10 ciekawostek o psach

Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. . Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy, a po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
AUTOR: Kinga Piłat

Czas czytania: 2 min

  • Nos – nośnik zapachu, ale czy tylko? Psi nos wydziela śluz, dlatego wielu właścicieli widząc suchy nos podejrzewa chorobę. Śluz nie jest tylko wyznacznikiem zdrowia czy odpowiedniego nawilżenia. Nosem, który pokrywa warstwa śluzu pies zbiera zapachy. A po oblizaniu się próbuje poznać smak owego zapachu.
  • Psy posiadają około 200 milionów receptorów zapachowych, a ludzie tylko 5 milionów. Świetnie odnajdują się w roli tropicieli. Dlaczego? Ich nosy są w stanie dostrzec zapachy, których ludzie nigdy nie byliby w stanie poczuć.
  • Uszy – u każdej rasy przybierają inną postać, ale nie zmienia to faktu, że każdy pies wykorzystuje je nie tylko do pobierania dźwięków z otoczenia, a również do wyrażania swoich emocji. Widziałeś kiedyś przestraszonego psa? Jego uszy zazwyczaj są położone blisko głowy.
  • Rasy – na świecie uznanych przez federację kynologiczną uznanych jest niemal 400 ras. Wciąż poprzez mieszanie różnych ras powstają nowe.
  • Psy rasy chow-chow rodzą się z różowym językiem, ale po kilku tygodniach ich języki przybierają barwę granatowo-czarną. Jest to jedyna rasa psa z takim kolorem języka.
  • Szczenięta dalmatyńczyków rodzą się całkowicie białe, a z czasem nabierają czarnych lub brązowych plamek. Hodowcy w pierwszych dniach nie mają pojęcia jak wybarwią się szczenięta i z niecierpliwością czekają na moment pojawienia się plamek. Na początku są szare, a z czasem stają się wyraźniejsze.
  • Psy rasy Bloodhound mogą wychwycić trop nawet po 250-300 godzinnym odłożeniu. Oznacza to, że są w stanie złapać trop człowieka czy zwierzyny nawet po 12 dniach.
  • Mopsy ze względu na bardzo krótką kufę oraz zdeformowaną czaszkę zupełnie odbiegającą od wyglądu zwykłego Azora są narażone na wypadanie gałek ocznych.
  • Istnieją rasy odgórnie uznane za agresywne. Należą do nich: amerykański pitbulterrier, pies z Majorki, buldog amerykański, dog argentyński, pies kanaryjski, tosa inu, rottweiler, akbash dog, anatolian karabash, moskiewski stróżujący, owczarek kaukaski. Na posiadanie psa z tej grupy trzeba uzyskać pozwolenie.
  • Pozwolenie trzeba również posiadać na charty i wszelkie ich mieszanki, chociaż nie występują na liście ras agresywnych. Rząd walczy w ten sposób z kłusownictwem.

Wybrane dla Ciebie

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

W jaki sposób papugi korzystają ze stóp?    

Każdy właściciel papug, na pewno co najmniej zauważył, że ptaki te potrafią schwytać jedzenie w łapkę, manipulować nim, rozgryzać. W jakim celu to robią? Aby dostać się pysznej zawartości orzecha, kory czy owocu. Jednak czy zwróciliście uwagę, której łapki używa papuga?

czytaj

Rozmowa z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą z Woof Flyball Team Wrocław

Rekordowe 25 drużyn z 15 klubów. Tak w największym skrócie zapowiada się Wielka WOOFowska, czyli ogólnopolskie zawody flyball w miejscowości Malin pod Wrocławiem. Impreza odbędzie się w dniach 20-21 kwietnia. Przeczytaj rozmowę z Jagodą Matejczuk i Agnieszką Giemzą, trenerkami WOOF Flyball Team.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz