
Co szkodzi królikom?
Czas czytania: 5 min
CZEGO UNIKAĆ W DIECIE KRÓLIKA?
Aby uszaty pupil cieszył się długimi latami życia w zdrowiu, niezbędne jest przestrzeganie dość rygorystycznej diety. Do podstawowych pokarmów zalicza się siano, suszone zioła, a także suszone owoce, warzywa oraz gałązki drzew, np. gruszy czy jabłoni.
Nie wszystko jednak może stanowić dla królika zdrowe pożywienie. Należy unikać podawania zwierzęciu słodyczy i przekąsek przeznaczonych dla ludzi, np. czekolady, słonych paluszków lub miodu. Nadmierne spożycie cukru prowadzi do otyłości i może powodować zaburzenia trawienne. Z diety królika należy wykluczyć także sałatę lodową. Zawiera ona bowiem zbyt dużo wody, a także substancje, które mogą prowadzić do biegunki. Nieodpowiednim wyborem będą wszelkie pestki i nasiona, które zawierają tłuszcze mogące obciążać układ pokarmowy królika.
Należy ograniczyć podawanie uszakowi warzyw kapustowatych, np. brokuł, kalafior. Ich nadmiar w diecie może powodować wzdęcia i problemy trawienne. Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem będzie rezygnacja z podawania uszakowi ziemniaków – nie są one odpowiednie w diecie królika, gdyż mogą powodować zatrucia i problemy trawienne. Opiekun uszaka powinien zwrócić szczególną uwagę na rośliny podawane zwierzakowi. Wiele z nich jest bowiem trujących. Należy zachować szczególną ostrożność, gdyż rośliny takie jak fiołki, hiacynty lub konwalie są toksyczne i powinny być wyeliminowane z króliczej diety.
CZY TYLKO NIEODPOWIEDNIA DIETA MOŻE ZASZKODZIĆ USZAKOWI?
Niewątpliwie dieta jest kluczowym czynnikiem warunkującym zdrowie i samopoczucie królika, lecz nie tylko ona jest ważna. Niewłaściwe nawyki, nieodpowiedna opieka lub zaniedbanie mogą prowadzić do bardzo negatywnych skutków. Zapewnienie właściwych warunków sprawi, że Twój podopieczny będzie Ci niezmiernie wdzięczny.
Zapewnienie odpowiednio dużej przestrzeni do ruchu, biegania, skakania i eksploracji to podstawa prawidłowych warunków bytowych królika w Twoim domu. Przetrzymywanie uszaka w małej i ciasnej klatce jest bardzo stresujące dla zwierzęcia. Pozbawienie możliwości swobodnego przemieszczania się może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Podstawowe warunki higieniczne, takie jak zapewnienie dostępu do świeżej wody czy czyste podłoże, są konieczne do uniknięcia niepożądanych chorób. Regularnie wymieniajmy królikowi żwirek w kuwecie, oczywiście nie zapomnijmy także o jej umyciu. Wymieniajmy często wodę, wyrzucajmy resztki siana i jedzenia z podłogi.
Gdy zadbamy o powyższe, zwróćmy uwagę również na zapewnienie uszakowi rozrywek. Króliki poznają świat zębami, więc idealne będą patyczki, zabawki do gryzienia lub po prostu kartony, w których jednocześnie królik będzie mógł znaleźć schronienie. Króliki szybko się nudzą, więc warto często zmieniać im aranżację zabawek.

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja uszaka. W szczególności warto zwrócić uwagę na poniższe aspekty:
- Zbyt długie pazury – mogą powodować ból i problemy z poruszaniem się. Warto je regularnie przycinać. Jeśli sami nie potrafimy zrobić tego odpowiednio, zwróćmy się o pomoc do specjalisty (weterynarza lub groomera).
- Złe wyczesywanie sierści – ten problem dotyczy w szczególności długowłosych królików – nieusuwana martwa sierść może sprzyjać tworzeniu się kul włosowych (bezoarów), a tym samym stwarzać ryzyko zakłaczenia.
- Niezdrowe zęby – królik musi je regularnie ścierać, gdyż rosną mu przez całe życie. Brak odpowiednich materiałów do ścierania może prowadzić do poważnych problemów stomatologicznych. Kluczowe w profilaktyce jest zapewnienie dużej ilości siana, gdyż królik ściera zęby podczas jego jedzenia.
Jedyne, czego jeszcze brakuje w tym zestawieniu, to unikanie stresu. Nadmierny hałas, gwałtowne zmiany w otoczeniu, czy nieodpowiedni towarzysze (np. inne zwierzęta domowe) mogą negatywnie wpłynąć na poziom stresu u królika, tym samym na jego zdrowie.

CZY TO NA PEWNO WSZYSTKIE ZAGROŻENIA?
Królikom z uwagi na ich ciekawość może zagrażać wiele aspektów środowiskowych. Uszaki są bardzo wrażliwymi stworzeniami, zatem należy unikać kontaktu z wszelkimi pestycydami czy środkami chemicznymi. Zadbaj, aby nie znalazły się one w przestrzeni zwierzęcia. Królik nie lubi wysokich temperatur. W upalne dni obowiązkowo należy zapewnić mu chłodne miejsce do schronienia oraz stały i nieograniczony dostęp do świeżej wody. Brak odpowiedniej opieki może skutkować przegrzaniem, a w konsekwencji udarem cieplnym, co stanowi poważne zagrożenie życia i zdrowia uszaka. Jak zostało wcześniej wspomniane, króliki poznają świat zębami. Należy usunąć z dostępnej do eksploracji przez królika przestrzeni wszelkie potencjalne zagrożenia, a w szczególności kable elektryczne. Porażenie prądem stanowi śmiertelne zagrożenie dla życia zwierzęcia.
Dbając o odpowiednią dietę, przestrzeń, pielęgnację i unikanie potencjalnych zagrożeń, zapewnisz swojemu królikowi zdrowie i szczęście.
TO TEŻ MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ
Królik vs gryzoń – różnice gatunkowe
7 rzeczy, których nie wiedziałeś o królikach
Stacja żywienia dla królików od Trixie Polska
Dieta królika: co powinien jeść a czego unikać?
Jak urządzić idealne miejsce do życia dla królika?
Podstawy opieki nad królikiem: Co musisz wiedzieć przed adopcją?
Wybrane dla Ciebie
Długość życia królika
Średnia długość życia królika wynosi około 8-12 lat, jednak wiele królików dożywa starszego wieku przy odpowiedniej opiece.
czytajDomowe sposoby na zajęcie kota – zabawki i gry DIY
Kot, mimo że domowy, to drapieżnik, który potrzebuje znacznej ilości bodźców. Gdy kot będzie się nudzić, prędzej czy później zacznie rozrabiać. Ze stołów lecą wazony, szafki same się otwierają, a kapcie wynoszą pod łóżko.
czytajDlaczego pies liże człowieka?
Kto ma psa, ten wie, że psia miłość czasem bywa…obśliniona. Niektórzy to lubią, inni raczej niespecjalnie. Jak to jest z tym lizaniem? Czemu nasze psiaki tak bardzo uwielbiają to robić?
czytajCzy warto mieć więcej niż jednego królika?
Tak, zdecydowanie warto mieć więcej niż jednego królika, ponieważ króliki są zwierzętami stadnymi i najlepiej czują się w towarzystwie innych królików. W naturze żyją w grupach, co daje im poczucie bezpieczeństwa i pozwala na naturalne zachowania społeczne, takie jak wzajemna pielęgnacja, zabawa czy przytulanie się.
czytaj