies jest lękliwy nie oznacza to, że nie może być agresywny. Prowokując takie sytuacje zmuszamy go do obrony a przez to możemy narazić na niebezpieczeństwo swojego zwierzaka ponieważ pogryzienie często bywa nieuniknione. Zatem uszanujmy czyjąś wolę i nie zbliżajmy się nie proszeni
Żółta wstążka ma moc wtedy gdy postępujemy adekwatnie do sytuacji, czyli dajemy psu i jego opiekunowi przestrzeń i komfort.
Wybrane dla Ciebie
Które koty żyją najdłużej?
Każdy z nas chciałby cieszyć się szczęśliwym życiem ze swoim kotem. Kiedy witamy nowego, czworonożnego przyjaciela w naszym domu, rzadko kiedy myślimy o nieuchronnej, ale nadal zdecydowanie odległej wizji rozstania.
czytajWesołych Świąt!
Drodzy miłośnicy zwierząt! W tym magicznym czasie świąt Bożego Narodzenia dziękujemy Wam za miłość, troskę i zaangażowanie w życie Waszych pupili. To dzięki Wam świat zwierząt jest pełen ciepła, radości i bezinteresownej miłości.
czytajJak opiekować się gryzoniem z chorobą nerek?
Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że tak małe stworzenia jak chomik czy szczur mogą cierpieć na przewlekłe, zaawansowane schorzenia. Jak opiekować się maluchem, którego nerki nie pracują prawidłowo?
czytajE. cuniculi – co każdy opiekun królika powinien wiedzieć?
Encephalitozoon cuniculi to patogen znany wszystkim doświadczonym opiekunom królików. Jest bardzo powszechny w populacji królików domowych i w ciężkich przypadkach może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Opiekując się królikiem, powinniśmy znać objawy tej choroby, by w razie potrzeby móc szybko na nie zareagować.
czytaj