
Dlaczego królik mnie atakuje?
Czas czytania: 5 min
Należy rozpocząć od rozpoznania przyczyny, aby pomóc królikowi poczuć się komfortowo i bezpiecznie. W niniejszym artykule przedstawiam najczęściej spotykane powody agresji u królików oraz sposoby jak poradzić sobie z tym problemem.
PROBLEMY Z OSWOJENIEM
Królik, podobnie jak wiele innych zwierząt domowych, broni swojego terytorium. W sytuacji, gdy pojawią się na „nowym” terytorium, na przykład gdy pojadą z właścicielami na wakacje, mogą odczuwać zagrożenie spowodowane obcym dla nich miejscem. W konsekwencji mogą reagować agresywnie, broniąc swojego miejsca. W takiej sytuacji należy stopniowo przyzwyczaić zwierzę do nowego miejsca. Jeżeli uszak nie zostanie oswojony może zareagować strachem, ugryźć, drapać lub „burknąć”.
Proces oswajania przede wszystkim wymaga cierpliwości. Postarajmy się pozwolić naszemu pupilowi poznać zapach miejsca, w którym się znalazł. Nie zbliżajmy się zbytnio do zwierzęcia, dopóki sam nie zacznie tego robić. Zaproponuj królikowi jego ulubiony przysmak, możesz również delikatnie go pogłaskać. Jeśli nie zareaguje agresją, oznacza to, że proces oswajania przebiega pozytywnie.

KRÓLIKI PO TRAUMACH
Jednym z przejawów agresji u królików są traumatyczne przeżycia, na przykład przemoc, której doświadczył, zaniedbanie lub zbyt wczesne oddzielenie od matki. Takie króliki zdecydowanie trudniej oswoić. Są one również bardziej wrażliwe na dotyk i nagłe ruchy. W ich przypadku agresja to mechanizm obronny, który często wykorzystują zanim doświadczą otoczenia, ponieważ mają negatywne wspomnienia i doświadczenia.
Królik, który doświadczył traumy, wymaga niezwykle łagodnego podejścia. Należy zapewnić mu w domu miejsce, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie. Postaraj się unikać gwałtownych ruchów i niepokojących dźwięków. Warto również skonsultować się z króliczym behawiorystą (lub lek. weterynarii), który może okazać się niezwykle pomocny w tej sytuacji. W trudniejszych przypadkach może być nawet konieczna terapia behawioralna.
ZŁE NAWYKI WYCHOWAWCZE
Królik nie lubi być brany na ręce. W ich naturalnym środowisku jest to sytuacja zagrożenia, na przykład atak drapieżnika. Gdy zbyt często próbujesz podnosić królika, zacznie on postrzegać Cię jako zagrożenie, co w konsekwencji może prowadzić do jego agresywnych zachowań. Natarczywe głaskanie, przeszkadzanie, zaczepianie królika również może wpłynąć na zwierzę negatywnie, stąd tak ważne jest odpowiednie zastanowienie się, czy na pewno królik to zwierzę dla dzieci. Złe nawyki wychowawcze prowadzą do powstawania u królików frustracji. Należy zacząć od tego, że królik nie powinien być zmuszany do kontaktu, gdy tego nie chce.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie usiąść obok niego na podłodze i zachęcić do kontaktu. Jeśli podejdzie sam, oznacza to, że poczuł się komfortowo i nam zaufał. Za każde spokojne zachowanie warto królika nagradzać smakołykami, aby kojarzył kontakt z nami z czymś pozytywnym i częściej zbliżał się do nas z chęcią.

INSTYNKT TERYTORIALNY
W niektórych przypadkach powodem pojawienia się agresywnych zachowań u królika jest silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Jeżeli królik poczuje zagrożenie swojego terytorium, może bronić swojej klatki (kojca), misek, lub zabawek przed właścicielem. To zjawisko często pojawia się wśród niewykastrowanych królików, u których agresję wzmagają hormony. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu jest sterylizacja.
Dodatkowo postaraj się nie ingerować w jego terytorium bez ostrzeżenia. Warto przyzwyczaić królika do swojej obecności. Można zaproponować mu smakołyk, delikatnie wkładając rękę do klatki, co pozwoli zmniejszyć jego niepokój.
ZDROWIE I DYSKOMFORT FIZYCZNY
Częstym powodem występowania agresywnych zachowań u królików jest ból. Problemy zdrowotne, takie jak przerost zębów, problemy żołądkowe lub infekcje uszu mogą prowadzić królika do drażliwości. W takiej sytuacji uszak można reagować agresją, gdy ktoś próbuje go podnosić czy dotykać. Jeżeli agresja pojawia się niespodziewanie i nagle, warto skonsultować to zachowanie z weterynarzem. Oczywiści niezwykle ważna jest profilaktyka, dzięki której możemy uniknąć takich sytuacji.
PODSUMOWANIE
Pojawienie się agresji u królika może mieć wiele powodów. Aby pomóc swojemu pupilowi, zachowajmy przede wszystkim cierpliwość. Należy zrozumieć charakter tych zwierzaków i zastosować odpowiednie podejście. Warto postawić na profilaktykę zdrowia, budować pozytywne skojarzenia i dać królikowi poczucie komfortu i bezpieczeństwa w naszej obecności.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Które króliki rosną najszybciej?
Królik czy kawia? Poradnik zakupowy
Królik vs gryzoń – różnice gatunkowe
Dlaczego warto wykastrować królika?
Badania krwi u królików. Czy są konieczne?
Dieta królika: Co powinien jeść, a czego unikać?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Wybrane dla Ciebie
Międzynarodowy Dzień Psa Ratowniczego. Rozmowa z Reginą Zaworską-Kulczyk z OSP Gościeradz (podcast, zdjęcia)
Dziś w Pets World Podcast gościmy Reginę Zaworską-Kulczyk – strażaczkę-ratowniczkę, przewodniczkę psów ratowniczych Loco i Salvo, założycielkę Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Gościeradzu. Na czym polega szkolenie psa ratowniczego? Jak przebiega akcja ratownicza, minuta po minucie? Posłuchaj odcinka!
czytajRola zoofizjoterapii w życiu psiego seniora
Zoofizjoterapia to jedna z dziedzin nauk weterynaryjnych, która z roku na rok zyskuje coraz większą popularność i budzi zainteresowanie zarówno wśród lekarzy weterynarii i opiekunów zwierząt.
czytajKtóre koty są spokojne? Przewodnik po rasach
Przyjęcie kota pod swój dach to decyzja na długie lata. W końcu to nie tylko zwierzę, ale nowy domownik, który powinien pasować do stylu życia i osobowości opiekunów.
czytajNosework, czyli wyjątkowy sport kynologiczny. Rozmowa z Sylwią Babicz ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku (podcast, zdjęcia)
Od 150-300 milionów. Tyle receptorów znajduje się w psim nosie. Ich dokładna liczba zależy między innymi od rasy psa. Tymczasem człowiek ma ich zaledwie 5-6 milionów. O fenomenie psiego nosa oraz zabawie w „poszukiwanie zapachów” porozmawialiśmy z Sylwią Babicz, instruktorką noseworku i psiego fitnessu ze Szkoły dla psów Piąty Pazur w Gdańsku. Przyjemnego węsze… słuchania!
czytaj