ABC Kawii domowej

W dzisiejszych czasach, gdy wszyscy jesteśmy skupieni na pracy oraz rozwijaniu swoich karier, miłośnicy zwierząt mogą mieć problem z brakiem czasu, który trzeba poświęcić dla psa, czy kota. Dobrym rozwiązaniem może być kawia domowa (świnka morska). Zwierzę towarzyskie, kontaktowe, dość długo żyjące (oko 5-6 lat) i o optymalnych rozmiarach. Poniżej postaram się przybliżyć kilka podstawowych, ale bardzo ważnych informacji dla osób, które myślą nad zakupem tego zwierzęcia.
AUTOR: Daniel Banasiak

Świnka Morska tylko w duecie

Decydując się na posiadanie świnki morskiej, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jest ona silnie stadnym zwierzęciem, które do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje towarzysza swojego gatunku. Oczywiście mówimy o koledze bądź koleżance tej samej płci, gdyż nie powinniśmy dopuścić do niekontrolowanego rozrodu. Istnieją kraje, w których prawo zabrania trzymania w pojedynkę świnki morskiej, np. Szwajcaria. Zatem, myśląc o zakupie świnki morskiej zawsze musimy mieć na uwadze co najmniej dwa osobniki tej samej płci. Rasa, kolor, rodzaj futra, bądź jego brak, nie maja w tym przypadku znaczenia.

Gdzie znaleźć nowego członka naszej rodziny?

Wszystko zależy od naszych przekonań. W sytuacji, gdy mamy już wymarzoną świnkę konkretnej rasy lub jasne preferencje w odniesieniu np. do koloru jej sierści, powinniśmy szukać jej w hodowlach, które są zarejestrowane w Polskim Klubie Rasowych Świnek Morskich. Jeśli natomiast  nie posiadamy konkretnych oczekiwań, co do wyglądu naszego zwierzaka, możemy skorzystać z możliwości uratowania i stworzenia nowego domu zwierzętom, które na niego czekają. Taka szansę daje nam adopcja, której możemy dokonać w dwóch miejscach. Pierwszym jest Stowarzyszenie Pomocy Świnkom Morskim, które posiada zwierzęta do adopcji z interwencji. Drugim z kolei jest Lab Rescue – adopcje zwierząt laboratoryjnych. Zarówno pierwsza jak i druga opcja nabycia świnki morskiej będzie stanowiła słuszny i etyczny wybór.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie zwierzęcia

Kupując świnkę morską musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej stan ogólny, kondycję nosa (suchy bez wycieków), futra (czyste, błyszczące) i skóry (brak łupieżu, stanów zapalnych) oraz stan uzębienia (białe, prosto zakończone siekacze). Jeśli kupujemy naszą kawie w zarejestrowanej hodowli, zapytajmy się hodowcy o jej historię, czy przebyła jakieś choroby, oraz na co zwracać szczególną uwagę przy konkretnym osobniku. Istotne będzie, czy linia hodowlana, z której ta świnka pochodzi, ma skłonności do pewnych problemów. Dobry hodowca jest skarbnicą wiedzy o swoich świnkach oraz nie boi się o tym rozmawiać.

Domek dla kawii domowej

Klatka powinna być duża i jednopiętrowa. Minimalny wymiar klatki dla dwóch osobników to 100 x 50 cm, natomiast jeśli mamy miejsce w pokoju na większą klatkę, to powinniśmy się zastanowić nad jej kupnem. Dodatkowo potrzebujemy poidełka, ciężkiej miski (najlepiej porcelanowych, plastikowe będą namiętnie wywracane). Paśnik na siano może być drewniany lub metalowy, ale przy metalowym trzeba zwrócić uwagę na odstęp pomiędzy szczebelkami, aby świnka nie mogła włożyć pomiędzy pręty głowy. Dno klatki najlepiej wysłać odpylonymi trocinami. Gdy mamy już klatkę, teraz musimy ją gdzieś umiejscowić. Najlepszą lokalizacją klatki będzie jasne, ale nie narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, bez przeciągów i w miarę spokojne miejsce w naszym mieszkaniu.

Pielęgnacja

Przy naszym nowym przyjacielu musimy pamiętać o kilku ważnych czynnościach, które będziemy regularnie wykonywać. Czyszczenie i sprawdzanie stanu uszu, przycinanie pazurów oraz sprawdzanie stanu sierści i skóry. Świnka powinna być także regularnie wyczesywana. Oczywiście w zależności od rasy zabiegi te będą się od siebie różnić. Każdy rodzaj włosa ma swoje indywidualne potrzeby: np. sierść świnek długowłosych musimy przycinać i czesać, świnki krótkowłose z teksturą potrzebują wyczesywania martwego włosa, świnkom gładkowłosym wystarczy przeciągnięcie dłonią, a łysym raz na jakiś czas wyczyszczenie skóry mokrą chusteczką. Przy samcach dochodzi nam jeszcze jedna dość nieprzyjemna czynność, a mianowicie czyszczenie worka mosznowego oraz kontrolowanie stanu i dbanie o czystość prącia.

Choroby

Kawia domowa jako żywa istota czasem musi udać się do lekarza weterynarii. Najczęstszymi problemami są przewiania i przeziębienia. Oczywiście istnieje cały wachlarz chorób, jakie może mieć nasz mały przyjaciel, np. problem z okiem (zakucie, zapalenie spojówki), problemy z zębami (nierównomierne ścieranie siekaczy, co powoduje ich przerost), choroby skórne (grzybice oraz inne pasożyty), i tym podobne. Wszystkie niepokojące objawy, bądź sygnały, powinniśmy konsultować z lekarzem weterynarii dla zapewnienia zdrowego i szczęśliwego życia naszego pupila.

Kawia i dziecko

Świnka morska jest dobrym wyborem na pierwsze zwierzę dla dziecka. Nie jest na tyle wymagająca, co pies czy kot, a z drugiej strony jest towarzyska i kontaktowa. Takie cechy sprawiają, że z łatwością może z dzieckiem stworzyć bliską więź, a także nauczyć odpowiedzialności i systematyczności. Jednak musimy pamiętać, że dziecko może szybko znudzić się posiadaniem zwierzęcia, więc zawsze przyszłym właścicielom moich świnek powtarzam, że nie kupują świnki dla dziecka, a dla całej rodziny, i to oni, jako osoby dorosłe, biorą na siebie całą odpowiedzialność.

Rasy świnek morskich

Świat rasowych świnek morskich jest dość urozmaicony, jeśli chodzi o odmiany struktury i kolory futra. Polski Standard Rasowych Świnek Morskich CCP opisuje dokładnie 63 rasy, które pogrupowane są według wspólnych cech:

  • Selfy – świnki z krótkim, gładkim włosem przylegającym do ciała, o jednolitym kolorze (jednobarwne).
  • Non-Selfy – są to również świnki gładkowłose, ale już nie posiadają jednolitego umaszczenia, w tej grupie znajdują się świnki ze znaczeniami, z tickingiem (na włosie występują dwa kolory), dwubarwne oraz trójbarwne.
  • Crestedy – świnki z krótkim, gładkim włosem przylegającym do ciała, z rozetą na głowie którą nazywamy „koroną”.
  • Krótkowłose z teksturą – tutaj mamy świnki krótkowłose, posiadające charakterystyczną strukturę włosa. Wyjątkiem w tej grupie jest Abyssynian, czyli potocznie zwana „Rozetka”, która ma włos prosty, ale 8 rozet umieszczonych symetrycznie na całym ciele, powoduje to  bardzo atrakcyjny wygląd zwierzęcia.
  • Długowłose – świnki z długim włosem, w tej grupie posiadamy trzy rodzaje struktury: prosty, kręcony oraz falowany

Wybane dla Ciebie

Sytuacja zwierząt w Turcji – Koci raj na tureckiej ziemi

Przyjeżdżając do Turcji na pierwszy rzut oka zauważa się minarety górujące nad miastami, piękne meczety, kobiety w chustach palmy i… koty! Koty są praktycznie wszędzie, nie ma miejsca, do którego nie wejdą. Psów też znajdziemy całe multum, ale to koty rządzą tym krajem – można zobaczyć to chociażby w słynnym filmie „Kedi – sekretne życie kotów” Ceydy Torun. Dzięki niemu świat dowiedział się, że koty są integralną częścią tureckiego życia!

czytaj

Sytuacja zwierząt na Bałkanach

Gdyby pominąć kwestie kupna ziemi czy mieszkania, jednym z najczęstszych pytań zadawanych mi przez polskich turystów są… kwestie ekologiczne. Tak! Nie zdarzyła mi się grupa, by ktoś nie zapytał o dzikie wysypiska czy gospodarowanie odpadami i bezdomne zwierzęta. Gdybym stopień zainteresowania ekologią mierzyła w liczbie tych pytań, w kolejnych wyborach prezydenckich powinien zwyciężyć kandydat Zielonych.

czytaj

Suplementacja diety małych zwierząt futerkowych

Witaminy to substancje niezbędne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt. W większości przypadków witaminy muszą być dostarczane organizmowi wraz z pożywieniem. W niewielkich ilościach są także produkowane w skórze pod wpływem promieniowania słonecznego (witamina D) lub przez bakterie w przewodzie pokarmowym (witamina K, witaminy z grupy B).

czytaj

Terrarium, akwarium, a może plastikowy pojemnik? Czyli w czym hodować węża?

Węże są zwierzętami zmiennocieplnymi. Oznacza to, że ich organizm nie jest w stanie samodzielnie produkować ciepła i temperatura ich ciała jest zależna od temperatury otoczenia. Wiele procesów życiowych węży jest uzależniona od właściwej temperatury, np. trawienie. Po posiłku zwierzę będzie poszukiwało odpowiedniego miejsca do wygrzania się, gdzie pod wpływem ciepła metabolizm zostanie przyspieszony, umożliwiając strawienie posiłku w odpowiednim czasie.

czytaj

  • ZDROWY PUPIL

  • Zobacz bezpłatne poradniki dotyczące pielęgnacji i żywienia małych zwierząt domowych. Więcej materiałów w dziale Pobierz