5 komend, których warto nauczyć swojego psiaka

Nie musisz posiadać certyfikatu wykwalifikowanego trenera, by nauczyć psa podstawowych sztuczek! Pamiętaj, że dla czworonoga jest to wspaniała zabawa. Jeśli chcesz wspólnie z nami rozpocząć tę pomerdaną przygodę to koniecznie przygotuj: dozę cierpliwości, ulubione smaczki Twojego pupila oraz wygodny dla Was obojga kąt. No to zaczynamy!
AUTOR: Sara Migaj

Czas czytania: 3 min


Przybijamy piątkę!

Prawdopodobnie Twój pies nie ma problemu z takimi prostymi komendami jak np.: podaj łapę. A co jeśli poprosisz go o przybicie piątki? Na początek usiądź wygodnie i poproś go by podał Tobie łapę – czyli wykonał czynność, która jest dla niego naturalna. Następnie podnieś swoją dłoń nieco wyżej i ponownie sprawdź, czy psiak zareaguje. W tym momencie za dobrze wykonane zadanie możesz go nagrodzić. Kolejne już powtórzenie powinno odbyć się z widocznym wnętrzem Twojej dłoni – postaraj się złapać kontakt wzrokowy w psem i skłonić go do tego by łapką dotknął wnętrze dłoni, jeśli rzeczywiście pies to zrobi, powiedz “piątka” i podaj smakołyk. Ćwiczenie warto powtórzyć nawet kilkakrotnie.

Nasza rada: Jeśli widzisz, że Twój pies nie za bardzo wie o co w tym wszystkim chodzi to po prostu daj mu czas – zwolnij tempo, podchodź do niego jeszcze łagodniej niż do tej pory – nakieruj go!

Ukłon

Naturalnym zachowaniem po smacznej drzemce jest przeciąganie się. Bądź czujny i obserwuj swojego psiego przyjaciela, a w momencie gdy sam z siebie zacznie to robić – nagródź go smaczkiem. W momencie przeciągania powiedz komendę “ukłon”. To bardzo prosty sposób, który uświadomi czworonoga, że za tę konkretną czynność jest nagradzany – wkrótce będzie reagował na Twoją komendę w oczekiwaniu na ulubiony smakołyk!


Obrót

Obrót to jedna z najprostszych sztuczek. Wystarczy, że w swoją dłoń chwycisz ulubioną przekąskę psa, a następnie złapiesz jego kontakt wzrokowy w postaci: pies-smakołyk – i wykonasz ruch w stronę ogona. Za każdym razem gdy Twój przyjaciel wykona pełny obrót – nagródź go. Jeśli psiak bardzo szybko nauczył się tej czynności to odłóż przysmak i spróbuj poprowadzić go “gołą ręką” – pamiętaj, by koniecznie wypowiedzieć komendę “obrót”. 

Poproś

Skomlenie, szczekanie czy nerwowe tuptanie odejdzie w zapomnienie gdy nauczysz swojego psa tej sztuczki! Nowa komenda pokaże mu uroczo poprosić Cię o to, czego w danym momencie pragnie. Na początek wydaj komendę “siad” lub na swój własny sposób poproś psa o zajęcie pozycji siedzącej. Następnie weź w dłoń smakołyk i trzymaj go blisko jego oczu/nosa kierując przekąskę ku górze w swoją stronę – tak aby pupil oderwał przednie łapy od podłoża. Za każdym razem jak uda Wam się ta próba – wydaj smakołyk. Przy kolejnych powtórzeniach koniecznie wprowadź komendę “poproś”. 

Stop

Komenda “stop” to bardzo przydatna rzecz. Wyobraź sobie, że czekacie na czerwonym świetle przy ruchliwej drodze, a Twój pies wciąż się wyrywa – i co teraz? Ta sztuczka zaoszczędzi Ci nerwów i zapewni bezpieczeństwo. Za każdym razem gdy wybieracie się na spacer, w momencie gdy tego potrzebujesz, mów do swojego psiaka komendy typu: “stop” lub “poczekaj” a jeśli Twój czworonogi przyjaciel wysłucha Twoich słów – nagródź go przysmakiem. Warto również do komend dodać słowo “idziemy”, które da wyraźny sygnał psiakowi, kiedy jest odpowiedni moment na to, by ruszyć z miejsca. 

Pamiętaj, że uczenie psiaka nowych rzeczy powinno przynosić Wam radość, a nie nerwy czy niepotrzebny stres. Gdy widzisz, że Twój przyjaciel ma dość – odpuść i spróbuj następnego dnia. Każdy pies jest inny, jeden nauczy się danej komendy już tego samego dnia, a drugiemu może zająć to kilka tygodni – nie poddawaj się i bądź konsekwentny.

Wybrane dla Ciebie

Jak założyć hotelik dla psów? Katarzyna Pokora – magister inż. zootechnik, zoopsycholog i hodowca (podcast, zdjęcia)

Na czym polega prowadzenie hoteliku dla zwierząt? Jakie są największe wyzwania takiej działalności? Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Pokorą – mgr inż. zootechnikiem, zoopsychologiem, hodowcą, wykładowcą i właścicielką hoteliku dla psów. Dobrego odbioru!

czytaj

Czy zwierzęta czerpią przyjemność z jedzenia?

Jedzenie to podstawowa potrzeba każdego żywego organizmu. Jednak czy zwierzęta czerpią z niego przyjemność, tak jak ludzie? To pytanie zadawane jest przez wielu właścicieli zwierząt oraz naukowców.

czytaj

Zwierzęta, które potrafią „mówić”. Papugi, delfiny i inne komunikatywne gatunki

Zwierzęta na całym świecie komunikują się ze sobą za pomocą różnych, złożonych sposobów dostosowanych do ich potrzeb czy środowiska. Fakt, że my korzystamy z języka, nie oznacza wcale, że zwierzęta swojego języka nie mają!

czytaj

Zwierzęta, które zmieniły historię

W naszej ludzkiej historii nie ma za dużo miejsca na zwierzęta. Ich obecność jest dostrzegana i doceniana, dopiero gdy staną się one wystarczająco użyteczne i przydatne człowiekowi, by dostać status bohatera. Często więc mówi się o jednostkach, które zmieniły bieg historii.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz