Królik czy kawia? Poradnik zakupowy

Gryzonie i zajęczaki stają się coraz popularniejszymi domowymi pupilami. Królik czy świnka morska – które zwierzę wybrać? I na jakie zakupy trzeba być gotowym?
AUTOR: Katarzyna Żeżuła

Czas czytania: 6 min

SŁOWO NA TEMAT GATUNKÓW

Króliki należą do rodziny zającowatych i rzędu zajęczaków. W naszych domach najczęściej pojawiają się tak zwane miniaturki, których waga osiąga maksymalnie dwa i pół kilograma. Jako domowi przyjaciele doskonale sprawdzają się również króliki hodowlane, które mogą ważyć nawet dziesięć kilo. W niewoli dożywają zazwyczaj 10-12 lat.

Kawie domowe, znane też jako świnki morskie, są gryzoniami, a w obrębie gatunku wyróżnia się rozmaite odmiany krótkowłose, długowłose, a nawet bezwłose. Ich waga waha się zwykle między 600 gram a kilogramem. Osiągają średnio 8 do 10 lat.

Zajęczaki i gryzonie łączy wiele wspólnych cech. Ich zęby rosną przez całe życie, jednak u królików możemy dostrzec dwie pary górnych siekaczy, podczas gdy kawie mają tylko jedną. Bardzo istotną informację stanowi fakt, że zarówno świnki morskie, jak i zajęczaki, są silnie stadne. Aby zapewnić podopiecznym komfort życia, należy utrzymywać razem przynajmniej dwa osobniki.

Królik czy kawia?

WYPRAWKA DLA KAWII

Najważniejszym punktem na liście zakupów przed zaproszeniem pod swój dach świnek morskich jest oczywiście klatka. Minimalna długość lokum dla świnkowej pary to 130 centymetrów, a szerokość: 70 centymetrów. Zakłada się, że na każdą kolejną kawię powinna przypadać dodatkowa powierzchnia około 0,33 m2. Zasada jest prosta: im większa klatka, tym lepiej.

Koniecznością są także codzienne wybiegi. Bezpieczne mieszkanko nie powinno zawierać pięter, musi się w nim za to znaleźć miska na wodę, miseczka na jedzenie, paśnik i domek, gdzie maluchy będą mogły zaznać odrobiny prywatności. Nie każdy futrzak umie korzystać z kuwety, jednak warto spróbować poświęcić czas na naukę i umieścić taki element w klatce. Świnki nie potrzebują kołowrotków, w których gustują na przykład chomiki. Takie akcesoria nie są dostosowane do ich anatomii i mogą być przyczyną niebezpiecznych wypadków. Jako podłoże sprawdzą się odpylone trociny, inna delikatna dla łapek ściółka lub drybed. Niezbędny jest oczywiście dobór odpowiedniej, dobrej jakościowo karmy oraz systematyczne uzupełnianie zapasów siana, suszonych ziół i świeżych przekąsek.

WYPRAWKA DLA KRÓLIKA

Przyszli króliczy opiekunowie muszą liczyć się z tym, że potrzebują dla swoich futrzastych pupili znacznie więcej miejsca. Aktywne maluchy muszę dysponować odpowiednio dużym terenem z możliwością wybiegu. Minimalna długość klatki dla zajęczaków to 150 centymetrów, przy założeniu, że zwierzaki będą spędzały poza nią przynajmniej kilka godzin dziennie. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie stanowi kojec, dający możliwość swobodnego kicania. Świetną opcją jest także przystosowanie pokoju lub całego mieszkania do obecności podopiecznych.

Niezbędne elementy wyposażenia to oczywiście kuwety odpowiedniej wielkości, miski na pokarm i wodę oraz paśnik na siano. W przypadku królików trociny są niewskazane. W roli podłoża dużo lepiej sprawdzą się dywaniki bądź wykładziny, a w kuwecie podkłady higieniczne lub drybed.

PROFILAKTYKA

Zarówno króliki, jak i świnki morskie w naturze mogą paść ofiarą wielu czyhających na nie drapieżników, dlatego ze wszystkich sił starają się ukryć symptomy, wskazujące na osłabienie. Również w naszych domach zwierzaki doskonale maskują wszelkie objawy chorobowe. Z tego względu zaleca się wykonywanie profilaktycznych badań kontrolnych raz na kilka miesięcy. Warto pamiętać o systematycznym ważeniu pupili, gdyż nagła zmiana masy ciała może stanowić pierwszą widoczną oznakę kłopotów ze zdrowiem.

Króliki każdego roku powinny być szczepione przeciw trzem chorobom zakaźnym (myksomatozie oraz pomorom krwotocznym typu I i II). Każdy maluch niezależnie od płci musi przejść zabieg kastracji. Ważne są regularne badania kału i krwi.

