Żywienie suk w okresie ciąży i karmienia

Jak zadbać o psa w okresie ciąży i karmienia? Na co należy zwracać uwagę? - rozmowa z lekarzem weterynarii, Sylwią Buszkowską-Znak
AUTOR: Sylwia Buszkowska-Znak

Czas czytania: 5 min

Jak wygląda żywienie suk w okresie krycia i ciąży?

Prawidłowe żywienie zarówno w zakresie niedoboru jak i nadmiaru składników pokarmowych ma ogromny wpływ na przebieg ciąży. Istotne jest również żywienie przed okresem krycia, aby zapewnić wyższą skuteczność uzyskania zdrowych płodów. Pokarm powinien charakteryzować się wysoką strawnością oraz prawidłową ilością składników mineralnych i witamin. Pokarm przygotowany w domu ma mniejszą strawność, dlatego warto stosować komercyjne karmy przeznaczone dla specjalnego żywienia w okresie ciąży. Przed okresem krycia, aby zwiększyć szanse na zapłodnienie, rozwój i przeżywalność płodów należy zwiększyć w diecie dawkę witaminy A oraz B1 i B12.

W zależności od masy ciała zapotrzebowanie na energię w okresie ciąży zwiększa się w zakresie od 12% u ras małych do 35% u psów ras dużych. Równocześnie karma powinna zawierać nie tylko określone witaminy i pierwiastki, ale także być podawana w odpowiednich proporcjach. 20% energii strawnej powinno pochodzić z węglowodanów. Po połowie ciąży zwiększa się stopniowo zapotrzebowanie na wapń i fosfor, co jest związane z szybkim rozwojem u płodów układu kostnego. Istotnymi składnikami diety jest ponadto odpowiednia zawartość cynku, żelaza oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Czy dodatkowo należy podawać takiemu psu witaminy albo inne suplementy?

Jeżeli przed okresem krycia i w okresie ciąży suka żywiona była odpowiednio zbilansowaną i dobrej jakości karmą należy rozważyć dodatkowo tydzień przed porodem suplementację wapnia, aby zapobiec niedoborowi tego składnika w okresie poporodowym. Można zastosować po konsultacji z lekarzem prowadzącym i w zależności od wyników badań suplementację cynku, żelaza i nienasyconych kwasów tłuszczowych.


Czy jest coś czego pies w takim okresie nie powinien jeść?

Żywienie w okresie ciąży powinno uwzględnić zapotrzebowanie na składniki w tym okresie. Nie stosujemy w tym okresie karm mogących zawierać podroby zwierzęce, a w szczególności narządy płciowe, głowy, mózgi, nadnercza, tarczyce. Zawarte w tych narządach hormony mogą zaburzać przebieg ciąży. Nie powinny jeść również produktów, których na co dzień nie zaleca się w żywieniu psów, a należą do nich: czosnek, czekolada, rodzynki, buraki, kakao, słodziki.

PRZED OKRESEM KRYCIA, ABY ZWIĘKSZYĆ SZANSE NA ZAPŁODNIENIE, ROZWÓJ I PRZEŻYWALNOŚĆ PŁODÓW NALEŻY ZWIĘKSZYĆ W DIECIE DAWKĘ WITAMINY A ORAZ B1 I B12.

A co z żywieniem w okresie karmienia szczeniąt?

Szczenięta przy prawidłowym przebiegu okresu poporodowego należy rozpocząć dokarmiać od około 3-4 tygodnia życia w zależności od wielkości miotu i kondycji matki.


Jaki wpływ ma laktacja na organizm naszego psa?

Laktacja trwa u suk ok. 6-7 tyg. W tym okresie istnieje olbrzymie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe i mineralne, które muszą być pokrywane na bieżąco. W szczycie laktacji tj. ok 3-4 tyg. suka produkuje największą ilość mleka. W ciągu jednej doby, produkcja mleka osiąga poziom około 3,5 % masy ciała, co jest jednoznaczne z tym, że np. suka dużej rasy produkuje ok. 3 litrów mleka dziennie. W związku z tym zapotrzebowanie bytowe na energię zwiększa się kilkukrotnie w zależności od masy ciała suki, wielkości i liczebności miotu.


Czy pies podczas ciąży i laktacji powinien ograniczyć aktywność fizyczną?

Zależy to od wielu czynników, w tym od poziomu aktywności psa przed zajściem w ciążę i okresu ciąży. W pierwszym miesiącu ciąży można zmniejszyć długość i odległość spacerów lub podzielić je na kilka krótszych, aby zapobiec nadmiernemu wysiłkowi. Powinno się wyeliminować wszelkie ćwiczenia wymagające skoków lub intensywne bieganie. W drugiej połowie ciąży aktywność stopniowo powinna ulegać zmniejszeniu. Dzień lub dwa po porodzie powinno się brać psa na krótkie spacery trwające 10 minut tylko po to, aby zapewnić niewielką ilość ruchu. Po około tygodniu można spróbować nieznacznie zwiększyć ilość i długość spacerów. Po zakończeniu okresu laktacji można stopniowo wracać do większej aktywności fizycznej pod warunkiem, że kondycja suki jest dobra i masa ciała nie uległa zmniejszeniu w porównaniu do okresu przed ciążą.


Jakie mogą być negatywne skutki złego odżywania suk podczas okresu ciąży i karmienia szczeniąt?

Skutki niewłaściwego żywienia mogą powodować trudne do wychwycenia i drobne zaburzenia zarówno u płodów jak i suki, aż do poważnych chorób czy nawet śmierci płodów. Niewłaściwe żywienie w początkowym okresie może powodować trudności w zajściu w ciążę, wczesną umieralność płodów, a w późniejszym etapie często spotykanym zaburzeniem jest tężyczka u suk karmiących, zwłaszcza małych ras spowodowana niedoborem wapnia. Właściwa suplementacja wapnia i fosforu ma olbrzymi wpływ również u psów ras dużych, szczególnie jeśli chodzi o prawidłowy rozwój układu kostnego, co w przyszłości może przekładać się na pojawienie cech dysplastycznych u ras dużych.

Wybrane dla Ciebie

Przyjazne miejsca – Bacówka Radawa & SPA****

„Naszym celem od początku było stworzenie przestrzeni, w której cudownie czują się całe rodziny. Zależało nam, aby zarówno pokoje, jak i wszystkie udogodnienia spełniały potrzeby zarówno rodziców, jak i ich dzieci, które są bardzo wymagającymi gośćmi” – mówi Joanna Preisner, właścicielka Bacówka Radawa & SPA****.

czytaj

„Myślenie o niewidomych kotach jest obarczone wieloma stereotypami”. Rozmowa z Joanną Piotrowską, prezeską Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”

„Na co dzień nie myśli się o niewidomych kotach. A nawet jeśli, to jest to obarczone potworną liczbą stereotypów. Każda taka rozmowa jak nasza, jest okazją do zmiany nastawiania do „ślepaczków” – mówi Joanna Piotrowska, szefowa Fundacji Pomocy Kotom Niewidomym „Ja Pacze Sercem”, laureatka plebiscytu „Kociarz Roku”.

czytaj

Szczęście na 3 łapkach

Dziś pragniemy przedstawić Państwu niezwykłą historię Chrupka, niepełnosprawnego psa na trzech łapakach. Historia Chrupka przypomina nam, że w życiu nie chodzi o to, ile masz łap, ale o to, ile masz do zaoferowania swojemu właścicielowi i światu. W rozmowie z jego opiekunem poznamy historię Chrupka, jego codzienne wyzwania i sukcesy, a także to, jak jego obecność wpłynęła na życie jego rodziny i otoczenia. Zapraszamy do przeczytania wywiadu o miłości, determinacji i wyjątkowej więzi między człowiekiem a zwierzęciem.

czytaj

„Dzięki nim dom tętni życiem” – wesoła ferajna Joanny Przetakiewicz

Joanna Przetakiewicz, z wykształcenia prawniczka. Ceniona projektantka mody kobiecej, która zdobyła popularność dzięki swoim unikalnym i luksusowym kolekcjom. Jej marka – La Mania jest jedną z najbardziej znanych polskich marek modowych na rynku międzynarodowym. Oferuje kolekcje, które cechują się wyrafinowanym stylem, doskonałym krojem, wysokiej jakości materiałami oraz dbałością o detale. Była jurorka polskiej edycji programu Project Runway.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz