
Czy królik tęskni?
Czas czytania: 4 min
CO CZUJE KRÓLIK?
Warto zacząć od niezwykle istotnego faktu. Królik jest zwierzęciem stadnym. Decydując się na tego uroczego zwierzaka zdecydowanie należy przygarnąć co najmniej dwoje z nich. Być może już w tym momencie poznaliśmy odpowiedź na pytanie tytułowe artykułu. Oczywiście żyjąc w towarzystwie będzie im obu raźniej, niemniej jednak królik jak każde zwierzę może odczuwać tęsknotę. Jest to inne uczucie niż ludzkie. Zwierzęta nie potrafią określać upływającego czasu, przez co nie zrobi im dużej różnicy 15 minut lub 8 godzin w samotności. Króliki są zwierzętami społecznymi, które przywiązują się do ludzi – swoich opiekunów, więc jest to naturalne, że może im nas brakować.

JAK POZNAĆ, ŻE KRÓLIK JEST SMUTNY I TĘSKNI?
Aby stwierdzić pesymistyczny nastrój naszego pupila, warto przyjrzeć się przyczynom powstawania u niego takich uczuć. To przede wszystkim rozłąka, rozdzielenie od swojego towarzysza (innego królika) lub opiekuna. Oczywistym jest brak możliwości zapewnienia zwierzęciu ciągłej atencji, niemniej jednak pozwólmy zwierzakowi cieszyć się naszą obecnością, gdy tylko jest to możliwe.
Smutny królik stanie się mniej energiczny. Przestanie go interesować otoczenie, nie będzie też radośnie skakał. Niektóre uszaki mogą stać się nieco nerwowe z tego powodu. Częstym objawem tęsknoty jest także obniżony apetyt. Tęskniący uszaty pupil raczej nie będzie się bawił i interesował zabawkami. Poznasz jego smutek przez położone do tyłu uszy. Choć ciężko słyszalne, ale wydawane czasem przez zajęczaki ciche popiskiwanie, jest objawem zaniepokojenia spowodowanego właśnie brakiem towarzystwa – tęsknotą. Gdy zauważysz, że zwierzak trąca Cię swoim noskiem może to oznaczać, iż wymaga więcej atencji i tęskni za Twoim towarzystwem.
JAK WSPIERAĆ KRÓLIKA Z TĘSKNOTĄ?
Jeżeli jesteś opiekunem jednego królika w swoim domu zastanów się nad towarzystwem dla niego. Jak już wcześniej wspomniano, króliki potrzebują towarzystwa z uwagi na ich przysposobienie do życia w stadzie. Przygotuj się na (czasem długi) proces zaprzyjaźniania zwierząt. Początkowo uszaki mogą się nie akceptować, natomiast kluczowa będzie w tym przypadku cierpliwość i wytrwałość opiekunów. W miarę możliwości przygarnij drugiego królika do towarzystwa, a z pewnością sprawisz radość obojgu. Będą razem spać, jeść i bawić się. Staną się najlepszymi przyjaciółmi – papużkami nierozłączkami spędzając każdą chwilę razem.
Króliki nie lubią nudy. Zapewnij im zatem różne atrakcje, oczywiście bezpieczne
i odpowiednie dla tych zwierząt. Warto często zmieniać aranżacje przestrzeni królików, aby nie zdążyły zbyt szybko się przyzwyczaić do zabawek. Im bardziej kreatywny opiekun, tym więcej możliwości zapewnienia uszakom rozrywek. Czasem warto zastąpić gotowe zabawki własną osobą, poświęcając królikowi swój czas, bawiąc się z nim, głaszcząc go.
KRÓLIK TO WRAŻLIWA ISTOTA
Króliki są zwierzętami niezwykle wrażliwymi. Warto o tym pamiętać. Jest też dobra wiadomość. Zapewnienie królikom towarzystwa spełni ich podstawowe potrzeby emocjonalne.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?
Królik i kawia domowa. Czy mogą żyć w jednej klatce?
Podstawy opieki nad królikiem. Co warto wiedzieć przed adopcją?
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj