Jak oswoić świnkę morską?
Czas czytania: 5 min
OSWAJANIE ŚWINKI MORSKIEJ – NAJWAŻNIEJSZE ZASADY
Jeśli zdecydujesz się na przygarnięcie świnek morskich, pamiętaj przede wszystkim o tym, że są to zwierzęta stadne. Najlepiej więc od razu adoptować (lub kupić ze sprawdzonej hodowli) co najmniej dwa lub trzy „prosiaczki”. Oczywiście powinny one być tej samej płci lub wykastrowane, aby nie doszło do niespodziewanego powiększenia rodzinki. Wiele osób zastanawia się, jak oswoić pojedynczą świnkę morską. Tymczasem proces ten przebiega zdecydowanie sprawniej, gdy kawia jest w towarzystwie osobników tego samego gatunku.
Przed wprowadzeniem kawii do domu, upewnij się, że wszystko jest przygotowane. Na świnki powinna już czekać odpowiednio duża klatka, wyposażona w jedzenie, wodę i niezbędne akcesoria, w tym liczne kryjówki. Domki czy tunele są nieodzownymi elementami lokum dla kawii, gdyż ich naturalnym zachowaniem jest szukanie bezpiecznego schronienia. Dzięki temu będą mogły spokojnie zapoznawać się z nowym otoczeniem, mając zawsze możliwość ukrycia się. Klatka powinna stać w spokojnym i zacisznym miejscu.
OSWAJANIE ŚWINKI MORSKIEJ Z NOWYM DOMEM
Tuż po przybyciu do nowego domu, świnki morskie z pewnością będą nieco wystraszone. Dlatego przez pierwsze kilka dni należy je zostawić w spokoju i pozwolić na oswojenie się z otoczeniem. Zadbaj więc głównie o to, aby kawie miały świeże jedzenie i wodę oraz obserwuj ich zachowanie. Powstrzymaj się od dotykania zwierzaków i poza momentami karmienia najlepiej nie wkładaj rąk do klatki. Nie próbuj też jeszcze ich karmić z ręki – prawdopodobnie będą zbyt przestraszone, aby do Ciebie przyjść.
Początkowo kawie na pewno będą spędzać dużo czasu w ukryciu – dlatego kluczowe jest zapewnienie im przytulnych kryjówek. Od drugiego dnia możesz zacząć proces przyzwyczajania zwierzaków do swojej obecności. Aby oswoić świnkę morską, trzeba na początku jak najczęściej do niej mówić spokojnym głosem. Możesz w tym celu usiąść blisko klatki, aby kawie zapoznawały się też z Twoim zapachem. Nie rób gwałtownych ruchów, nie dotykaj jeszcze zwierzaków i staraj się nie podnosić głosu.
JAK OSWOIĆ ŚWINKĘ MORSKĄ? KOLEJNE KROKI
Po kilku dniach „rozmawiania” ze zwierzakami, przychodzi pora na kolejne etapy ich oswajania. Najszybsza droga do serca kawii prowadzi przez żołądek – potrzebne Ci będą więc liczne przysmaki. Na początku dobrze sprawdzą się długie kawałki warzyw, np. pokrojone w paski marchewki czy ogórki. Podsuń je do klatki i poczekaj, aż kawie do Ciebie przyjdą i zabiorą się za obgryzanie przysmaków. Możesz też zacząć wołać świnki – wybierz jedno krótkie słowo, które mają skojarzyć z podawaniem przysmaków (np. „smaczki” czy „pyszne”). Używaj go za każdym razem, gdy je karmisz, a szybko zrozumieją, o co chodzi i będą przychodzić na zawołanie.
Dobrze jest też jak najwcześniej zacząć wypuszczać świnki morskie na wybieg, aby oswoić je z nowym otoczeniem. Zadbaj jednak o odpowiednio zabezpieczoną przestrzeń i nie wyciągaj kawii na siłę z klatki. Otwórz im tylko drzwiczki i zaczekaj, aż same wyjdą. Na wybiegu możesz też zastosować trening ze smakołykami.
JAK OSWOIĆ ŚWINKĘ MORSKĄ Z DOTYKIEM?
Po jakimś czasie możesz podawać świnkom smaczki bezpośrednio na ręce. Połóż np. kawałek ogórka na otwartej dłoni i podsuń ją delikatnie zwierzakom. Będą one mogły lepiej zapoznać się z Twoim zapachem i nauczyć, że nie stanowisz żadnego zagrożenia. Dopiero gdy będą już pewnie czuły się w Twojej obecności, możesz zacząć je delikatnie głaskać, a po pewnym czasie ostrożnie brać na ręce. Pamiętaj jednak, aby nie łapać kawii od góry. To kojarzy im się z atakiem drapieżnego ptaka, mogą się więc przestraszyć i stracić do Ciebie zaufanie.
Uważnie obserwuj reakcje świnek – jeśli nadal są lękliwe, nie zmuszaj ich do kontaktu z Tobą. Wróć do poprzedniego etapu i poczekaj, aż Ci zaufają. To, jak szybko świnka morska się oswoi, zależy głównie od jej charakteru i wcześniejszych doświadczeń. Niektóre kawie w pełni przyzwyczajają się do człowieka w ciągu kilku tygodni, inne potrzebują kilku miesięcy, a nawet lat. Są też osobniki, które nigdy nie polubią brania na ręce czy głaskania i trzeba to zaakceptować.
OSWAJANIE ŚWINKI MORSKIEJ – PODSUMOWANIE
Aby oswoić świnkę morską, trzeba wykazać się jak największą dozą cierpliwości i konsekwencji. Przed przygarnięciem zwierzaków upewnij się, że masz dla nich przygotowaną odpowiednią przestrzeń, która zapewni im komfort i poczucie bezpieczeństwa. Nie rób niczego na siłę – nie zmuszaj świnki morskiej do kontaktu, jeśli jest przestraszona, ucieka czy chowa się w kryjówce. Łagodne podejście z pewnością zaowocuje świetnym kontaktem ze zwierzakiem w przyszłości!
TO TEŻ CIĘ ZAINTERESUJE
Zabawki dla szczura. Co wybrać?
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach?
Komunikacja świnek morskich. Co sygnalizują ich dźwięki?
Poznaj historię Lili, czyli najstarszego królika w Polsce (podcast, zdjęcia)
Świnka morska. Co jej może dolegać? Jak rozpoznać najczęstsze choroby?
Wybrane dla Ciebie
Bark Air, czyli podniebne, psie podróże
Wakacje to czas planowania urlopów i wyjazdów. Coraz częściej decydujemy się na podróżowanie samolotem. Bez względu na środek transportu, decydując się na wyjazd, pojawia się pytanie: co z naszym psem?
czytajKąpiel papug
Kąpiel odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia papug. Podobnie jak u innych ptaków, regularne kąpiele są niezbędne, aby zapewnić papudze czystość piór oraz zdrową skórę.
czytajKawia domowa – opieka, dieta, komunikacja (PODCAST)
Pamiętasz post na Instagramie, w którym poprosiliśmy Was o zadawanie pytań i propozycje tematów na kolejne odcinki podcastu? Jedną z nich była opieka nad kawią domowa. I właśnie dlatego to sympatyczne zwierzę jest motywem przewodnim dzisiejszego epizodu.
czytaj5 najczęstszych chorób u psów rasy border collie
Border collie to rasa psów pasterskich. Znane są ze swojej inteligencji oraz zwinności. Są to bardzo aktywne psy, pełne energii. Charakteryzuje je długie futro, zazwyczaj czarno-białe. Świetnie sprawdzają się w pracy na farmach, hodowlach i psich sportach.
czytaj