Kawie domowe nie przechodzą profilaktycznych szczepień, ale podobnie jak zajęczaki powinny regularnie przechodzić badania kontrolne. Kastracja jest zalecana z przyczyn zdrowotnych, szczególnie u samic. W celu uniknięcia nagłego powiększenia stada, nie należy rzecz jasna utrzymywać niekastrowanej pary mieszanej płci.

Wśród najczęściej występujących wśród świnek i królików schorzeń można wyróżnić problemy stomatologiczne oraz choroby związane z przewodem pokarmowym. Zarówno zajęczaki jak i gryzonie są bardzo wrażliwe, a ich delikatny kościec predysponuje też do wszelkiego rodzaju złamań.

Regularne kontrole, obejmujące sprawdzenie jamy ustnej powinien wykonywać lekarz weterynarii, specjalizujący się w leczeniu drobnych ssaków. Do pierwszych obowiązków nowego właściciela należy zatem znalezienie w najbliższej okolicy lekarza, który pomoże w razie kłopotów. W przypadku królików i gryzoni czas pełni niesamowicie istotną rolę. Nawet doba nieprzyjmowania pokarmu stanowi realne zagrożenie życia, a stany nagłe, takie jak ostre rozszerzenie żołądka lub skręt wątroby, bez interwencji potrafią zabić malucha w kilka godzin.

Królik czy kawia?

KUPNO CZY ADOPCJA?

Sklepy zoologiczne sprzedające żywe zwierzęta nie są niestety najlepszym miejscem dla miłośników futrzaków. Przebywające tam maluchy często są chore, zbyt młode, zarobaczone, nieodpowiednio żywione lub utrzymywane w niewłaściwych warunkach, a nierzadko zdarza się, że ich rozmnażanie również przebiega w wątpliwych moralnie okolicznościach. Z tego względu najbardziej zalecaną opcją znalezienia dla siebie towarzysza jest adopcja lub zakup w certyfikowanej hodowli. Dużym plusem przygarnięcia przyjaciela z fundacji jest to, że od razu możemy dowiedzieć się czegoś o charakterze malucha, który wolontariusze zdążyli już doskonale poznać.

KOGO WYBRAĆ?

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić, jakiego pupila wybrać. Zarówno gryzonie, jak i zajęczaki wymagają dużych pokładów cierpliwości podczas procesu oswajania, a także wyostrzonej uwagi właściciela na najdrobniejsze symptomy złego samopoczucia. Odpowiedzialny opiekun musi zapewnić im regularne wizyty u lekarza specjalisty i poświęcać im czas. Z uwagi na swoje gabaryty, króliki będą wymagały nieco większych nakładów finansowych na uzupełnianie pokarmu, potrzebują też więcej miejsca w domu.

Jedno jest pewne: niezależnie od wyboru, wszystkie maluchy otoczone troskliwą opieką z pewnością staną się doskonałymi przyjaciółmi na długie lata.

TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Żywienie królików

Cukrzyca u gryzoni

ABC świnki morskiej

Domowa apteczka królika

Jak oswoić świnkę morską?

Które króliki rosną najszybciej?

Czym różni się królik od gryzonia?

Najczęstsze choroby neurologiczne gryzoni

Kawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (podcast)

Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?

Co jedzą świnki morskie? Prawidłowa dieta kawii domowej

Podstawy opieki nad królikiem. Co musisz wiedzieć przed adopcją?

Wybrane dla Ciebie

Samookaleczanie papug

Skubanie piór oraz samookaleczanie się papug to problem, który może być spowodowany różnymi przyczynami, takimi jak stres, nuda, czy problemy zdrowotne.

czytaj

Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?

O lokum królika powinniśmy pomyśleć jeszcze przed przygarnięciem nowego domownika. Ważne jest wszystko, od jego umiejscowienia, po wielkość i wyposażenie. W tym artykule dowiesz się, jak zapewnić królikowi komfortowe warunki.

czytaj

Obrona zasobów u psów: Zrozumienie i zarządzanie problemem behawioralnym

Obrona zasobów to coraz częściej spotykany problem behawioralny, który dotyka wielu psów. Występuje, kiedy zwierzę wykazuje agresywne zachowania, aby bronić przedmiotów lub osób, które uważa za swoje. Jak pracować z tym problemem?

czytaj

Jak zadbać o bezpieczeństwo zwierząt w czasie Świąt i Sylwestra? Rozmowa z lek. weterynarii Renatą Nowicką (podcast, zdjęcia)

Jakie zagrożenia dla zwierząt niosą świąteczne ozdoby i wigilijne potrawy? Jak przygotować zwierzęta domowe na huczne pożegnanie roku? W jubileuszowym, 25. odcinku Pets World Podcast porozmawialiśmy z lek. weterynarii Renatą Nowicką z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich „Animal Patrol”. Przyjemnego słuchania!

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz