10 ciekawostek o psach

Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. . Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy, a po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
AUTOR: Kinga Piłat

 • Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy, a po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
 • Psy posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych, a ludzie tylko 5 milionów. Świetnie odnajdują się w roli tropicieli, gdyż ich nosy są w stanie dostrzec zapachy, których ludzie nigdy nie byliby w stanie poczuć.
 • Uszy – u każdej rasy przybierają inną postać, ale nie zmienia to faktu, że każdy pies wykorzystuje je nie tylko do pobierania dźwięków z otoczenia, a również do wyrażania swoich emocji. Widziałeś kiedyś przestraszonego psa? Jego uszy zazwyczaj są położone blisko głowy.
 • Rasy – na świecie uznanych przez federację kynologiczną uznanych jest niemal 400 ras. Wciąż poprzez mieszanie różnych ras powstają nowe.
 • Psy rasy chow-chow rodzą się z różowym językiem, ale po kilku tygodniach ich języki przybierają barwę granatowo-czarną. Jest to jedyna rasa psa z takim kolorem języka.
 • Szczenięta dalmatyńczyków rodzą się całkowicie białe, a z czasem nabierają czarnych lub brązowych plamek. Hodowcy w pierwszych dniach nie mają pojęcia jak wybarwią się szczenięta i z niecierpliwością czekają na moment pojawienia się plamek. Na początku są szare, a z czasem stają się wyraźniejsze.
 • Psy rasy Bloodhound mogą wychwycić trop nawet po 250-300 godzinnym odłożeniu. Oznacza to, że są w stanie złapać trop człowieka czy zwierzyny nawet po 12 dniach.
 • Mopsy ze względu na bardzo krótką kufę oraz zdeformowaną czaszkę zupełnie odbiegającą od wyglądu zwykłego Azora są narażone na wypadanie gałek ocznych.
 • Istnieją rasy odgórnie uznane za agresywne. Należą do nich: amerykański pitbulterrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Na posiadanie psa z tej grupy trzeba uzyskać pozwolenie.
 • Pozwolenie trzeba również posiadać na charty i wszelkie ich mieszanki, chociaż nie występują na liście ras agresywnych. Rząd walczy w ten sposób z kłusownictwem.

Wybane dla Ciebie

Kot wydrapuje się, robiąc sobie rany, co może mu dolegać?

Koty podobnie jak ludzie muszą od czasu do czasu się podrapać. Jeżeli takie zachowanie jest sporadyczne i powoduje urazów skóry, wtedy należy uznać je za normalne zachowanie. W przypadku, gdy nadmierne wydrapywanie prowadzi do powstawania ran, obowiązkiem opiekuna jest ustalenie przyczyny, dlatego wizyta u lekarza weterynarii w takim przypadku to konieczność.

czytaj

Masaż dla konia?

Wierzchowce to niezwykłe zwierzęta, które odnalazły swoje miejsce w świecie ludzi. Dzięki odpowiedniej budowie mogą nosić człowieka na swoim grzbiecie, a ich niezwykła siła umożliwia ciągnięcie bryczki. Konie lubią partnerstwo i współpracę z człowiekiem, jeżeli odbywa się ona we wzajemnym szacunku. Jednym z jego elementów jest zadbanie o swojego pupila, kiedy tak pięknie dla nas pracuje. W jaki sposób? Między innymi poprzez wprowadzenie rutyny masażu do stajni!

czytaj

Pomysł na prezent świąteczny dla psa

Świąteczne prezenty to nasza polska tradycja. Podarowanie komuś nawet małego drobiazgu zawsze wywołuje duży uśmiech. Co zatem sprawić naszemu czworonożnemu przyjacielowi?

czytaj

Szylkretowe koty – fakty i mity

Szylkrety to koty piękne, niezwykłe i niepowtarzalne, a także trochę tajemnicze za sprawą czego narosło na ich temat sporo mitów. Szylkret jest określeniem jednego z kocich umaszczeń, połączenia dwóch barw które nie tworzą wyodrębnionych plam ale łączą się ze sobą bardzo nieregularnie. Najczęściej są to rudo – czarne, od takiej kombinacji zresztą pochodzi nazwa. Nieregularne czarno rdzawe plamy przypominają żółwią skorupę, w języku niemieckim żółw to Schildkröte.

czytaj

 • ZDROWY PUPIL

 • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz