Nie kupuj kota w worku!

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a jak wiadomo ze świętami wiążą się prezenty. Choć artykuł dotyczy wyboru kota to nie można nie wspomnieć, w tym okresie o fakcie, że zwierzę, nie ważne czy to kot, pies czy chomik nie powinno być prezentem ani pod choinkę, ani na żadną inną okazję. Zasadniczo jest tylko jeden wyjątek od tej sytuacji, zaproszenie zwierzaka pod wspólny dach zostało wcześniej bardzo dokładnie przemyślane, rozważono wszystkie za i przeciw, a decyzja o nowym członku rodziny jest odpowiedzialną i wspólną decyzją wszystkich jej członków. I jest to jeden jedyny wyjątek.
AUTOR: Patrycja Zawadzka

Czas czytania: 4 min


Świadoma i odpowiedzialna adopcja

Wiele osób, które zastanawiają się nad zaproszeniem kota pod swój dach, zastanawia się skąd wziąć kota? Poza przypadkami, że spontanicznie decydujemy się na kota, przygarniając go chociażby prosto z ulicy, to większość osób zazwyczaj rozważa adopcję lub zakup kota z hodowli. Jest jednak jeszcze jedno pytanie, które należy sobie zadać na samym początku: czy jesteśmy przygotowani i gotowi na opiekę nad kotem? Ze wszystkimi z tym związanymi przyjemnościami, ale i obowiązkami, a także czy jesteśmy w stanie uszanować, że kot choć niewielkich rozmiarów jest drapieżnikiem w pełnym tego słowa znaczeniu i ma swoje gatunkowe potrzeby.

Gotowość do przyjęcia kota

Kot to nie tylko przyjemność. Chcąc podjąć świadomą i odpowiedzialną decyzję musisz sobie odpowiedzieć na szereg pytań:czego oczekuję od kota? czy wystarczy mi sama jego obecność?

Czy mam miejsce i czas na kota?

Czy stać mnie na utrzymanie kota?

Czy wszyscy domownicy zgadzają się na kota?

Co zrobię z kotem podczas urlopu?

Czy znam potrzeby gatunkowe kotów?

Jeżeli szczerze odpowiesz sobie na powyższe pytania i z pełną odpowiedzialnością stwierdzisz, że jesteś gotów wtedy przejdź do kolejnego etapu, poszukiwania odpowiedniego kota

Poszukiwanie odpowiedniego kota

Nie ma znaczenia, czy zdecydujesz się na adopcję czy zakup musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jaki chcielibyśmy, żeby ten wymarzony kot był począwszy od określenia cech usposobienia aż po wygląd zewnętrzny, który jednak jest najmniej istotny, o ile w ogóle ma jakieś znaczenie, ponieważ nie da nam radości nawet najpiękniejszy kot na świecie jeżeli będzie unikał kontaktu z ludźmi a nam marzy się kot, który będzie spędzał czas na naszych kolanach. Ilu ludzi tyle oczekiwań. Dlatego stwórz listę i na jej podstawie rozpocznij poszukiwania. Wszystkim zależy, aby każda ze stron była zadowolona, przyszli opiekunowie, żeby zamieszkali z kotem, który jest spełnieniem ich marzeń, a kot, żeby miał odpowiedzialnych opiekunów z którymi zostanie do końca swoich dni. Niezależnie od oczekiwań musisz przede wszystkim pamiętać o obowiązkach i naturze kota. Pamiętaj koty nie są złośliwe jak bardzo często ich niechciane zachowanie jest interpretowane przez niewyedukowanych kocich opiekunów. Żadne zachowanie, nawet te uciążliwe jak załatwianie poza kuwetą, czy drapanie wiąże się ściśle z kocią naturą. Pierwszy problem najczęściej jest objawem źle dobranej lokalizacji, żwirku, a nawet rozmiaru kuwety, choć bywa też sygnałem problemów zdrowotnych – kot przecież nie może nam tego powiedzieć werbalnie. Drugi problem, jak często określają go koci opiekunowie, z punktu widzenia kota jest naturalnym zachowanie. Kot drapie, żeby komunikować się z innymi kotami, oraz w celu pielęgnacji pazurków. Dlatego tak ważne jest nie tylko rozumienie kociej natury, ale jej pełna akceptacja i umożliwianie kotu realizacji jego naturalnych potrzeb. Pamiętaj kot to nie kaprys, a zobowiązanie na długie lata.

Adopcja czy zakup z hodowli?

Fundacje, schroniska, czy domy tymczasowe najczęściej bardzo dobrze znają swoich podopiecznych, to bardzo ważne i bardzo ułatwia udane adopcje. Tymczasowi opiekunowie wiedzą jaki kot ma charakter, przyzwyczajenia, jakie warunki byłby dla niego odpowiednie, w tym chociażby czy dla kota jest odpowiedni dom z dziećmi, czy tylko i wyłącznie dom bez dzieci. Warto obserwować te organizacje w mediach społecznościowych, gdzie bardzo często umieszczają ogłoszenia ze szczegółowymi opisami kotów.

Decydując się na zakup kota odpowiedzialnie podejdź do wyboru rasy i co najważniejsze nie patrz wyłącznie na wygląd zewnętrzny, a na usposobienie kotów danej rasy. Oczywiście wzorzec rasy nie zawsze daje gwarancję, że wszystkie koty tej rasy będą do niego w pełni pasowały, bo koty mają też swoje cech osobnicze, ale zwiększą prawdopodobieństwo, że się nie rozczarujemy. Przy zakupie pamiętajmy o tym aby zweryfikować, czy hodowla jest legalna.

Niezależnie od pochodzenia kota warto przed ostateczną decyzją poznać kota osobiście i odwiedzić go w miejscu przebywania. Podczas takie j wizyta zadawaj jak najwiecej pytań, albo upewnić się w swojej decyzji i tym samym zapewnić kotu w domu wszystko co najlepsze. Pamiętaj kot to nie chwilowy kaprys, a zobowiązanie na długie lata.

https://www.instagram.com/themisscat.pl/

https://www.instagram.com/patrycjazawadzka_pl/

Wybrane dla Ciebie

Na czym polega dogoterapia? (podcast, zdjęcia)

Na czym polega dogoterapia? Jakie są rodzaje dogoterapii? Dziś, zgodnie z obietnicą, zabieramy Was do Bełchatowa. Posłuchaj 5. odcinka Pets World Podcast, w którym porozmawaliśmy z Mateuszem Cychem, dogoterapeutą i trenerem psów.

czytaj

Co może jeść kot?

Żywienie kotów to temat obszerny, który często wywołuje dyskusje, a nawet kontrowersje. Jedno jest jednak pewne – kot to bezwzględny mięsożerca, więc w jego misce powinny znajdować się produkty mięsne. Dieta kota powinna być odpowiednio zbilansowana, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem. Rodzi się więc pytanie: co może jeść kot?

czytaj

Jak opiekować się królikiem, który widzi na jedno oko?

Opieka nad zwierzęciem cierpiącym z powodu jakiejś niepełnosprawności, zawsze wiąże się z udogodnieniami, jakie właściciel musi mu zapewnić. Jak dbać o królika, który widzi świat jednym okiem?

czytaj

Jak oswoić szczura?

Myślisz o kupnie lub przygarnięciu szczurów? A może zawitały one już w Twoim domu? Kluczowe jest ich prawidłowe oswojenie, aby czuły się bezpiecznie w Twoim towarzystwie i pozwalały brać się na ręce, gdy to konieczne. Podpowiemy Ci, w jaki sposób możesz przyzwyczaić do siebie zarówno młode szczurki, jak i te nieco starsze.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz